Piątek, 26 lutego 2021

imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

RSS

Z ostatniej chwili: minister poczeka do końca sierpnia [KRWIODAWSTWO]

29.07.2015 19:55 | 2 komentarze | AG

Ministerstwo Zdrowia nie wstrzymuje prac nad rozporządzeniem dotyczącym RCKiK w Raciborzu, ale równocześnie nie przesądza żadnego możliwego rozwiązania przynajmniej do końca sierpnia.

Z ostatniej chwili: minister poczeka do końca sierpnia [KRWIODAWSTWO]
Gabriela Lenartowicz - wicewojewoda śląski (fot. Gabriela Habrom-Rokosz)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do tego czasu dyrekcja RCKiK, przy wsparciu samorządowców z gminy i powiatu, przygotuje profesjonalny plan naprawczy. Plan ten, jak również wszelkie pomysły na długoterminowe funkcjonowanie placówki musi uwzględniać nie tylko bieżącą sytuację finansową (ponad 7 mln zł straty za ubiegły rok), ale także zdolność do systematycznej spłaty 19 mln zł kredytów, które w tej chwili ciążą na RCKiK. To główne ustalenia ze spotkania, które dziś odbyło się w Ministerstwie Zdrowia. Wzięli w nim udział p.o. dyrektor RCKiK w Raciborzu Agnieszka Wiklińska, starosta raciborski Ryszard Winiarski, zastępca prezydenta Raciborza Wojciech Krzyżek oraz wicewojewoda Gabriela Lenartowicz.

- To było spotkanie bardzo merytoryczne, bez histerii i robienia kampanii wyborczej – powiedziała nam zaraz po spotkaniu Gabriela Lenartowicz. – Żadna forma dalszego funkcjonowanie Centrum nie jest jeszcze przesądzona, poza tym, że na pewno działalność w Raciborzu będzie prowadzona. Zresztą uczestniczę w rozmowach z ministrem zdrowia od wielu tygodni i nigdy nie było mowy o likwidacji placówki czy ograniczeniu jej zadań. Natomiast nie ulega kwestii, że trzeba znaleźć rozwiązanie, które zapewni jej długoterminową stabilność. Nie ulega bowiem kwestii, że zobowiązań, które w tej chwili ciążą na Centrum nie będzie ono w stanie spłacać z bieżącej działalności

Przypomnijmy, że stratę za ubiegły rok, w świetle obecnych przepisów, ministerstwo musi pokryć w terminie 3 miesięcy od daty zatwierdzenie sprawozdania finansowego czyli w najbliższych tygodniach. To jednak nie rozwiązuje problemu, bo RCKiK jest krótko - i długoterminowo zadłużona (kredyty) na łączną kwotę ok. 19 mln zł.

W najbliższym numerze Nowin Raciborskich na temat przyszłości RCKiK w Raciborzu wypowie się wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera.

AGLudzie:

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia