Niedziela, 18 kwietnia 2021

imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

RSS

XXV Memoriał im. mł. kpt. A. Kaczyny i dh. A. Malinowskiego

Start o godz. 11:30, trwa od 19 do 20 sierpnia wstęp wolny

Przed mieszkańcami Raciborza kolejna duża impreza plenerowa – XXV Memoriał im. mł. kpt. A. Kaczyny i dh. A. Malinowskiego. 19 i 20 sierpnia na Placu Długosza odbędzie się turniej koszykówki, pokazy zapaśników, koncerty. Gwiazdą wieczoru pierwszego dnia będzie Michał Szpak. W niedzielę wystąpią Piękni i Młodzi. Jednak największą atrakcją tegorocznej imprezy będą zawody pożarnicze - Firefighter Combat Challenge. 

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Plac Długosza w Raciborzu

Racibórz, Plac Długosza

Plac Dominikański w Raciborzu

Racibórz, pl. Dominikański

OSiR Racibórz

Racibórz, Zamkowa

- Raciborski Memoriał, to jedyna impreza w Polsce, a nawet na świecie, która w taki sposób upamiętnia tragiczną śmierć strażaków. Zazwyczaj ludziom, którzy oddają swoje życie za cudze stawia się pomniki, montuje tablice pamiątkowe. My chcieliśmy, aby pamięć o dzielnych strażakach- młodszym kapitanie Andrzeju Kaczynie i druhu Andrzeju Malinowskim, którzy zginęli podczas akcji gaszenia pożaru lasu nieopodal Kuźni Raciborskiej w sierpniu 1992 roku, była wciąż żywa. Pożar, w którym brali udział, był wówczas największy w Europie Środkowej i Zachodniej po II wojnie światowej – mówi Stanisław Borowik, organizator Memoriału.

Memoriał organizowany jest w weekend, a w trakcie jego trwania odbywają się liczne imprezy plenerowe, zawody sportowe, koncerty czy pokazy sztucznych ogni. Repertuar nie jest przypadkowy. - Od początku jego trwania staramy się dobierać takie atrakcje, z jakich z pewnością cieszyliby się strażacy, na cześć których jest on organizowany. Lubili gry zespołowe, jazdę na rowerze, muzykę, więc rok rocznie staramy się zapewnić te atrakcje – podkreśla S. Borowik.

Przez lata wydarzenie gromadzi wielu raciborzan i przyjezdnych z miejscowości ościennych. Tegoroczna 25. edycja wpisuje się w obchody 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi.

W tym roku wydarzenie zaplanowano na 19 i 20 sierpnia na Placu Długosza. Memoriał rozpocznie się rozgrywkami Stretballa Brooklyn Gym Cup o Puchar Dyrektora TVP Katowice. W sobotę zaplanowano również pokazy zapaśnicze MKZ Unii Racibórz. Koncerty zespołów: River of time oraz Bland. Wystąpi również grupa reprezentująca sygnalistów myśliwskich – Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. A gwiazdą pierwszego dnia Memoriału będzie ulubieniec żeńskiej części publiczności- Michał Szpak.

Niedziela, drugi dzień imprezy, to kolejna porcja rozrywki i zmagań sportowych dla raciborzan. Rozpocznie się od zawodów pożarniczych- Firefighter Combat Challenge. - Właśnie u nas, zaplanowano zakończenie zmagań najsilniejszych strażaków. Do Raciborza przyjadą mistrzowie z całej Polski i Białorusi, którzy powalczą o tytuł najlepszego Firefighter. To będą naprawdę widowiskowe zmagania, pełne adrenaliny, emocji i pokazu siły – zapowiada organizator wydarzenia.

Następnie w kościele WNMP przy rynku odbędzie się uroczysta msza św. W samo południe z ul. Nowej zaplanowano XX Rodzinny Rajd Rowerowy. Po zakończeniu zmagań na dwóch kółkach odbędą się zawody „Papier, Nożyce, Kamień”.

To nie koniec promocji aktywnego stylu życia, bowiem trener Damian Półtorak przeprowadzi trening obwodowy, a Marta Wiesiołek jamping frog. Nie zabraknie również corocznych konkursów pt. „Baw się z Nami Strażakami i Zakładem Wędliniarskim- Ernestyn Janeta” i zabawy z Radiem Vanessa.

Tuż po godzinie 19.00 szykuje się gratka dla fanów Disco Polo. Na scenie wystąpi zespół Doxxx. A wspólną zabawę zakończy występ Pięknych i Młodych.

źródło: Adventure Media/UM Racibórz