Piątek, 22 listopada 2019

imieniny: Cecylii, Marka, Maura

RSS

Wybory samorządowe 2014: 900 komitetów wyborczych w województwie śląskim

11.09.2014 06:36 | 2 komentarze | ż

Jeden z komitetów miał mieć nazwę "Chcemy Wszyscy Dostatniej Polski", w skrócie ChWDP. Jego pełnopomocnik został "wezwany do usunięcia wad".

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W całym regionie zarejestrowano w sumie prawie 900 komitetów. Tylko katowicka delegatura Krajowego Biura Wyborczego przyjęła 330 zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych.

W okręgu obejmującym Bielsko-Białą, Jastrzębie Zdrój, Żory, a także powiaty bielski, cieszyński, pszczyński, wodzisławski i żywiecki swoich kandydatów chce wystawić 246 komitetów. W Bielsku-Białej, największym mieście okręgu, zgłosiło się pięć komitetów. Wszystkie są wojewódzkie.

U komisarza wyborczego w Częstochowie zostało zgłoszonych 313 komitetów. 307 z nich to komitety wyborcze wyborców, 6 pozostałych zarejestrowały organizacje i stowarzyszenia – powiedział PAP szef częstochowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Andrzej Jedyk.

Wiele komitetów zarejestrowanych przez katowickiego komisarza wyborczego ma w nazwach nazwiska obecnych prezydentów lub burmistrzów.

Do wyjątków należy komitet z Zabrza, który miał mieć nazwę Chcemy Wszyscy Dostatniej Polski. Kontrowersje wzbudził skrót komitetu - ChWDP – i jego pełnomocnik komitetu został „wezwany do usunięcia wad”. Ma na to pięć dni.

Wiele rejestrujących postawili na dosyć enigmatyczne nazwy: „My z Katowic”, „Człowiek – ludziom” (gmina Mierzęcice). W gminie Bojszowy zarejestrowano komitet „Gucio”, a w Knurowie - „Iniemamocni”. Kandydaci na samorządowców w Rybniku i Jejkowicach postanowili wystąpić pod szyldem ochotniczych straży pożarnych. W Przyszowicach zarejestrowano komitet „Stowarzyszenie Gmin Górniczych”, a w Katowicach – komitet „Platforma Oburzonych”.

źródło: Serwis Samorządowy PAP/jc.