Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nastolatek a piwo bezalkoholowe. Radna z Radlina: "Dla mnie jest to zwykłe piwo"

- Idąc takim tokiem myślenia, za chwilę wprowadzimy to do sklepików szkolnych, bo przecież jest to napój - mówi wyraźnie zmartwiona radlińska radna Romana Radowska-Polnik i zastanawia się, czy jako prowadząca sklep powinna nieletnim sprzedawać piwa bezalkoholowe.

Nastolatek a piwo bezalkoholowe. Radna z Radlina: "Dla mnie jest to zwykłe piwo"
Radna Romana Radowska-Polnik pokazała mundurowym dwie butelki z zakrytymi etykietami, które na pierwszy rzut oka wyglądały jak zwykłe piwa. - Są to tzw. zerówki - poinformowała odsłaniając etykiety.

W Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu osobom, które nie ukończyły 18 roku życia. Nie ma wątpliwości, jak należy postąpić, gdy nastolatek chce kupić napój z procentami. Wszystko się jednak komplikuje, kiedy przy kasie stoi nieletni z piwem bezalkoholowym. - Co wtedy? Sprzedać czy nie? - pytała podczas jednej z ostatnich sesji radlińskiej rady radna Romana Radowska-Polnik.

Sprzedawać, czy nie?

Romana Radowska-Polnik od ponad 25 lat prowadzi z mężem sklep ogólnospożywczy w Radlinie. - Biłam się z myślami, czy zadać to pytanie, ale sama mam z tym problem, a i inni przedsiębiorcy mnie o tę kwestię pytali - zaczęła podczas jednej z ostatnich radlińskich sesji, podczas której omawiany był stan bezpieczeństwa w mieście. Radna pokazała mundurowym dwie butelki z zakrytymi etykietami, które na pierwszy rzut oka wyglądały jak zwykłe piwa. - Są to tzw. zerówki - poinformowała odsłaniając etykiety. - Coraz więcej dzieci i młodzieży chce i kupuje piwa bezalkoholowe. Okazuje się, że mamy obowiązek sprzedać taki towar. Według prawa, jeżeli w tym piwie jest 0% alkoholu, to jest to traktowane jako napój. Idąc takim tokiem myślenia, za chwilę wprowadzimy to do sklepików szkolnych, bo przecież jest to napój - mówiła wyraźnie zmartwiona. Dodała, że w sklepie, który prowadzi wraz z mężem, tego typu artykułów osoby niepełnoletnie nie kupią. Powoływała się przy tym na konsekwencje wynikające ze sprzedaży niepełnoletnim wyrobów alkoholowych. - Z tyłu na etykiecie jest napisane: napój piwny 0%. Dla mnie jest to zwykłe piwo - argumentowała.

Idąc takim tokiem myślenia, za chwilę wprowadzimy to do sklepików szkolnych, bo przecież jest to napój - mówiła o sprzedaży młodzieży piw tzw. zerówek radna Radowska-Polnik.

Policjant odpowiada

Do wątpliwości i pytań radnej Radowskiej-Polnik odniósł I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wodzisławiu Śl. nadkom. Adam Marekwica. - Zgadzam się z panią w tym zakresie, że jest to czynnik demoralizujący młodzież. Butelka piwa bezalkoholowego w zasadzie niczym się nie różni od tego alkoholowego - mówił. Dodał jednak, że mundurowi muszą kierować się przepisami prawa. Zwrócił uwagę, że zgodnie z Ustawą o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi w Polsce nie można sprzedawać napojów alkoholowych nieletnim, czyli osobom poniżej 18 roku życia. - Za napój alkoholowy według ustawy uważa się napój o zawartości alkoholu większej niż 0,5%, a skoro w piwach tzw. zerówkach nie ma tego alkoholu, to nie jest to napój alkoholowy - mówił. Dodał, że sklepy sprzedające piwa bezalkoholowe nie są zobowiązana do uiszczania z tego tytułu żadnych opłat związanych z korzystaniem z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. - Sankcja byłaby w sytuacji kiedy osobie nieletniej sprzedałaby pani napój alkoholowy - skomentował na koniec dyskusji nadkom. Adam Marekwica.

Niejasne przepisy

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wielokrotnie przedstawiała swoje stanowisko w sprawie sprzedaży piwa bezalkoholowego. "Sprzedaż osobom nieletnim tzw. piwa bezalkoholowego (o zawartości alkoholu w stężeniu nieprzekraczającym 0,5%), będzie budzić wątpliwości wychowawcze. Spożywanie przez dzieci oraz młodzież piwa bezalkoholowego wyrabia nawyki konsumpcji piwa w życiu dorosłym" - czytamy w nim. Dalej dowiadujemy się, że w sytuacji kiedy nabywcą jest dziecko (np. 13-letnie), odmowa sprzedaży piwa bezalkoholowego może być uzasadniona interesem społecznym w kształtowaniu właściwych postaw wśród dzieci. W tym kontekście warto zwrócić na art. 135 Kodeksu wykroczeń. Przepis ten stanowi, że: "Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny". "O ile zatem wiekiem nabywcy można byłoby uzasadnić odmowę sprzedaży w przypadku dziecka, o tyle odmowa ta będzie mniej uzasadniona w przypadku osoby znajdującej się w granicznym wieku pełnoletności. Tylko pewność, że nabywca jest dzieckiem, mogłaby stanowić próbę uzasadnienia odmowy sprzedaży w przedmiotowej sytuacji" - stwierdza Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

17 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Jaja (89.64. * .209) 25.11.2022 17:34

Lepiej zajmujcie się tym co istotne, tzn coca cola, energetyki i inne wynalazki.

