Piątek, 30 października 2020

imieniny: Zenobii, Przemysława, Edmunda

RSS

Z OSTATNIEJ CHWILI:

Przedsiębiorcy nie są przeciwni strefie płatnego parkowania. Chcą jej poszerzenia

17.02.2015 12:29 | 2 komentarze | ma.w

Prezydent Lenk spotkał się dziś z przedsiębiorcami, którzy prowadzą działalność w strefie płatnego parkowania. Przedstawił im cztery opcje zmian w systemie postojów w centrum.

Przedsiębiorcy nie są przeciwni strefie płatnego parkowania. Chcą jej poszerzenia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Strefa liczy 400 miejsc z czego ponad połowę wykupują mieszkańcy i firmy z tego terenu. Miasto ma zamiar strefę zlikwidować. Decyzja ma zapaść na lutowej sesji. W radzie miasta zdania są podzielone. Rajcy nie chcą zabierać pracy 23 niepełnosprawnym zatrudnionym w strefie.

Mirosław Lenk zaprosił przedsiębiorców z okolic Rynku i Długiej by skonsultować z nimi propozycje magistratu dotyczące likwidacji strefy. Przyszło nieco ponad 20 osób.

Miasto może:

 

  • zlikwidować strefę całkowicie,
  • wprowadzić strefę parkowania czasowego,
  • zostawić strefę i uruchomić 3 duże bezpłatne parkingi w centrum: plac Długosza, plac przy Labiryncie oraz plac Wolności 2.

 

Urząd preferuje najbardziej ostatnie rozwiązanie. Uczestnikom spotkania także się spodobało. Niektóre inwestycje w parkingi miałyby się pojawić jeszcze w tym roku.

W dyskusji podnoszono rozszerzenie strefy o ul. Opawską, bo zdaniem handlowców z centrum należy wyrównać szanse prowadzenie biznesu. - Teraz sponsorujemy konkurencję - zauważył Dariusz Biel właściciel księgarni Sowa.

Pojawiła się również kwestia nowego wykorzystania parkingowych, którzy mogliby informować parkujących o bieżącej ofercie turystycznej miasta i promocjach w okolicznych sklepach. - Można byłoby uruchomić rodzaj kiosku z usługami gdzie zachęcano by do zakupów. Potrzeba tu współdziałania przedsiębiorców z terenu strefy - wyjaśniał Mirosław Lenk.

Pytano też o sprawy szczegółowe. Przedsiębiorcy chcą kupić abonament postojowy jednorazowo na cały rok zamiast odnawiać go co miesiąc. Ponadto zaproponowano zastąpienie tekturowych karnetów rodzajem samoprzylepnej winiety.

Kolejne spotkanie w sprawie przyszłości strefy miałoby się odbyć z firmą prowadzącą strefę.

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.