Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Lubomia z najwyższymi podatkami w powiecie. Mszana i Wodzisław z najniższymi

POWIAT W tabelce przedstawiamy wysokość najważniejszych stawek podatków od nieruchomości w gminach powiatu wodzisławskiego na rok 2021, a także wysokość opłaty śmieciowej. W nawiasie stawki, które obowiązywały w roku 2020.

Lubomia z najwyższymi podatkami w powiecie. Mszana i Wodzisław z najniższymi

Stosunkowo najłagodniejsze stawki podatkowe ma gmina Mszana. To jedna z trzech gmin – obok Gorzyc i Wodzisławia – w których nie doszło do podwyżki podatków lokalnych. Mszana ma najniższe stawki w powiecie aż w czterech spośród ośmiu branych przez nas pod uwagę kategorii. Zwłaszcza podatki od budynków przewidzianych pod działalność gospodarczą są tu na o wiele niższym poziomie, niż w innych gminach powiatu. To ważny sygnał dla przedsiębiorców. Również stawka podatku od gruntów jest tu zdecydowanie niższa niż w innych gminach.

Dość korzystnie pod względem wysokości podatków lokalnych wypada również Wodzisław. Dzięki decyzji radnych o niepodwyższaniu podatków (drugi rok z rzędu), w trzech kategoriach te wodzisławskie należą do najniższych w powiecie. Choć nadal najwięcej w powiecie płaci się tu za grunty. Również podatek od garaży jest dość wysoki.

Na przeciwnym biegunie gmina Lubomia. Tu stawki podatków są najwyższe w powiecie aż w czterech spośród sprawdzanych przez nas ośmiu kategorii. Co istotne gmina ta ma najwyższe stawki podatków w tak ważnej dla mieszkańców kategorii jak budynki mieszkalne. Powodów do zadowolenia nie mają również lubomscy przedsiębiorcy, którzy zapłacą najwyższe w powiecie podatki od budynków związanych z prowadzenie działalności gospodarczej.

Spore podatki również w Rydułtowach, gdzie stawki są najwyższe w trzech kategoriach podatkowych.

Do stawek podatkowych zaliczyliśmy również opłatę śmieciową (która de facto podatkiem nie jest). Najwięcej, już tradycyjnie, zapłacą mieszkańcy Gorzyc. Pewne pocieszenie dla mieszkańców tej gminy może stanowić fakt, że opłata ta od 2020 r. nie wzrosła. Podobna sytuacja miała miejsce jeszcze tylko w Lubomi i Radlinie, gdzie również opłata pozostała na niezmienionym poziomie. Jeśli chodzi podwyżkę opłaty śmieciowej, to najmocniej – ale jeszcze w ubiegłym roku – odczuli ją mieszkańcy gminy Godów, gdzie wzrosła ona z 18 zł do 27,50 zł. W tym roku najniższą opłatę śmieciową zapłacą mieszkańcy Pszowa.

(art), (juk), (mak)

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
wili 20.01.2021 10:31
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Mr burek +mercedes S klasa = kasa

~Lubomik (188.117. * .24) 20.01.2021 03:22
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Lubomia górą - tak trzymać

~Syrynik (91.195. * .238) 19.01.2021 23:01
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Kochani a czego się spodziewac Dubaj trzeba utrzymać koszty kolosalne boisko sauny itp

~PeOwiec (155.133. * .231) 19.01.2021 22:37
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Mr burek potrzebuje kasy na odre