Wtorek, 26 października 2021

imieniny: Ewarysta, Łucjana, Dymitriusza

RSS

Kultura

Co piąty nastolatek cierpi na... depresję. Czy jesień musi być smutna?

27.10.2014 13:35 | 0 komentarzy | ż

Tegoroczny wernisaż w bibliotecznej Galerii Gawra zorganizowany przez stowarzyszenia Persona rozpoczął się od optymistycznie brzmiącej piosenki „Kasztankowa gra” zaśpiewanej przez Kalinkę i Jadzię.

Co piąty nastolatek cierpi na... depresję. Czy jesień musi być smutna?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dziewczynki wprowadziły zgromadzonych członków i gości w iście jesienny klimat koncertu, połączonego z melorecytacją w wykonaniu podopiecznych stowarzyszenia. Przygaszone światła, prezentacja obrazów związanych z jesienną aurą, nastrojowa muzyka i śpiew członków zespołu „Przecinek” wprowadziły wszystkich w stan zadumy, ale i natchnęły nieco optymizmem.

Po części artystycznej rozpoczęło się seminarium „Mam prawo do…” Pierwsza wystąpiła pani Halina Dec z prelekcją „Depresja i samobójstwa wśród dzieci i młodzieży. Przyczyny, symptomy, zapobieganie”. Przedstawiła szokujące statystyki, z których wynika, że ok. 20% młodzieży cierpi na depresję, która często doprowadza do samookaleczenia, a w wielu przypadkach do samobójstw.

Prelegentka uważa, że brakuje świadomości w tej sprawie wśród nauczycieli, którzy nie rozumieją, bądź nie chcą widzieć problemów młodych ludzi. Warto więc o tym rozmawiać i zwracać uwagę na problem, który istnieje i będzie istniał, jeśli nie przestanie być bagatelizowany. W drugiej części swojego wystąpienia pani H. Dec przedstawiła podopiecznym Persony Kartę Praw Pacjenta, uświadamiając im fakt posiadanych przez nas praw, o które jednak trzeba mocno walczyć.

Kolejna prelekcja dotyczyła już kwestii finansowych związanych z ulgami przysługującymi osobom posiadającym grupy inwalidzkie, a także spraw związanych z rocznym rozliczeniem podatkowym.  Na spotkanie zaproszono także pracowników ZUS i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, którzy zwięźle przedstawili program świadczeń przysługujących osobom niepełnosprawnym. Tutaj członkowie stowarzyszenia mieli wiele pytań i wątpliwości. Wszystkie kwestie, które z braku czasu nie zostały omówione, będą rozwiązywane indywidualnie w siedzibie Persony.

Zanim goście opuścili mury biblioteki mieli okazję, jako pierwsi podziwiać wystawę prac członków stowarzyszenia, bardzo różnorodną pod względem tematycznym, jak i sposobu wykonania. Królował decoupages i scrapbooking, malarstwo, rysunek i prace wykonane szydełkiem.

Wystawę można podziwiać w Galerii Gawra, mieszczącej się w Bibliotece na ul. Kasprowicza 12, w godzinach pracy biblioteki.

źródło: MiPBP w Raciborzu