Czwartek, 16 lipca 2020

imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława

RSS

Został przyjacielem Pana Jezusa. Wyświęcenie diakona Jaśkowskiego

30.05.2020 23:52 | 1 komentarz | ma.w

W kościele, na raciborskim Ostrogu, wyjątkowo z powodu pandemii nie jak co roku w katedrze w Opolu, odbyło się wyświęcenie diakona Marcina Jaśkowskiego na nowego księdza. W sobotę 30 maja mszę odprawił tam biskup Andrzej Czaja w obecności kapłanów z Dekanatu Racibórz.

Został przyjacielem Pana Jezusa. Wyświęcenie diakona Jaśkowskiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Marcin Jaśkowski wywodzi się z parafii pw. św. Jana Chrzciciela na Ostrogu. Na mszy zajął szczególne miejsce, zasiadając na dużym krześle naprzeciw ołtarza. Na jego wyświęcenie przyjechał do Raciborza biskup opolski. W homilii zwrócił uwagę na szczególny okres, w którym nie można było tak jak roku wyświęcić grupy diakonów w opolskiej katedrze. Przyznał, że i on był wyświęcany poza stolicą województwa. Był jednym z 40 kapłanów wyświęcanych w swoim roczniku.

- Jesteś kapłanem. To wielka łaska, wielka godność i ogromna odpowiedzialność - zaznaczył w homilii ordynariusz opolski Andrzej Czaja. Jaśkowskiego przestrzegał przed 7 grzechami głównymi. Apelował, aby ustrzegł się problemów, które przytrafiają się teraz księżom i ci potrzebują pomocy przed pokusami doczesnego świata.

Fragmenty biskupiego kazania:

Biskup Czaja_Jaśkowski 1.mp3
Biskup Czaja_Jaśkowski 2.mp3
Biskup Czaja_Jaśkowski 3.mp3

Parafianie z Raciborza mogli obejrzeć ceremoniał wyświęcania, zawierający charakterystyczny element, w którym kandydat na kapłana leży na podłodze kościoła, a następnie przyodziewa kapłańskie szaty i uczestniczy w swojej pierwszej mszy. - Uznano cię godnym przyjęcia święceń prezbiteratu - podkreślił biskup.

Proboszcz Jerzy Hetmańczyk zauważył doniosłość wydarzenia dla miejscowego kościoła, który w 2020 roku obchodzi 200 lat istnienia. Racibórz był jednym z 6 miejsc w przededniu uroczystości Zesłania Ducha Świętego. - To dar niebios być wyświęcanym w swojej rodzinnej parafii - zaznaczył biskup Czaja.

Wśród uczestników uroczystości byli m.in.:

ks. Maciej Skóra wikariusz biskupi ds. kultu bożego i dyscypliny sakramentów, ks. doktor Andrzej Anderwart rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu, ks. Zbigniew Cieśla dziekan Dekanatu Racibórz.

W kościelnych ławach zasiedli również prezydent Raciborza Dariusz Polowy i jego zastępca Dominik Konieczny. Obu zaprosił ojciec Marcina Jaśkowskiego. Obecny włodarz przez wiele lat był jego pracodawcą w firmie Poldruk. - To doniosłe wydarzenie dla Raciborza, bo po raz pierwszy odbywa się tu wyświęcenie nowego kapłana. Dlatego jestem tu przede wszystkim jako przedstawiciel władz miasta - powiedział nam D. Polowy.

Nowy ksiądz dziękował z ołtarza tym, którym zawdzięcza najwięcej w swojej drodze do kapłaństwa. - Bądź Marcinie wirtuozem Bożej miłości - stwierdził Jaśkowski. W pierwszej kolejności wyraził wdzięczność Bogu, później biskupowi i kolejno proboszczowi oraz rektorowi uczelni i opiekunowi duchowemu o. Jerzemu. Wzruszającym momentem było jego udanie się z kwiatami do rodziców i członków najbliższej rodziny. - Być może moja droga potoczyłaby się inaczej gdyby nie wy, wasza miłość do mnie. Kocham was - wygłosił nowy ksiądz.

Na koniec mszy biskup ogłosił, że ks. Jaśkowski od 26 sierpnia będzie wikarym w parafii św. Józefa w Opolu - Szczepanowicach.

Ludzie:

Andrzej  Czaja

Andrzej Czaja

Biskup diecezjalny opolski.