Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
marzec
29 poniedziałek

Czarnobylska Strefa Wykluczenia – spotkanie on-line z Borysem Tynką

Gminna Biblioteka Publiczna w Nędzy zachęca czytelników do wysłuchania wykładu przygotowanego przez Borysa Tynkę, pisarza specjalizującego się w historii Czarnobyla i okolic. Stworzony przez niego film dotyczy, jak sama nazwa wskazuje Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia, czyli obszaru w największym stopniu dotkniętego katastrofą wybuchu reaktora jądrowego w 1986 r.

Sam wykład jest niezwykle interesujący. Autor skierował go zarówno do osób, które pamiętają to straszliwe wydarzenie, jak i do młodszego pokolenia odbiorców, znających ów temat jedynie z opowiadań, bądź lekcji historii. Na początku pisarz przytacza widzom garść szczegółowych faktów historycznych, by lepiej zaznajomić ich z wydarzeniami, które rozegrały się wtedy na miejscu katastrofy. Dodatkowo przez cały czas pan Tynka prezentuje zdjęcia z tamtego okresu, obrazujące ogrom tragedii, jaka nastąpiła na terenie byłego Związku Radzieckiego. Autor wykładu uświadamia swoim słuchaczom, jak potężne konsekwencje dla całego świata pozostawił po sobie wybuch. Fotografie nie są drastyczne w dosłownym tego słowa znaczeniu, jednak zawierają w sobie znaczną dozę ładunku emocjonalnego, z całą pewnością nie pozostawiając odbiorcę obojętnym. Jako przykład można przytoczyć zapadające w pamięć zdjęcie wnętrza dawnego przedszkola, w którym po dziś dzień znajduje się rząd zrujnowanych, opustoszałych łóżeczek ustawionych pod zapadającą się ścianą.

W kolejnej części autor zabiera w wirtualną wycieczkę po Strefie Wykluczenia. W tym miejscu również można zobaczyć wiele interesujących fotografii, przedstawiających obecny wygląd dawnych miasteczek. Dodatkową zaletą oglądanego materiału jest niezwykła dbałość o szczegóły ze strony pana Tynki. Tłumaczy on krok po kroku, jak wygląda wycieczka po Strefie Wykluczenia oraz czego potencjalny turysta może się spodziewać. Podczas odbioru prezentacji można odnieść wrażenie, jakbyśmy naprawdę się tam znaleźli. Autor, jak sam zaznacza, odwiedził już kilkukrotnie opisywane przez siebie miejsca. Bez wątpienia udało mu się je przedstawić w sposób ciekawy i fascynujący. Znaczącą ilość czasu poświęcił on w swojej prezentacji zapomnianemu dziś miastu Prypeć. Nowoczesna niegdyś metropolia, w momencie ewakuowania z niej wszystkich mieszkańców, zmieniła się w swoisty skansen, stanowiący dziś sam w sobie atrakcję turystyczną. Całość prezentacji pisarz okrasił różnego rodzaju ciekawostkami, co czyni jego wykład jeszcze bardziej interesującym.

Film wart jest obejrzenia również ze względu na trudności z podróżowaniem i zwiedzaniem, na jakie napotykamy się od jakiegoś czasu. Warto pozwolić sobie chociażby na wirtualną wycieczkę, zwłaszcza, jeśli dzięki niej wzbogacimy wiedzę historyczną i kulturową. Zaprezentowany materiał bez wątpienia nikogo nie pozostawi obojętnym. Skłania również do zastanowienia się nad kruchością ludzkiego żywota. Wystarczyło przecież kilka chwil, aby życie wielu istnień zmieniło się na zawsze, a radioaktywna chmura rozprzestrzeniła się na niemalże cały świat. Czarnobylska tragedia zapisała się na stałe w pamięci zwłaszcza narodu polskiego, dlatego prezentacja Borysa Tynki z całą pewnością zyska szerokie grono odbiorców, pogłębiając ich wiedzę o opisywanym wydarzeniu. Po raz kolejny zachęcamy do obejrzenia audycji.

Spotkanie on-line zaplanowano na najbliższy poniedziałek 29 marca, na godzinę 18.00. Link do transmisji na Facebooku biblioteki - https://www.facebook.com/GBPNedza.

Krystyna Górecka, Gminna Biblioteka Publiczna w Nędzy