~Jaja (89.64. * .209) 25.11.2022 17:33

W dzisiejszych czasach produkuje się różne "trunki" 0% whisky, gin, wino, piwo, brakuje jeszcze tylko wódki 0%, zapewne byłaby to zwykła woda tego też dzieci nie mogą pić?

~Jaja (89.64. * .209) 25.11.2022 17:29

A jeśli się napiję wody lub herbaty z butelki po wódce, to mogę prowadzić pojazd?

~Karolzdrowyrozsądek (94.254. * .22) 25.11.2022 10:16

A ciekawe czy ta pani radna sprzedaje dzieciom energetyki i inne tego typu świństwa.
Zdrowiej dla dziecka jest jak wypije naturalne piwo bezalkoholowe, ale czyste jak np.zwykły Żywiec czy Miłosław Bezalkoholowa IPA ( nie smakowe), niż ma wypić kolejnego energetyka czy jakiś słodki napój.

mhl999 25.11.2022 06:41
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@politycznyzanawca - ale po co gdybać? powtórzę się - uczenie odpowiedzialności nie może wynikać z zakazów

~Blunek (188.137. * .55) 25.11.2022 00:37

Wiecie co zabawne że takimi p,,,,, się zajmujecie .A prawda że na ul B. Chrobrego się Bezpieczenstwem nie zajmujecie (każdy z was miał te lata a teraz udaje wzorcowego skrzata ) Adam panie radny proszę Cb o kamerki na ul B Chrobrego blisko słynnego lokalu u mola tam się zabawia ochrona (klakier)_z Całego serca nw komu dziękować że jak się dzwoni pod 997 to od razu łączy się ze 112

~30mln (89.200. * .30) 24.11.2022 22:40

Moje dzieci zawsze piły szampany bezalkoholowe (napój bezalkoholowy) i jakoś na alkoholików nie wyrosły i co ty na to ? Też chcesz zakazać piccolo ,ale widzę pani na zdjęciu ma poważny problem z nadwagą i tu jest problem ! MOŻE KILO MIĘSA MNIEJ

~politycznyzanawca (46.204. * .3) 24.11.2022 22:05
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Widzicie, nie zrozumieliście chyba o co jej chodziło. Kwestia tego, że takie przyzwalanie picia piwa bezalkoholowego to już kolejny krok, aby dzieciak sięgnął po coś z procentami. Nie wiem czy jesteście rodzicami, ale naprawdę chcielibyście żeby Wasze dziecko paradowało np na basenie z piwem zero? Może w tej sytuacji nalejcie to piwko mu jeszcze do kufelka, żeby poczuł się jak dorosły. Nie chodzi o zawartość, chodzi o to, że w ten sposób już dajecie na coś przyzwolenie. Pani ma wątpliwości bo rodzice mają kwestie wychowania głęboko gdzieś

~Krzysztof@123 (46.171. * .2) 24.11.2022 21:38

Jeżeli producent zmieni nazwę na " napój bezalkoholowy o smaku piwa " co wtedy ?

~Violek (46.204. * .41) 24.11.2022 20:49
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

A kompot truskawkowy nazwany winem bezalkoholowym, moze pić moje dziecko?

mhl999 24.11.2022 19:53

niektórym bezalkoholowe uderzyło do głowy, tam gdzie zaczyna się polityka kończy się twoja wolność. uczenie odpowiedzialności nie może wynikać z zakazów

~op (91.192. * .86) 24.11.2022 18:56
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~Niewierze- masz rację totalna kompromitacja tego policjanta ale także redakcji która produkuje tekst o takich bzdurach

~30mln (89.200. * .30) 24.11.2022 18:48
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

koka kola też jest oferowana w sprzedaży jako gotowiec namieszana z Whisky czy wódką i co pani też zakaże sprzedaży koli bezalkoholowej . Widać ludzie zostają radnymi co świata nie widzieli i niewiedzą jak ludzie żyje powiat Wodzisławski to stan umysłu

~Niewierze (87.101. * .96) 24.11.2022 18:45
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

To że bierutowska radna ma mokre piwne problemy to mnie nie dziwi.Policja to jednak stan umysłu . Może za niedługo ta banda będzie odbierała prawa jazdy za wypicie piwa 0% . Nosz k nie wierzę że ktoś może tak bełkotać.

~30mln (89.200. * .30) 24.11.2022 18:41
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Każdy ma prawo kupić napój bezalkoholowy . Jeżeli pani odmówi podlega pani grzywnie . Jest wyraźnie napisane .

~op (91.192. * .86) 24.11.2022 18:18
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

,,dla mnie to jest zwykłe piwo''- bo co ? że się pieni? jak pani otworzy puszkę innego napoju gazowanego to też się zapieni Tacy ludzie są radnymi Szok

gen87 24.11.2022 17:16
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Cytuję: "Butelka piwa bezalkoholowego w zasadzie niczym się nie różni od tego alkoholowego ".
Otóż różni się zawartością. Bo piwem normalnym można sie upić, a piwem bezalkoholowym nie można.
Reszta jest nieistotna.