Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

100 lat Jadwigi Krybus

Cała rodzina zjechała się 18 lutego, gdy setne urodziny obchodziła Jadwiga Krybus, mieszkanka Kuźni Raciborskiej. Jubilatkę odwiedził burmistrz wraz ze świtą i upominkami. My zapytaliśmy najstarszą mieszkankę gminy o historię jej życia.

100 lat Jadwigi Krybus

Rodzina i potomstwo

Stulatka z Kuźni urodziła piątkę dzieci, doczekała ośmioro wnucząt, siedmioro prawnucząt i jednego praprawnuka. Jej mąż zmarł przedwcześnie po długoletniej chorobie. Wcześniej wszystkie ich dzieci otrzymały solidne wykształcenie i jest między nimi zgoda. Część rozjechała się po świecie, część pomaga matce na miejscu. – Nigdy nie byłam nad morzem, ale byłam za to w Niemczech, jeszcze jak Karol był w wojsku. Potem odwiedzałam dzieci we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i Warszawie. Fajnie było, bo już wtedy miałam wnuki. Ale i tak zawsze najbardziej podobało mi się tutaj – podkreśla jubilatka.

Kolejne sto lat

Dzieci pani Jadwigi mówią, że co rano mówi im, że życie jest fajne, nie ma biedy, jest co jeść i tak to ona może jeszcze sto lat żyć. Jak więc wygląda szary dzień stulatki? – Dużą radość sprawiają mi dzieci, gdy się widzimy. Jeszcze niedawno, w ciepłe dni lubiłam przesiadywać z koleżankami przed blokiem, w którym mieszkam od 20 lat. Robiłam zakupy. Dziś już tylko krótki spacer, choć w domu większość potrafię zrobić sama – wyjaśnia. Jubilatka lubi oglądać seriale kryminalne, zaś coraz mniej interesuje ją życie polityczne. Przeczytała sagę Romanowów, a wieczorem lubi usiąść przy lampce wina. Jak tłumaczy sobie dobrą kondycję w tak sędziwym wieku? – Sama nie wiem, co ma na to wpływ. Może to, że czasem płakałam, a może to, że nie było za wiele czasu na udręki, gdyż trzeba było zająć się rodziną i wychowaniem dzieci? – zastanawia się i dodaje, że na pewno zgoda w rodzinie. Jadwiga nie miała żadnych nałogów. Ani nie piła, ani nie paliła. Jej słabościami są natomiast śledzie, słodycze, owoce i kawa, która towarzyszy jej całe życie.

18 lutego pani Jadwiga obchodziła huczne urodziny, na które zjechała prawie cała rodzina. Jej dzieci życzyły jej, aby Opatrzność Boska nadal nad Nią czuwała, na kolejne lata życia, których oby było jak najwięcej. Zamiast „sto” zaśpiewali „dwieście lat”.

Marcin Wojnarowski


Panią Jadwigę odwiedziliśmy pięć lat temu, z okazji 95 urodzin. Wówczas obiecaliśmy ponowną wizytę, przy kolejnych „okrągłych” urodzinach. Tę obietnicę powtarzamy i obiecujemy, że wieść o jej 105. urodzinach znów obiegnie cały powiat.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].