Piątek, 27 listopada 2020

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Epidemia na Śląsku:

"Jo był ukradziony" w RCK

Start 10.10.2020 o godz. 18:00 cena biletu: 5 zł

Raciborskie Centrum Kultury zaprasza 10 października o godz. 18.00 do RCK RDK przy ul. Chopina 21 (sala widowiskowa) na spektakl pt. „JO BYŁ UKRADZIONY” teatru SAFO z Rydułtów.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Raciborskie Centrum Kultury

Racibórz, Chopina 21

Przedstawienie odbywa się w ramach programu TEATR POLSKA, realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Po widowisku odbędzie się rozmowa z aktorami.

Bilety w cenie: 5 zł do nabycia w kasach RCK oraz internetowo.

Honorowane raciborskie karty Senior 60+ oraz Rodzina+.

O spektaklu:

"Młodzi nie wiedzą, starzy nie pamiętają" – to słowa mieszkańca Rydułtów, uczestnika projektu publikacji „Jo był ukradziony…”. Książka porusza kwestię Tragedii Górnośląskiej, która obejmowała szereg działań o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska. Rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich i polskich pod koniec stycznia 1945 r. na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami i dewastacją materialnego dziedzictwa, tworzeniem przyzakładowych obozów pracy oraz obozów koncentracyjnych, a także z deportacjami do Związku Radzieckiego oraz wysiedleniami Ślązaków zweryfikowanych jako Niemców. Tym działaniom towarzyszyły nadużycia o charakterze materialnym oraz nieuzasadnione aresztowania. Na podstawie tej książki teatr SAFO stworzył sztukę o tym samym tytule, którego pierwsza wersja plenerowa miała swoją premierę w 2017 roku. Teatr SAFO zmodyfikował spektakl sprzed dwóch lat, rozłożył go na części pierwsze, wyrzucił to co niepotrzebne. Dosłowność zastąpił symbolem skrupulatnie przekuwając relacje świadków na język teatru.

Obsada: Zuza Pawlak, Patrycja Tomiczek, Remigiusz Michalik, Patryk Kłosek, Sławek Zawisz, Adam Razik. Pozostali realizatorzy: reżyseria i scenariusz - Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, światło - Wojciech Stokłosa i Marlena Kolarczyk.

Dodatkowe informacje:

  • czas trwania: 45 min
  • grupa wiekowa: dorośli
  • scenografia: zespół
  • data premiery: 13 września 2019
  • miejsce premiery: Rybnik

Teatr SAFO to istniejąca od 2010 roku grupa dzieci, młodzieży i dorosłych, ale przede wszystkim pasjonatów, która w różnych składach stworzyła 18 spektakli. Eksperymentujemy, poszukujemy, odkrywamy i lubimy bawić się materią teatralną na wszelkie sposoby.

Katarzyna Chwałek-Bednarczyk absolwentka filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży na Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Założycielka teatru SAFO i reżyserka wszystkich jego siedemnastu spektakli. W tym nagradzanego spektaklu “Gehinom”, który można było zobaczyć m.in. podczas “ARA ART – z miłości do teatru” konferencji Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Chorzowie. Współzałożycielka TEATRU PETI, gdzie wspólnie z Kariną Abrahamczyk-Zator tworzy spektakle dla „najnajów” (“Miromagia”, “Babaloon”, “Sploty”). Założycielka jedynego w Polsce „Teatru papierowego na byfyju”. Redaktor naczelna Kreatywnika kulturalno-imprezowego „FISHka” wydawanego w Rybniku. Od lat zgłębia historię naszego regionu i pokazuje ją na deskach sceny.

źródło: RCK