środa, 19 czerwca 2019

imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława

RSS

Polowy korzysta na poparciu PiS. Spotkał się z ministrem Kowalczykiem

10.08.2018 07:00 | 5 komentarzy | ma.w

Polowy, który chce być prezydentem Raciborza (ogłasza to na bilbordach oraz zorganizował swoją konwencję na Zamku) i uzyskał już w tej sprawie oficjalne poparcie Prawa i Sprawiedliwości gościł pod koniec lipca w ministerstwie środowiska.

Polowy korzysta na poparciu PiS. Spotkał się z ministrem Kowalczykiem
Minister Henryk Kowalczyk i Dariusz Polowy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Tematem mojej wizyty było pozyskanie środków dla mieszkańców Raciborza na walkę z niską emisją, w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”. Rząd planuje przeznaczenie kwoty 103 miliardów złotych na dofinansowanie wymiany kotłów oraz termomodernizację – przekazał przedsiębiorca w komunikacie dla prasy. Wedle informacji jakie pozyskał w resorcie, wsparcie to sięgać będzie nawet 90% wartości przedsięwzięcia (dla osób o niskich dochodach). – Jest to bardzo realna szansa, aby w Raciborzu jakość powietrza uległa znaczącej poprawie – uważa Dariusz Polowy. Program ma być uruchomiony w sierpniu. Jak informuje Polowy, ściągnie on do Raciborza „ekspertów, którzy w ramach bezpłatnych szkoleń przedstawią mieszkańcom jak skutecznie skorzystać z programu „Czyste Powietrze”.

(red)


Pytania Nowin o wyjazd Polowego

– Czy wyjazd był pańską, prywatną inicjatywą czy został pan zaproszony przez ministerstwo? Napisał pan, że udał się do resortu by rozmawiać o pozyskaniu środków na walkę z niską emisją. W jakim charakterze wystąpił pan prowadząc te rozmowy?

– Mając świadomość, jak ważnym problemem jest zanieczyszczenie powietrza w Raciborzu, jak tylko dowiedziałem się o pracach nad programem „Czyste Powietrze” podjąłem starania, m.in. przez parlamentarzystów z naszego regionu, o kontakt z Ministerstwem Środowiska. Dzięki pani poseł Izabeli Kloc udało mi się uzyskać zaproszenie na szkolenie organizowane w Ministerstwie Środowiska dotyczące tego programu. Udało mi się też przeprowadzić rozmowę z ministrem Henrykiem Kowalczykiem. Będąc w Ministerstwie przedstawiałem się jako przyszły kandydat na Prezydenta Miasta Racibórz.

– Czy spotkał pan na miejscu innych reprezentantów Raciborza (np. z urzędów – magistratu czy starostwa)? Jeżeli tak – kogo pan spotkał? Jeżeli nie – co sądzi pan o braku obecności samorządowców na takim spotkaniu?

– Nie widziałem na spotkaniu nikogo z Raciborza. Informacja o programie była obecna w przestrzeni medialnej od dłuższego czasu. Widać było, że będzie to ważny program dla rządu, że będzie wykazywana w tym zakresie duża determinacja. Taka okazję trzeba maksymalnie wykorzystać i ustawiać się jako pierwsi w kolejce.

– Czy cykl zapowiedzianych szkoleń będzie organizowany i finansowany przez pana? Czy jest już znany harmonogram (wraz z miejscami) tych spotkań?

– Bezpłatne spotkania szkoleniowe dla mieszkańców chcących skorzystać z dofinansowań w ramach programu „Czyste Powietrze” będą organizowane przeze mnie. Eksperci, którzy przyjadą szkolić raciborzan będą opłaceni ze środków państwowych. Do września nie zostało dużo czasu. Proszę mi zaufać, zadbam o staranne i wcześniejsze zawiadomienie mieszkańców o terminach i miejscach szkoleń.

Pytał Mariusz Weidner


Co na to ministerstwo?

W resorcie środowiska próbowaliśmy ustalić do kogo adresowane było spotkanie (szkolenie) z udziałem ministra Kowalczyka. Chcieliśmy też wiedzieć jaki charakter miało spotkanie szefa ministerstwa z Dariuszem Polowym. Niestety z Wydziału Komunikacji Medialnej nie uzyskaliśmy odpowiedzi na te kwestie. W przesłanej korespondencji wyjaśniono nam tylko, że program „Czyste powietrze” będzie finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz ze środków europejskich nowej perspektywy finansowej. – Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 3 mln domów – twierdzą w ministerstwie. Na przełomie sierpnia i września resort zorganizuje cykl spotkań szkoleniowych w 2500 gminach w całej Polsce.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Miasta Racibórz.