Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak znaleźć pracę za granicą

Swobodny przepływ pracowników jest podstawowym prawem obywateli Unii Europejskiej i EOG czyli Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Liechtensteinu oraz Szwajcarii. Jako obywatel UE możesz pracować - zarówno w ramach umowy o pracę, jak i na własny rachunek -  bez pozwolenia na pracę w dowolnym kraju UE.

Jak znaleźć pracę za granicą

Najbezpieczniej jest szukać pracy za granicą będąc jeszcze w Polsce. Bezpiecznym sposobem na szukanie zatrudnienia za granicą, a przy tym skutecznym szczególnie w przypadku specjalistów oraz wykwalifikowanych pracowników fizycznych, będzie wysyłanie odpowiedzi na ogłoszenia zamieszczane w najpopularniejszych za granicą portalach z ogłoszeniami o pracę (w tym koniecznie EURES – Europejski Portal Mobilności Zawodowej). Podobnie jak w Polsce, na stanowiska wymagające specjalistycznej wiedzy i gruntownego doświadczenia zawodowego proces rekrutacji może trwać kilka tygodni. W przypadku większości krajów europejskich w celu odbycia rozmowy kwalifikacyjnej tańsze więc mogą okazać się podróże z domu od kilkutygodniowego pobytu za granicą, podczas którego byśmy nie pracowali. Dodatkowo nie musiałoby to oznaczać rezygnacji z ew. zatrudnienia w Polsce dopóki nie otrzymalibyśmy satysfakcjonującej posady za granicą.

Innym dogodnym rozwiązaniem jest rejestracja własnego CV w bazach kilku wiarygodnych i legalnie działających w Polsce agencji pośrednictwa pracy za granicą. W przypadku takiej agencji zawsze należy sprawdzić, czy agencja posiada certyfikat o wpisaniu do rejestru agencji zatrudnienia jako agencji pośrednictwa pracy w zakresie pośrednictwa pracy. Najlepiej sprawdzić to w Rejestrze Podmiotów Prowadzących Agencje Zatrudnienia – www.kraz.praca.gov.pl. Certyfikat ten niestety nie jest gwarancją, że dana agencja działa zgodnie z literą prawa, lecz jedynie poświadcza, że funkcjonuje jako zarejestrowana firma. Należy zawsze uważać i starać się sprawdzać daną agencję pośrednictwa pracy za granicą w kilku źródłach (w tym także na forach internetowych), gdyż można trafić na taką, która pomimo wpisu w KRAZ działa niekoniecznie legalnie, czyli np. pobiera różne nieuzasadnione opłaty początkowe lub przekierowuje kandydatów do innych agencji pośrednictwa, które opłaty te pobierają.

Na ogłoszenia z ofertami zatrudnienia poza granicami Polski, w których podano jedynie nr telefonu lub adres e-mail zarejestrowany w publicznie dostępnej domenie (np. pracawewloszech@wp.pl) i brakuje numeru wpisu do rejestru agencji zatrudnienia najlepiej nie odpowiadać, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że jest to próba oszustwa, która w niektórych skrajnych przypadkach może się nawet zakończyć niemal niewolniczą pracą np. na ogrodzonych i pilnowanych przez przestępców polach uprawnych. Kobiety powinny zachować szczególną ostrożność, kiedy spotkają się z ofertą o podobnej treści: Atrakcyjna praca dla młodych kobiet w Niemczech – jeśli nie podano określonych wymagań, także związanych ze znajomością języka danego kraju, można być niemal pewnym, że w rzeczywistości chodzi o agencję towarzyską.

