Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

1 procent podatku – jak przekazać?

Każdego roku Polacy coraz chętniej przeznaczają 1 procent swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Duża w tym zasługa kampanii społecznych, które skutecznie przekonują, że podatnik nie tylko nic nie traci przekazując symboliczny już 1%, ale przede wszystkim pomaga innym będącym w potrzebie. Jak przekazać 1 procent? Kto może to zrobić i jakie organizacje mogą do odebrać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

1 procent podatku – jak przekazać?

Od 2004 roku każdy podatnik ma prawo zadecydować, czy 1% jego podatku ma trafić na konto konkretnej organizacji pożytku publicznego. Każda osoba składająca PIT sama wskazuje, komu przekazuje część swojego podatku, który domyślnie kierowany jest do Skarbu Państwa. Nic nie zyskując, ale również nie tracąc ani grosza, podatnik może szybko i skutecznie zasilić konta organizacji, dla których każda złotówka jest na wagę złota.

Kto może oddać swój 1%?

Każdy, kto w danym roku rozlicza się ze swoich dochodów podlegającym opodatkowaniu. Są to zatem osoby składający standardowy PIT z opodatkowaniem rzędu 18% lub 32%. Oprócz tego z opcji przekazania jednego procenta mogą skorzystać ci, którzy rozliczają się poprzez podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz podatnicy o dochodzie wynikającym ze sprzedaży nieruchomości, kapitałów pieniężnych lub praw majątkowych.

Jak przekazać 1%?

Proceder ten nie należy do zbyt skomplikowanych czynności. Wszystko dlatego, by jeszcze mocniej zachęcić ludzi do spożytkowania jednego procentu ze swojego podatku. W rocznej deklaracji podatkowej należy dokładnie wypełnić dwa pola, które są niezbędne do przekazania 1% konkretnej organizacji pożytku publicznego. Pola te to kolejno numer KRS odbiorcy oraz wysokość przekazywanej kwoty, która nie może przekroczyć 1% (więcej na ten temat).

Co to znaczy 1% kwoty?

Wpisanie kwoty w złotówkach jest niezwykle istotnym punktem w procesie przekazywania 1% OPP. Samo wpisanie przekazywanej kwoty w postaci „1%” niestety nie wystarczy. Podana przez podatnika kwota musi wynikać z całego zeznania podatkowego lub ewentualnie z jego korekty. Podobnie sprawa wygląda w przypadku, gdy podatnik decyduje się na przekazanie tylko części swojego jednego procenta.

Kto może otrzymać 1 procent podatku?

Każdego roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej publikuje specjalną listę z organizacjami pożytku publicznego, które opatrzone są specjalnym numerem KRS. Każda z organizacji zamieszczonych w tym spisie może stać się odbiorcą jednego procenta podatnika. Do przywilejów OPP prócz możliwości otrzymania 1% zalicza się również prawo do darmowego informowania o swojej działalności poprzez środki publicznej radiofonii i telewizji, zwolnienie od podatków, otrzymanie zadań realizacji zleceń publicznych od organów administracji publicznej.

Czy 1% podatku to darowizna?

W pewnym sensie tak. Jakby na to nie spojrzeć, podatnik daruje coś dobrowolnie konkretnej organizacji, natomiast z punktu widzenia prawnego, opcja ta nie jest zaliczana do darowizny. Oznacza to, że nie musimy obawiać się poniesienia dodatkowych kosztów z tego tytułu.

Artykuł opracowany przez portal Money.pl

Autor: W. Chentkiewicz

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].