Poniedziałek, 25 marca 2019

imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława

RSS

Maroko-Nowiny mają siłownię

23.08.2014 13:00 | 0 komentarzy | pm

W sobotę, 23 sierpnia została oficjalnie otwarta siłownia na wolnym powietrzu w rybnickiej dzielnicy Maroko-Nowiny.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To pierwsza inwestycja w tej części miasta, która została zrealizowana dzięki budżetowi partycypacyjnemu. – Siłownia powstała w miejscu, które służy naszym mieszkańcom do rekreacji. Tutaj często spacerują, biegają. Teraz będą mogli skorzystać dodatkowo z siłowni. Uważam, że ta inwestycja to w stu procentach trafiony pomysł – mówi Maria Polanecka-Nabagło, przewodnicząca rady dzielnicy Maroko-Nowiny.
W 2013 roku miasto Rybnik po raz pierwszy zdecydowało, że część miejskich pieniędzy z budżetu trafi do dzielnic i to mieszkańcy sami zdecydują, na co zostaną wydane. – W ubiegłym roku było pięć pomysłów, co można zrobić w naszej dzielnicy w ramach budżetu obywatelskiego. Ostatecznie weryfikację przeszły dwa projekty, a w głosowaniu wygrała siłownia na wolnym powietrzu. Czyli pomysł rady dzielnicy – mówi Jadwiga Lenort, przewodnicząca zarządu rady dzielnicy Maroko-Nowiny. Drugi projekt, który przegrał w głosowaniu to budowa placu zabaw na osiedlu Dolnym (ul. Cierpioła i ul. Zgrzebnioka).
Siłownia znajduje się przy drodze do lasu, idąc od ul. Góreckiego. Zostało tam zamontowanych dziesięć, podwójnych urządzeń. Jednorazowo może więc ćwiczyć 20 osób. Siłownia kosztowała ok. 120 tys. zł. Obok powstało również miejsce, gdzie mogą bawić się dzieci. – Skupiliśmy się głównie na budowie siłowni, ale chcieliśmy również, aby powstał kącik dla dzieci. Chodzi o to, że jak przyjdzie poćwiczyć matka z dzieckiem, to żeby jej pociecha też mogło spędzić atrakcyjnie czas – tłumaczy Jadwiga Lenort.
Siłownia na wolnym powietrzu docelowo ma służyć wszystkim mieszkańcom miasta. – I tak się już dzieje. Często tam bywam i rozmawiam z ludźmi. I wiem, że z siłowni korzystają mieszkańcy naszej dzielnicy, ale także z innych – mówi Maria Polanecka-Nabagło.