Poniedziałek, 21 października 2019

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Paweł Pleszka awansował do finału konkursu Młodzieżowy Lider Biznesu

31.03.2015 14:42 | 0 komentarzy | ż

Uczeń II klasy ZSOMS zajął I miejsce w III etapie konkursu „Młodzieżowy Lider Biznesu 2015”, kwalifikując się tym sam do finału. Turniej sprawdzający wiedzę z zakresu przedsiębiorczości, ekonomii i finansów odbył się 30 marca w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Raciborska Izba Gospodarcza była jednym z organizatorów konkursu.

Paweł Pleszka awansował do finału konkursu Młodzieżowy Lider Biznesu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W poniedziałek, 30 marca w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu odbył się III etap konkursu „Młodzieżowy Lider Biznesu 2015", zorganizowany przez Żorską Izbę Gospodarczą. W powiecie raciborskim za organizację odpowiedzialni są: Raciborska Izba Gospodarcza wspólnie z Cechem Rzemiosł Różnych w Raciborzu. - Celem konkursu jest rozwijanie wśród uczniów przedsiębiorczych postaw, ekonomicznych umiejętności oraz zasobu wiedzy teoretycznej i praktycznej, a także wzmacnianie integracji młodzieży ze środowiskiem biznesu - mówi Konrad Migocki, wiceprezes Raciborskiej Izby Gospodarczej. Konkurs odbywa się jednocześnie w pięciu powiatach: żorskim, raciborskim, rybnickim, wodzisławskim oraz w Jastrzębiu-Zdroju. Patronat honorowy nad konkursem objął prof. Jerzy Buzek.

Do III etapu konkursu, będącego jednocześnie lokalnym finałem, zakwalifikowało się pięcioro uczniów, reprezentujących dwie szkoły (ZSM i ZSOSM). W pierwszej części zaprezentowali oni swoje prace projektowe przygotowane w II etapie pt. „Zainwestuj w regionie - kampania marketingowa nowo powstającej inwestycji”. - Podczas prezentacji pomysłów ocenie podlegała umiejętność publicznego wystąpienia i zaprezentowania swojego autorskiego pomysłu. Ponadto zdolność przekonania odbiorcy do słuszności przyjętych założeń projektowych oraz forma prezentacji - wylicza Konrad Migocki.

W drugiej części każdy z uczestników odpowiadał na dwa pytania - pierwsze, takie samo dla wszystkich było pytaniem obliczeniowym, drugie, wylosowane przez każdego z uczestników to pytanie teoretyczno-praktyczne z zakresu przedsiębiorczości, ekonomii, finansów i biznesu.

Program konkursu został wzbogacony o prelekcję. Prelegentem był Henryk Kretek, Dyrektor Biura Poselskiego Premiera Jerzego Buzka, który przedstawił uczestnikom i zgromadzonej publiczności temat pt. „Zmiany w strukturze III sektora na Ziemi Raciborskiej w latach 2008-2012”. - Cieszę się, że mogę uczestniczyć w dzisiejszym konkursie sprawdzającym wiedzę młodych, być może, przyszłych przedsiębiorców. Jestem pod wrażeniem ich poziomu przygotowania i wiedzy. Z całą stanowczością mogę powiedzieć, że ci młodzi ludzie, którzy jeszcze nie osiągnęli pełnoletności z powodzeniem mogliby prowadzić swoje działalności gospodarcze, ponieważ dzięki temu co już wiedzą, uniknęliby błędów, które najczęściej popełniają początkujący przedsiębiorcy. Ponadto ci młodzi ludzie już wiedzą jak stworzyć stanowisko pracy, czyli posiadają wiedzą, którą większość zdobywa dopiero kończąc specjalistyczne studia - przyznaje nie kryjąc zadowolenia Henryk Kretek, Dyrektor Biura Poselskiego Premiera Jerzego Buzka.

I miejsce w III etapie i prawo reprezentowania powiatu raciborskiego podczas finału konkursu „Młodzieżowy Lider Biznesu 2015” zdobył Paweł Pleszka uczeń II klasy informatycznej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego. - Nie spodziewałem się takiego wyniku, tym bardziej, że skupiłem się na prezentacji, a do części teoretycznej za bardzo się nie przygotowałem. Od lat interesuje się ekonomią, miałem szczęście, bo wylosowałem pytania właśnie z tego zakresu. Cieszę się z wygranej, tym bardziej, że rok temu zakończyłem swój udział w konkursie w II etapie - mówi Paweł Pleszka, który oprócz ekonomii i informatyki trenuje taniec towarzyski. Za zdobycie I miejsca w III etapie Paweł otrzyma kamerę sportową GoPro.

II miejsce w konkursie zajął Dominik Kulikowski z Zespołu Szkół Mechanicznych, który otrzyma tablet multimedialny, natomiast III miejsce zajął Piotr Chojecki z Zespołu Szkół Mechanicznych i otrzyma dysk zewnętrzny. Miejsce IV i V zajęli kolejno Daniel Krybus i Adam Zientek.

W tym roku nagrodą główną w całym konkursie będzie iPad Apple 3 32GB, dwa bezpłatne semestry na wybranym kierunku studiów w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach oraz wycieczka do Brukseli, do Parlamentu Europejskiego, sponsorowana przez prof. Jerzego Buzka.

Wręczenie nagród nastąpi podczas finału konkursu, który w tym roku odbędzie się w Raciborzu. Wezmą w nim udział zwycięzcy III etapów z poszczególnych powiatów, nauczyciele, przedstawiciele samorządów oraz przedsiębiorcy. - Konkurs odbywa się po raz czwarty, a Raciborska Izba Gospodarcza  wspólnie z Cechem Rzemiosł Różnych po raz drugi zaangażowała się w jego organizację. Jesteśmy pod wrażeniem wiedzy, jaką posiadają młodzi ludzie. Z roku na rok przybywa chętnych do udziału w tym konkursie, którzy podnoszą poprzeczkę. Bardzo nas to cieszy, ponieważ młodzi zdolni, wykształceni ludzie, znający się na ekonomii, finansach i prowadzeniu biznesu, to przyszłość naszego powiatu - podsumowuje K. Migocki.

źródło: RIG