Czwartek, 18 kwietnia 2019

imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

RSS

Patrol

Znak Ruchu Chorzów nabazgrany na krzyżu. Nastoletni kibole zdewastowali zabytek

15.04.2019 09:50 | 0 komentarzy | acz

Policjanci z Mikołowa zatrzymali dwóch 18-latków, którzy jeszcze w połowie lutego na terenie Łazisk Górnych, zniszczyli krzyż kaplicznego. Sprawa ma szczególny charakter, gdyż krzyż wpisany jest do gminnego rejestru zabytków. O dalszym losie młodych mężczyzn zdecyduje teraz sąd.

Znak Ruchu Chorzów nabazgrany na krzyżu. Nastoletni kibole zdewastowali zabytek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przydrożny krzyż kamienny stoi na rogu ulic Piaskowej i Górniczej w Łaziskach Górnych. Jego powstanie datuje się na rok 1817. W czasie II wojny światowej krzyż uległ częściowemu zniszczeniu, natomiast w roku 1967 został przeprowadzony jego gruntowny remont. Z końcem 2001 roku, obiekt został wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków. Nie tak dawno z kolei, bo w roku 2018, krzyż został poddany renowacji, której koszt poniesiony przez gminę wynosił 35 tys. zł.

Do zniszczenia pomnika doszło 19 lutego, kiedy to nieznani wówczas sprawcy uszkodzili go, malując na nim napisy farbą. Dzięki wnikliwej pracy policjantów z mikołowskiego wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą, przedwczoraj ustalili oni dwóch sprawców tej dewastacji. Okazali się nimi dwaj osiemnastoletni mieszkańcy Łazisk i Mikołowa. Sprawa ma charakter szczególny z uwagi na to, że mężczyźni za ten czyn odpowiedzą z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. 13 kwietnia "graficiarze" usłyszeli prokuratorskie zarzuty, do których popełnienia obaj się przyznali. Teraz za swoje zachowanie odpowiedzą przed mikołowskim sądem. Przepisy prawa w tej sytuacji przewidują karę nawet do lat 8 więzienia.

(acz)