Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co brać pod uwagę analizując rentowność lokat bankowych?

Wiadomo, że oprocentowanie podawane przez banki przy ofercie lokat bankowych nie decyduje w pełni, jaki będzie przyszły zysk z depozytu. Obliczając potencjalne zyski z lokaty należy pamiętać o kilku kwestiach. Dopiero uwzględniając te wszystkie czynniki możemy ocenić czy dana lokata jest rzeczywiście dla nas opłacalna. Jak zatem sprawdzić realną rentowność lokaty?

Co brać pod uwagę analizując rentowność lokat bankowych?

Oprocentowanie lokat

Oprocentowanie lokat podawane przez banki to oprocentowanie nominalne. Najczęściej jest podawane w skali roku – pomimo tego, że lokata jest oferowana na okres np. kilku miesięcy. Dlatego nasz zysk będzie niższy, niż gdybyśmy przemnożyli wyłącznie kwotę depozytu przez oprocentowanie. Poza tym oprocentowanie może być stałe lub zmienne, co znacząco wpływa na nasze potencjalne zyski z lokat. Stałe oprocentowanie jest gwarancją niezmienności zysku. Oprocentowanie zmienne może być uzależnione od wskaźników rynkowych – np. stopy WIBOR, na którą wpływ mają stopy procentowe. W czasie podwyżek stóp procentowych, klient ze stałym oprocentowaniem lokaty nie może liczyć na większą kwotę odsetkową. Z kolei osoba posiadająca lokatę ze zmiennym oprocentowaniem będzie mogła oczekiwać, że oprocentowanie posiadanego depozytu wzrośnie. Wśród rodzajów oprocentowania można również wymienić oprocentowanie progresywne, które zmienia się stale w każdym okresie kapitalizacji odsetek (np. co miesiąc). W takim przypadku, analizując potencjalny zysk należy uśrednić oprocentowanie.

Kapitalizacja odsetek

Kapitalizacja określa, jak często będą dopisywane odsetki do kapitału zdeponowanego na lokacie bankowej. Kapitalizacja odsetek jest ważna w kontekście przyszłych zysków z lokaty, dlatego że – im częstsza, tym kwota odsetkowa będzie wyższa. Działa tutaj tzw. zasada procentu składanego. Kapitalizacja proponowana przez polskie banki odbywa się przeważnie co miesiąc. Są jednak oferty, które posiadają dzienną kapitalizację odsetek lub kapitalizację na koniec terminu zapadalności lokaty.

Podatek Belki

Jak już wcześniej było napisane – banki oferując lokatę podają oprocentowanie nominalne depozytu. Oznacza to m.in., że oprocentowanie te nie uwzględnia podatku od dochodów kapitałowych – czyli tzw. podatku Belki. Jest on pobierany od wszelkich zysków z inwestycji kapitałowych – np. zysków z akcji, obligacji, lokat terminowych. Podatek wynosi 19% i w przypadku lokat jest pobierany automatycznie przez bank po zakończeniu depozytu i wypłacaniu środków.

Podsumowanie

Na realne zyski z lokat bankowych wpływa kilka czynników - m.in. oprocentowanie nominalne. Jednak to podawane przez banki nie uwzględnia podatku Belki, ani sposobu dopisywania odsetek do kapitału początkowego – o czym należy pamiętać. Warto, oprócz wymienionych czynników, mieć na uwadze poziom inflacji w naszym kraju. Inflacja decyduje o tym, jakie realne zyski osiągniemy z lokaty. W tej chwili Polska posiada jedną z najwyższych realnych stóp procentowych w Europie. Oznacza to, że przy uwzględnieniu inflacji zyski z lokat zakładanych w Polsce są jednym z najwyższych na Starym Kontynencie.

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].