Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Kawałki osadów się oderwały". Znamy przyczyny mętnej i brudnej wody w kranach

Górnośląskiego Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach tłumaczy skąd wzięła się brudna woda w kranach mieszkańców powiatu wodzisławskiego. Problem opisywaliśmy na przestrzeni ostatnich dni. - Z naszych kranów leci woda o barwie gliny, bardzo brudna i śmierdząca - alarmowali nas czytelnicy.

"Kawałki osadów się oderwały". Znamy przyczyny mętnej i brudnej wody w kranach
Mętna i w rdzawym kolorze. Taka woda od kilku dni leci z kranów niektórych mieszkańców powiatu wodzisławskiego.

Jak tłumaczy nam rzecznik prasowy Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach Maciej Zaremba, przyczyną pogorszonej jakości wody jest zerwanie osadów z rurociągu magistralnego DN 1000. - Takie osady, pochodzenia naturalnego, powstają w ramach standardowej eksploatacji sieci i zwykle nie wpływają na stale badaną wodę pitną - mówi nam. - Tym razem jednak stało się inaczej, gdyż znacząco, bo aż trzykrotnie wzrosło zapotrzebowanie na wodę z tego rurociągu - dodaje.

GPW: To nie awaria

Pan rzecznik przyznaje, że znaczny wzrost przepływu wody spowodował, że kawałki osadów (ze związkami żelaza i manganu, pierwiastków naturalnie występujących w wodzie) oderwały się i negatywnie wpłynęły na właściwości organoleptyczne wody. - Zatem nie mówimy o żadnej awarii, ale skokowym wzroście zapotrzebowania na wodę jako o przyczynie obecnego wyglądu i zapachu wody - wyjaśnia.

Z rdzawą wodą mierzą się przede wszystkim mieszkańcy Wodzisławia Śl. oraz Radlina. Zdjęcie nadesłane przez naszego czytelnika, pana Krzysztofa.

Jakie działania podjęto?

Maciej Zaremba zapewnia, że Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach cały czas (od momentu otrzymania informacji o brudnej wodzie) prowadzi płukanie wodociągu. - Jednak te tony wody potrzebują czasu, by przepłynąć przez cały odcinek - zwraca uwagę. Dodaje, że ponadto, podjęte zostały działania polegające na skorygowaniu ciśnienia w sieci, co łącznie powinno skutkować poprawą jakości wody. W związku z zaistniałą sytuacją na bieżąco, w zwiększonym zakresie, monitorowana jest także jakość wody, szczególnie pod względem jej bezpieczeństwa dla odbiorców.

Padło magiczne słowo

- Bardzo przepraszamy za to niefortunne wydarzenie - mówi rzecznik prasowy Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach. Dziękuję za to Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Wodzisławiu Śl. "za profesjonalną współpracę i doskonale zorganizowane działania w tej trudnej sytuacji".

Zobacz również:

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].