Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Udało Ci się - mieszkasz w Rybniku"

- Miasto to nie tylko architektura, ale przede wszystkim ludzie. My, rybniczanie jesteśmy mieszkańcami przyjaznymi, ale nie zawsze tak jest. Ładnie widać to w środkach komunikacji miejskiej - pisze Bożena Wiesiołek.

"Udało Ci się - mieszkasz w Rybniku"

Udało Ci się – mieszkasz w Rybniku. Zawsze mogłeś mieszkać w miejscu, w którym jest więcej powodów do narzekania niż działania. Na przykład w Bełchatowie, w którym nie ma torów kolejowych, albo w Sopocie, gdzie dworca PKP po prostu nie ma, ale są za to tory. Mogłeś też teraz być w Łodzi, gdzie brzydka pogoda jest winą miasta lub w Poznaniu, w którym dworzec wygląda jak chlebak. Weźmy też pod uwagę Warszawę, w której co chwila coś płonie lub odbywają się strajki paraliżujące życie około dwóch milionów ludzi. Miasto to nie tylko architektura, ale przede wszystkim ludzie. My, rybniczanie jesteśmy mieszkańcami przyjaznymi, ale nie zawsze tak jest. Ładnie widać to w środkach komunikacji miejskiej.

Nasze – w większości - skromne, wysłużone, styrane autobusy. Kiedy je widzę, zastanawiam się czy na pewno chcę do niektórych z nich wsiąść. Stare, biedne, schorowane. Ich życie na dzień dzisiejszy nie wydaje się mieć przyszłości, ale na szczęście to tylko miejskie autobusy – nie będzie mi ich żal, jeśli zdarzy się, że zostaną zniszczone. Więcej współczucia mam nad ludźmi, szczególnie tymi starszymi, którzy jeżdżą w tych często zapchanych autobusach, gdzie muszą stać, aby młodzież mogła sobie posiedzieć i odbyć między sobą rozmowę typu:

- Cześć! Co tam u Ciebie?!

- Super. A u Ciebie?

- Też – i w tym momencie rozmówca odwraca głowę/zakłada słuchawki/opowiada historię o niczym ważnym.

Oczywiście z rozmowy tej zostały wyjęte jakże popularne i niezrozumiałe przez większość użytkowników języka wulgaryzmy. Bo kto dziś pamięta, że słowo zajebisty oznaczało początkowo człowieka chorego psychicznie?

Z drugiej strony mamy kierowców. Podróżując zauważyła, że kierowcy z natury są ludźmi pomocnymi. Mamy szczęście w naszym mieście, że nie musimy kupować biletów w kioskach jak najczęściej bywa to w innych częściach naszego kraju. Tak, istnieje możliwość, że kierowca będzie miał akurat kilka biletów na sprzedaż, aczkolwiek to tylko kilka. U nas nie ma takiego problemu. Raz byłam świadkiem w Elblągu, gdy kierowca zaczekał na pasażera, aż ten zakupi sobie bilet w pobliskim kiosku. Niestety w naszym mieście nie wyobrażam sobie takiej sytuacji. Jednak podkreślam na szczęście nas takie zagadnienie nie dotyczy. Za to coraz częściej zdarza mi się zauważyć, że mamy problem – a raczej kierowcy – z otwieraniem dla osób wysiadających przednich drzwi. Rozumiem sens istnienia tych drzwi, że są one przeznaczone dla osób, które wsiadają i chcą zakupić bilet, ale z drugiej strony, jeżeli weszłam do zapchanego autobusu owymi drzwiami i jest mi dosyć ciężko przedostać się do drzwi wyjściowych to czy problemem powinno być otwarcie drzwi wejściowych dla pasażerów, którzy go oto proszą? Myślę, że nie. Raczej nie tworzy to jakiegoś zamętu, a jedynie ułatwia podróżowanie w godzinach szczytu.

Autobusy można lubić, albo też nie. Jednak i tak każdego z nas czeka podróż wspomnianym środkiem transportu. Wsiadając do autobusu powinniśmy pamiętać, że to my – ludzie tworzymy piękno naszego miasta. I tylko od nas zależy czy będzie ono posiadało duszę. Na koniec w temacie autobusów sparafrazuję słowa Stefana Wyszyńskiego. Ja­kikol­wiek by on był, w ja­kiekol­wiek sza­ty by go ub­ra­no, to jest zaw­sze nasz autobus.

Bożena Wiesiołek

 

fot. Hons084 / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0

Bożena Wiesiołek (pseud. NeLa) – poetka, studentka doradztwa filozoficznego i coachingu na Uniwersytecie Śląskim. Jest autorką tomika poetyckiego „F.L.Y.” (2013), który w 2015 roku ukazał się w formie e-booka. Na swoim koncie ma również e-book „Zapalić dwa razy jedną zapałkę” (2012). Swoją twórczością dzieliła się do tej pory w ramach Alternatywnego Klubu Literackiego w Elblągu; ponadto swoją twórczość prezentowała w takich miejscach jak: Klub Literacki w Brzegu, Fundacja Pieśniarze we Wrocławiu, Galeria „W Drodze” – Czernica oraz w wielu innych. Wystąpiła również na Nocy Pragi w Warszawie.
W 2013 roku zasiadła w składzie jury Noworocznego Slam Poetry w Kielcach. W tym samym roku otrzymała wyróżnienie w konkursie na opowiadanie bożonarodzeniowe organizowane przez Magdalenę Kordel (zostało opublikowane w zbiorze opowiadań ).
Jej wiersze publikowały ogólnopolskie gazety i czasopisma takie jak „Cogito”, "Angora" oraz platformy i magazyny internetowe (Książka jest kobietą, Debiutext, Desperat-zine, Lart, Przystań Literacka, Magazyn Obsesje etc.).

Opinie oraz treści zawarte w rubryce Publicystyka przedstawiają wyłącznie własne zdanie autorów i mogą ale nie muszą odzwierciedlać poglądów redakcji. Masz coś ciekawego do przekazania szerszemu gronu - zapraszamy na łamy portalu nowiny.pl - opublikujemy Twój felieton bezpłatnie. Wyślij swoje przemyślenia na adres portal@nowiny.pl. Redakcja zastrzega sobie prawo odmowy publikacji materiału.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
pszak 19.04.2015 20:05
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia danych osobowych