Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
marzec
25 sobota

Kurs dla nauczycieli i instruktorów prowadzących zajęcia teatrlane z osobami niepełnosprawnymi

Kurs skierowany jest do osób prowadzących zajęcia teatralne z niepełnosprawnymi dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w ośrodkach terapeutycznych, warsztatach terapii zajęciowej, szkołach i przedszkolach z klasami integracyjnymi, szkołach specjalnych itp. Praktyczne zastosowanie i doświadczanie na sobie samym – to idea, która przyświeca stworzeniu tego cyklu zajęć.

MINIMUM TEORII --> MAKSIMUM PRAKTYKI

25 marca 2017 – Barbara Rau (Teatr Bianialuka oraz Teatr Grodzki w Bielsku Białej)

26 marca 2017 – Jan Chmiel (Teatr Grodzki w Bielsku-Białej)

Wieloletnie obserwacje twórczości teatralnej osób niepełnosprawnych pozwalają zauważyć, że prowadzący zajęcia nie zawsze stosują odpowiednie metody i formy pracy. Często wzorują się na formach stosowanych przez teatry repertuarowe, gdzie zwykle ważnym elementem dzieła jest tekst. Stawiają tym samym wykonawcom zadanie zbyt trudne do zrealizowania. Bywa też, że dobór repertuaru jest nieodpowiedni dla grupy, teksty i kostiumy dorosłych uczestników zajęć teatralnych zaczerpnięte są z literatury dziecięcej, co niekiedy naraża ich na śmieszność i nie dotyka faktycznych problemów, uczuć i emocji. Tymczasem jest wiele metod i form pracy teatralnej, które dostosowane są do możliwości wykonawców, a jednocześnie umożliwiają realizację przedsięwzięcia na dobrym poziomie artystycznym.

Proponowany przez Wodzisławskie Centrum Kultury kurs obejmie takie zagadnienia jak metodyka pracy z osobami niepełnosprawnymi, poznawanie technik teatralnych dostosowanych do możliwości osób niepełnosprawnych w różnym wieku,  rola plastyki, muzyki, tańca i ruchu w spektaklu, teatr animacji, wszechstronny rozwój uczestników zajęć teatralnych, budowanie inscenizacji teatralnej przy pomocy prostych narzędzi i środków, teatr cieni, maska teatralna, animacja przedmiotu i lalki teatralnej, przedstawienia plenerowe, elementy czarnego teatru i inne. Wejdziemy głębiej w zagadnienia rozwijania wyobraźni u dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, kreatywności, komunikacji i rozwiązywania problemów, pomożemy uruchomić ciało, zwrócić uwagę na jego świadome wykorzystanie, dotkniemy technik teatru ruchu i żywego słowa. Zaproponujemy ćwiczenia i sposoby dochodzenia do poznania własnych możliwości, pokażemy jak tworzyć spektakle z młodzieżą i dziećmi niepełnosprawnymi, jak kreować postaci, jak uruchamiać niepełnosprawnych aktorów, by lepiej wykorzystali swój potencjał twórczy.

Kurs trwa 2 dni po 5 godzin zegarowych każde. Kończy się otrzymaniem certyfikatu potwierdzającego jego odbycie. Szkolenie jest prowadzone w konkretnym terminie po zebraniu odpowiedniej grupy chętnych (30 osób).

Kwalifikacja następuje po wypełnieniu karty zgłoszeniowej (załącznik w mailu lub strona www.wck.wodzislaw.pl). Rekrutację prowadzi Magdalena Świergolik za pośrednictwem maila magda.s@wck.wodzislaw.pl lub pod nr tel. (32)455 48 55 (wew.28).

Cena kursu: 150 zł. Płatności należy dokonać przelewem na nr rachunku bankowego:

Bank PKO SA 09 1240 4357 1111 0010 3971 8780. W tytule prosimy wpisać: "warsztaty teatralne dla osób pracujących z niepełnosprawnymi, imię i nazwisko uczestnika". Adres: Wodzisławskie Centrum Kultury, ul. ks. płk W. Kubsza 17, 44-300 Wodzisław Śląski. Rezygnacja na 3 dni przed rozpoczęciem kursu oraz po wpłacie nie powoduje zwrotu kosztów.

PROWADZĄCY:

Barbara Rau - aktorka Teatru Banialuka z Bielska- Białej oraz instruktor arteterapii w Warsztacie Terapii Zajęciowej „ Jesteś Potrzebny” Teatru Grodzkiego. Przygotowuje z młodzieżą niepełnosprawną przedstawienia, a także współpracuje z przedszkolami na terenie Bielska-Białej, prowadząc zajęcia teatralne.

Jan Chmiel- aktor, lalkarz, animator teatralnego ruchu amatorskiego, prowadzi zajęcia teatralne z osobami z niepełnosprawnością od 1989 roku. Od 2010 r. pełni funkcję kierownika Warsztatu Terapii Zajęciowej „ Jesteś Potrzebny” działającego przy Bielskim Stowarzyszeniu Artystycznym „Teatr Grodzki”, którego jest współzałożycielem. Były aktor teatrów Ateneum w Warszawie, Teatru Polskiego i Teatru Banialuka w Bielsku-Białej.