Sobota, 24 października 2020

imieniny: Marcina, Rafała, Arety

RSS

Filmy, inscenizacja historyczna i patriotyczny bieg, czyli Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu

Start o godz. 18:00, trwa od 27 lutego do 02 marca wstęp wolny

Podajemy program miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Żołnierze Wyklęci to zbiorcza nazwa dla antykomunistycznego narodowego podziemia, które wywodziło się z takich organizacji polskiego państwa podziemnego jak Armia Krajowa, Wolność i Niezawisłość, Wolność i Sprawiedliwość, Narodowe Siły Zbrojne. Po roku 1945r. walczyli oni zbrojnie z władzą komunistyczną i nie skorzystali z amnestii z 1947r. Swoją walkę kontynuowali jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Ocenia się, że w walce ze służbą bezpieczeństwa zginęło ok. 7 tysięcy Żołnierzy Wyklętych. Ostatnim żołnierzem podziemia niepodległościowego był Józef Franczak ps. Laluś. Zginął z rąk SB 21 października 1963 roku.

Wywieś flagę

3 lutego 2011 r. Sejm Rzeczpospolitej Polski uchwalił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Zachęcamy do wywieszenia flagi narodowej w tym dniu i do przyłączenia się do raciborskich obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych - czytamy w komunikcie raciborskiego magistratu.

Lekcje patriotyzmu

W tym tygodniu od 24 - 28 lutego, jedna z lekcji historii w każdym z oddziałów raciborskich szkół podstawowych poświęcona będzie popularyzacji wiedzy historycznej na temat Żołnierzy Wyklętych. Jedną z lekcji przeprowadzi prezydent Dariusz Polowy. Uczniowie zachęcani są także do wzięcia udziału w konkursach historycznych: "Żołnierze Wyklęci 1944-1963" oraz "II Wojna i czasy powojenne we wspomnieniach" organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 15 z Oddziałami Sportowymi pod honorowym patronatem prezydenta Raciborza Dariusza Polowego.

Filmy w "Strzesze"

W czwartek 27 lutego zapraszamy do Domu Kultury Strzecha na seans filmów historycznych. Początek o godz. 18.00. W repertuarze:

 • "Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi"
 • "Walerian Tumanowicz. Historia nie tylko rodzinna"

Msza i inscenizacja na rynku

- W sobotę 29 lutego zapraszamy na rynek na inscenizację militarną odbicia polskich więźniów z rąk Urzędu Bezpieczeństwa z udziałem grup rekonstrukcyjnych i sprzętu z epoki. Rozpoczęcie inscenizacji, w której udział weźmie grupa 30 rekonstruktorów, planowane jest na godzinę 12.00. Dla widzów przewidziano dodatkowe atrakcje: wystawę militariów, ognisko i gorący poczęstunek grochówką - informuje raciborski magistrat.

Program:

 • 10.00 zbiórka na raciborskim rynku
 • 10.15 msza święta w kościele pw.WNMP
 • 12.00 rozpoczęcie inscenizacji

Dwa biegi

W niedzielę 1 marca zostaną zorganizowane dwie imprezy sportowe. "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" odbędzie się tuż przed Biegiem Twardziela w Arboretum Bramy Morawskiej.

 • Start biegu "Biegu Pamięci Żołnierzy Wykletych" - godz. 10.00
 • Dystans: 1963 m. Dystans nie jest przypadkowy, bo właśnie w 1963 roku zginął Józef Franczak, ostatni żołnierz polskiego podziemia antykomunistycznego.
 • Limit zawodników: 190 osób
 • Zapisy prowadzone są TUTAJ.
 • Bieg twardziela - jeden z najbardziej wymagających biegów raciborskich. Bieg rozgrywany jest na dystansie ok. 7 km.

Spotkanie w bibliotece

- W poniedziałek 2 marca zapraszamy do raciborskiej książnicy na spotkanie z reporterem specjalizującym się w historii polskiego komunizmu Piotrem Lipińskim - informuje UM Racibórz.

 • Początek spotkania - godz. 18.00
 • Miejsce - MiPBP w Raciborzu, ul. Kasprowicza 12

źródł: UM Racibórz, oprac. ż