Oczywiście obecność ogłoszenia o pracę nawet na najlepiej moderowanym zagranicznym portalu nie wyklucza możliwości, że w rzeczywistości dana oferta jest dużo mniej atrakcyjna, niżby to wynikało z jej opisu w ogłoszeniu, a pracodawca jest nierzetelny lub nawet próbuje wyłudzić jakąś opłatę, tak jak zdarza się to i w Polsce. Jeśli po wysłaniu dokumentów aplikacyjnych w odpowiedzi na określoną ofertę zostaliśmy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną lub poproszeni o podesłanie dodatkowych dokumentów, warto upewnić się, że mamy do czynienia z rzetelną firmą i pracodawcą. Sprawdźmy jej adres i czy firma widnieje w rejestrach przedsiębiorstw danego kraju; poszukajmy też wpisów na forach internetowych o tym, jak ta firma traktuje pracowników, etc. Jeśli na podstawie ogłoszenia nie jesteśmy w stanie ustalić adresu siedziby danej firmy, a podany w nim adres poczty e-mail założony został w publicznej domenie (np. work@yahoo.com) lepiej nie odpowiadać na taką ofertę zatrudnienia, gdyż z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że jest to oferta nieuczciwego przedsiębiorcy. Jednak czym innym jest sytuacja, kiedy ogłoszenie sygnowane jest marką lokalnej agencji pośrednictwa – upewnijmy się wtedy, gdzie dana agencja ma swoją siedzibę i sprawdźmy, jakie opinie pojawiają się na jej temat na forach internetowych.

Osoby słabo znające obowiązujący w danym państwie język, a także nie posiadające najbardziej poszukiwanych przez pracodawców kwalifikacji i wykształcenia często decydują się rozpocząć swoją karierę zawodową za granicą od wykonywania stosunkowo prostych zajęć np. przy zbiorach owoców lub warzyw, w fabrykach, przetwórniach, magazynach, itp. Na tego typu stanowiska pracodawcy często poszukują naraz wielu pracowników, a proces rekrutacji zwykle trwa krótko. Takiego zatrudnienia łatwiej jest szukać będąc na miejscu, jednak przed wyjazdem należy bardzo dokładnie sprawdzić, którzy pracodawcy mogą w danej chwili i jakich pracowników potrzebować, gdzie te firmy mają swoje siedziby i w jaki sposób najlepiej dostarczyć im swoje dokumenty aplikacyjne. W takiej sytuacji bardzo ważna staje się pomoc znajomych lub krewnych, którzy wcześniej podjęli decyzję o wyjeździe za granicę i obecnie mogą służyć radą albo wręcz pomóc w znalezieniu zatrudnienia. Bardzo wielu Polaków wyjeżdżających za granicę jedzie tam, gdzie już pracują ich bliscy – z pewnością pomaga to w szybszym otrzymaniu pracy oraz w odnalezieniu się w początkowo zwykle bardzo trudnej roli emigranta. Poza tym pracodawcy, którzy zatrudniają imigrantów zazwyczaj chętniej przyjmują ludzi poleconych przez swoich obecnych pracowników.

Jeżeli przyjeżdżamy szukać możliwości zatrudnienia dopiero na miejscu w kraju, gdzie nikogo nie znamy nie przekreśla to oczywiście naszych szans na powodzenie. Jednakże na poszukiwania powinniśmy wtedy poświęcić jeszcze więcej energii i jednocześnie korzystać z kilku metod docierania do pracodawców. Zanim jeszcze wyjedziemy, powinniśmy mieć perfekcyjnie przetłumaczone CV i list motywacyjny w kilku wersjach i w wielu kopiach. Poza odpowiadaniem na oferty pracy zamieszczone w internecie oraz lokalnych gazetach należy także odwiedzać lokalne agencje pośrednictwa oraz osobiście udawać się do działów kadr dużych firm (przydadzą się wtedy przywiezione w dużej ilości kopie naszych dokumentów aplikacyjnych). Jeśli pojechaliśmy za granicę do jednego z krajów UE szukać pracy „w ciemno” koniecznie zarejestrujmy się w lokalnym urzędzie pracy – inaczej niż w Polsce może się tam znajdować dużo ofert. Dodatkowo będziemy mieli większą pewność, że te oferty będą dotyczyć zatrudnienia w sprawdzonych i rzetelnie wywiązujących się ze swoich zobowiązań wobec pracowników przedsiębiorstwach. Poszukajmy także, gdzie w okolicy znajduje się polski sklep, ewentualnie inne miejsce, w którym licznie pojawiają się Polacy – mogą się tam także znajdować ogłoszenia o pracę wywieszane przez Polaków, którzy prowadzą za granicą własne firmy; być może nawet nie będą one dotyczyć pracy na czarno…

Źródło: www.praca5.pl

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].