Czwartek, 15 kwietnia 2021

imieniny: Anastazji, Wacława, Leonida

RSS

WAŻNE:

Kwietniowy Wieczór Sztuk

Start 08.04.2017 o godz. 18:00 wstęp wolny

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach zaprasza 8 kwietnia na Wieczór Sztuk.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dom Kultury Chwałowice

Rybnik Chwałowice, 1 Maja 91 B

Wieczór rozpocznie się o godzinie 18.00

W programie:

1.    Pokaz tańca FLAMENCO Agnieszki Korbel.

2.    Wernisaż wystawy malarstwa Grażyny Kaznowskiej.

3.    Wernisaż wystaw fotografii Mariana Miełka: „Mój święty spokój - ptaki”  i „Przyroda w makrofotografii”.

Wstęp wolny!

Wystawy czynne do 08.05.2017 r.

Flamenco - sztuka tańca, śpiewu i muzyki cyganów andaluzyjskich, która łączy w sobie elementy kultury hinduskiej, perskiej, żydowskiej, arabskiej, mauretańskiej, egipskiej oraz średniowiecznej muzyki gregoriańskiego chorału. Flamenco jest wyjątkowym zjawiskiem kulturowym. Jako wielowiekowa ludowa tradycja kultywowana jest nadal, stale sie rozwija, ulega zmianom pod wpływem ducha czasu i za sprawą kreatywności kolejnych pokoleń. Podobnie jak blues, jazz, było niegdyś muzyką uciśnionego ludu, wyrażającego w pieśniach ból, radość, miłość. Z czasem flamenco stało sie elementem kultury wyższej na całym świecie, wyjątkowo  popularne jest np w Japonii. Taniec ten pozwala wyrazić różnorodne emocje, jest również doskonałą formą  wspólnej zabawy.

Taniec flamenco zaprezentują uczestniczki kursu flamenco przy Domu Kultury Chwałowice w składzie: Sylwia Janicka, Hanna Kuśka, Dorota Kłopotek, Grażyna Bialik, Edyta Suchodolska wraz z instruktorką - Agnieszką Korbel. Podczas wieczóru sztuk zostaną zaprezentowane: alegrias, tangos, colombianas, seviilllanas i fandango.

Agnieszka Korbel- z zawodu i pasji psychoterapeutka, pedagog, instruktorka tańca flamenco, prezeska Stowarzyszenia "Wzrastaj", aktywistka ekologiczna. 

Wystawa malarstwa Grażyny Kaznowskiej składa się z subtelnych obrazów akwarelowych, olejnych, jest to swoiste podsumowanie zainteresowań artystki tematem portretu czy otaczającego nas krajobrazu. Rysowanie i malowanie to pasja, ktora towarzyszy mi od dziecinstwa. Zawsze sprawiały mi radosc, byly zrodlem optymizmu, odskoczni w gorszych chwilach zycia. Ukonczylam Liceum Sztuk Plastycznych w Naleczowie ale moje zycie zawodowe nie bylo zwiazane ze sztuką. Maluje bo lubie, staram sie rozwijać zwlaszcza w technice akwarelowej. Kocham akwarele bo pozwalają w sposob subtelny i zwiewny wyrazić to, co nas otacza. /Grażyna Kaznowska/.

„Mój święty spokój - ptaki”.

Fotografia przyrodnicza, a zwłaszcza fotografowanie  ptaków to jedna z najpiękniejszych, ale i jedna z najbardziej wymagających dziedzin fotografii. To ciągłe poszukiwanie wymarzonego kadru, ale też radość z obcowania z przyrodą, zachwyt,  bo cóż może być przyjemniejszego od podglądania ptaków w ich naturalnym środowisku i rejestrowanie ich zachowań aparatem fotograficznym. Ludzie w różny sposób szukają spokoju ducha, dla mnie fotografia ptaków miała być moim świętym spokojem, i być może kiedyś tak będzie. Tymczasem, znaczenie słów wypowiedzianych przez sławnego Ansela Adamsa, że „Zdjęcia się nie robi, lecz tworzy” , obecnie z pokorą i determinacją sam doświadczam, ponieważ w fotografii przyrodniczej nic nie jest zostawione przypadkowi, wszystko trzeba wymyśleć i zaaranżować. Nawet zachowanie modela jakim jest fotografowany ptak, a to nie daje spokoju, ponieważ jest zawsze największą niewiadomą. /Marian Miełek/.

„Przyroda w makrofotografii”  to projekt (wystawa fotografii) stworzony przed kilkunastoma laty, kiedy fotografia przyrodnicza była moim ulubionym tematem fotograficznym. Projekt przedstawia fascynujący świat owadów naszych ogrodów, łąk, pól i lasów, fotografowanych z bardzo bliska. Taka fotografia pozwoliła mi dostrzec to, czego nie da się zobaczyć okiem nieuzbrojonym w przyrządy optyczne. Fotografowanie z bliska i w dużych powiększeniach pozwala dostrzec nieznany świat owadów i ujawnić ich kształty, fakturę i kolory, ujawnić ich koszmarne piękno, przez co inaczej zaczynam na nie patrzeć. Nawet zwykła mucha czy komar stają się wówczas bardziej egzotyczne, stają się istotami jakby nie z tego świata. I to właśnie w makrofotografii pociąga mnie najbardziej, to że mogę na moich fotografiach pokazać ten fantastyczny świat innym. Stanowi on dla mnie pewien rodzaj cudownej „żywej” sztuki. /Marian Miełek/.

Marian Miełek - ur. w 1959 r. w Radlinie, od ponad trzydziestu lat mieszkaniec Marklowic, długoletni pracownik KWK „Marcel”. Przygodę z fotografią rozpoczął w latach młodzieńczych, uczestnicząc w zajęciach fotograficznych Klubu Fotograficznego w Zakładowym Domie Kultury w Radlinie, później w Jastrzębskim Klubie Fotograficznym „NIEZALEŻNI”, a od szeregu lat w Klubie Fotograficznym „FORMAT” w Rybniku. Artysta Fotografik - członek Związku Polskich Artystów Fotografików - Okręg Śląski. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na licznych krajowych i zagranicznych konkursach fotograficznych.

Autor kilkunastu wystaw indywidualnych: „Przyroda w makrofotografii”, „Nie tylko węgiel”, „Sól ziemi”, „Jak na Marsie”, „Szybcy i mokrzy”, „Od klasyki do abstrakcji w martwej naturze”, „Portret”, „W starej cementowni”, „Czarne wspomnienia”, „Mój święty spokój - ptaki”, „Ocalić od zapomnienia - stara kopalnia”, „Wszystkie księżyce Jowisza - makrofotografia”. Strona: www.marianmielek-art.pl.