Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

RAFAKO wykonało kolejną instalację odsiarczania spalin

Nie tylko na Wybrzeżu i w Małopolsce, ale od teraz także na Dolnym Śląsku powietrze będzie czystsze. 30 lipca, na terenie Elektrociepłowni Wrocław należącej do KOGENERACJI S.A. z Grupy EDF w Polsce wspólnie z RAFAKO S.A., została uruchomiona Instalacja Mokrego Odsiarczania Spalin. Dzięki niej gazy będące efektem spalania w tutejszej elektrociepłowni są oczyszczane z tlenków siarki i pyłów.

RAFAKO wykonało kolejną instalację odsiarczania spalin

- Nasze inwestycje w odsiarczanie i odazotowanie spalin gwarantują nam kompatybilność z zaostrzającymi się od nowego roku wymogami dotyczącymi emisji. Instalacje to gwarancja ciągłości dostaw ciepła dla Wrocławia. To także czystsze powietrze nad miastem - mówi Wojciech Heydel, prezes zarządu Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. przyznając, że bez tej instalacji EC Wrocław nie mogłaby dłużej produkować ciepła zgodnie z europejskimi normami.

- Instalacja Mokrego Odsiarczania spalin warunkuje naszą przyszłość. Zdaję sobie sprawę, że to kulminacja wielu miesięcy prac, a jednocześnie dopiero wstęp do procesów optymalizacji, uruchamiania i włączania kolejnych bloków - dopowiada Marek Salmonowicz, dyrektor techniczny KOGENERACJI S.A.

Pierwsze podanie spalin nastąpiło po kilkunastu miesiącach trudnych prac projektowych i budowlanych. - Mało kto wierzył, że w takim miejscu, gdzie z trudem robi się niewielkie realizacje, uda nam się postawić sporych rozmiarów obiekt przemysłowy. Ale dzięki projektantom i  determinacji całego zespołu zrobiliśmy to! - mówi Roman Głowacki, dyrektor budowy IMOS WROCŁAW w RAFAKO S.A. i wyjaśnia, że gęsto zabudowany teren był największym wyzwaniem realizacyjnym.

Newralgicznym momentem był montaż kolektora spalin. - Kolektor ma sześć metrów średnicy. Musieliśmy go wprowadzić w niewielką przestrzeń na pracującym obiekcie, pomiędzy kotły wodne, a parowe. Przez cały okres budowy, z uwagi na ograniczony teren, wyzwaniem była odpowiednia koordynacja ustawień dźwigów i konieczność budowy instalacji etapami „budynek po budynku” - wspomina Damian Klinos, kierownik projektu IMOS WROCŁAW w RAFAKO S.A.

- To zdecydowanie najlepsza budowa pod względem terminowym, organizacyjnym, zarówno projektowym, jak i wykonawczym. Uważam, że zorganizowana była bardzo dobrze - zapewnia Bogdan Brzoza, kierownik budowy IMOS WROCŁAW, który przyznaje, że ta instalacja była najciekawszym doświadczeniem zawodowym w jego wieloletniej karierze.

Terminowe uruchomienie instalacji możliwe było dzięki dobrej współpracy inwestora, generalnego wykonawcy i firm podwykonawczych. Za wzorową współpracę podczas tej inwestycji RAFAKO S.A, dziękował Wojciech Heydel, prezes zarządu KOGENERACJA S.A. Bardzo wysoko standard pracy z RAFAKO ocenia też Marek Salmonowicz dyrektor techniczny KOGENERACJI S.A.

- KOGENERACJA S.A. jest inwestorem wymagającym i znającym technologie. Traktowaliśmy się po partnersku - mówi Damian Klinos. - Współpraca była nienaganna - potwierdza Bogdan Brzoza.

Współpracę z RAFAKO chwali sobie także Marta Łuczak z podwykonawczej firmy Bart. - Kierownictwo firmy bardzo konkretne, rzetelne, fajni współpracownicy. Jeżeli chodzi o nadzór i wsparcie - same plusy.

W czasie budowy nie było większych niespodzianek, ani dłuższych przestojów. Nie doszło też do żadnego wypadku przy pracy. - Nie było sytuacji trudnych, być może dzięki temu, że braliśmy udział w konkursie „Buduj Bezpiecznie” organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy, w którym zajęliśmy pierwsze miejsce w województwie dolnośląskim. Ludzie są wyczuleni, żeby zachowywać się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, tak aby jeden drugiemu nie zrobił krzywdy, nawet niechcący. Dzięki temu nie mieliśmy żadnego wypadku - mówi Roman Głowacki, dyrektor budowy.

Przy budowie instalacji we Wrocławiu z RAFAKO S.A. współpracowało 60 firm podwykonawczych. Średnio na terenie budowy pracowało 200 osób, w szczytowych momentach natężenia robót liczba pracowników przekraczała 300 osób.

RAFAKO S.A. i KOGENERACJA S.A. mają powody do świętowania, ale to jeszcze nie koniec. - Następne czynności, które będziemy wykonywać w ramach prac rozruchowych to wszelkiego rodzaju regulacja układów i sprawdzenie poprawności ich działania. To potrwa około 30 dni. Następnie, po pomyślnym zakończeniu wszystkich prób przystąpimy do ruchu odbiorowego - tłumaczy Damian Klinos, kierownik projektu IMOS WROCŁAW W RAFAKO S.A.

Instalacja zaprojektowana jest dla wszystkich pięciu kotłów zabudowanych w Elektrociepłowni Wrocław. Jej minimalna wydajność to 170 tys. Nm3 na godzinę, a maksymalna przepustowość to 1,5 mln Nm3 na godzinę.

Zakres prac dla IMOS Wrocław obejmował, podobnie jak trzech wcześniejszych instalacji realizowanych w Gdańsku, Gdyni i Krakowie, realizację obiektu „pod klucz”, czyli kompleksowe zaprojektowanie, dostawę urządzeń i wyposażenia, budowę i montaż oraz rozruch i przekazanie do eksploatacji.

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. składa się z czterech zakładów produkcyjnych: EC Wrocław, EC Czechnica, EC Zawidawie i EC Muchobór. Głównym akcjonariuszem jest Grupa EDF.

Budowa instalacji mokrego odsiarczania spalin we wrocławskiej elektrociepłowni jest jedną z czterech takich inwestycji, po Gdańsku, Gdyni i Krakowie, realizowanych przez EDF Polska S.A, których wykonawcą jest RAFAKO S.A. w konsorcjum z PBG S.A. Łączna wartość kontraktu (na który składa się realizacja instalacji w czterech lokalizacjach), podpisanego 6 grudnia 2012 r., wynosi 947 mln złotych brutto.

źródło: RAFAKO

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].