Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Krwiodawcy potrzebni od zaraz. Wywiad z dyrektorem centrum krwiodawstwa

Lato to nie tylko czas wypoczynku, ale również większej liczby wypadków i wzmożonego zapotrzebowania na krew. Problem komplikują zagraniczne wyjazdy dawców. Okazuje się, że wczasy na Bałkanach czy we Włoszech mogą wiązać się z koniecznością przejścia kwarantanny. O potrzebie honorowego krwiodawstwa, zagrożeniach epidemiologicznych oraz tajnikach rozsądnego gospodarowania życiodajną substancją opowiada Zbigniew Wierciński, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

Krwiodawcy potrzebni od zaraz. Wywiad z dyrektorem centrum krwiodawstwa

– Jaka jest różnica pomiędzy oddawaniem krwi lub samego osocza? Co jest bardziej potrzebne?

– Dawca może oddać pełną krew sześć razy w roku, kobieta może to zrobić cztery razy w roku. Natomiast osocze można oddawać co miesiąc. I są dawcy, którzy oddają na przemian pełną krew i osocze. Co jest bardziej potrzebne? My często negocjujemy z dawcą co jest bardziej potrzebne. Problem jest w tym, że w okresach kiedy jest mniejsze zapotrzebowanie na krew – w tym roku to był okres marca i kwietnia – gdy wiemy, że nasze stany magazynowe są wystarczające, to sugerujemy dawcom, że dzisiaj chętnie wzięlibyśmy od niego osocze, a następnym razem pełną krew. Robimy to w trosce o to, żeby nie dopuszczać do zniszczenia krwi, dlatego że krew, tzw. koncentrat krwinek czerwonych, ma okres ważności skrócony do 42 dni. Więc musimy być bardzo rozważni w gospodarce krwią, żeby przypadkiem nie pobrać za dużo. Jeśli widzimy, że mamy pełne zapasy, wtedy umawiamy się z krwiodawcą na następny raz, prosimy go o przyjście np. za miesiąc, a żeby nie zostawić go z niczym w dniu, w którym się do nas zgłosił, to proponujemy oddanie osocza. Osocze jest również potrzebne, a jego pobór pozwala nam na bezpieczne gospodarowanie krwią, dlatego że termin przydatności osocza do obrotu klinicznego jest przynajmniej dwuletni, w innych celach te okresy są nawet dłuższe. Staramy się więc dobierać to co chcemy pobrać. Stosownie do naszych potrzeb zawieramy z dawcami kompromis, żeby oni również wychodzili od nas zadowoleni. Natomiast dawno się skończyły czasy, że pobieramy pełną krew i dajemy potrzebującemu pełną krew. Pacjent dzisiaj otrzymuje to, co mu jest potrzebne, więc krew jest u nas przetwarzana, rozdzielana na składniki. Najprostszy rozdział to jest koncentrat krwinek czerwonych i na osocze. U pacjentów ze szczególnymi schorzeniami hematologicznymi dobieramy jeszcze bardziej skomplikowane preparaty, które mają w nadmiarze potrzebne im elementy, np. preparaty płytkowe u pacjentów z niedoborami płytek.

– Czy oddawanie krwi jest bezpieczne. Spotkałem się z opinią, że oddawanie krwi powoduje nadciśnienie...

– Nie można powiedzieć, że samo oddawanie krwi prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia dawcy. Po to przed każdym oddaniem krwi dawca ma wykonywane podstawowe badania, jest badany przez lekarza, który decyduje, czy to kolejne oddanie będzie dla niego bezpieczne. Kierujemy się zasadą, że oddawanie krwi nie powinno szkodzić dawcy. Dopóki jego stan zdrowia pozwala na to, żeby oddawał krew, to bardzo chętnie z tego korzystamy, natomiast w momencie, gdy coś z jego zdrowiem się dzieje, to mówimy, że jego stan zdrowia nie pozwala na dalsze oddawanie krwi. Może to być czasowe zdyskwalifikowanie – jeśli jego stan zdrowia się poprawi, to wraca do oddawania krwi. Musimy po prostu dopasować chęci dawcy i możliwości jego organizmu, żeby nadmiernie nie wyeksploatować tego organizmu. Jedni są w stanie oddać krew 6 razy w roku, a inni oddają tylko 3 razy w roku. Jednych i drugich jednakowo mile widzimy u siebie, bo oddają tyle, ile ich organizm jest zdolny, by podzielić się swoimi nadwyżkami w produkcji krwi.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
panskieoko 29.07.2017 20:34

towarzysza gyniusia vel zezem kleszcz je...ł w łeb i żyje chociaż ciężko to nazwać życiem ha ha ha

szatan 29.07.2017 14:49

gynius mosz racja Rumien

gyniuś 07.07.2017 10:33
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@szatan ty nieuku to sie nazywo rumień ,rumieniec możesz mieć na zi*i ,jak ci mama przywali w zadek .

szatan 06.07.2017 18:16
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Raczej nie na slasku 80 % kleszczy ma Boreljioze uwazaj czy w miejscu ugryzienia nie powstaje rumieniec czyli takie kolo czerwone

~Uto (94.254. * .51) 06.07.2017 13:55

Ktoś wie czy jak ugryzł mnie 2 tygodnie temu kleszcz to mogę oddać krew?