Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Raciborzu powstał nowy plac zabaw. Jest też... wirtualna przebieralnia [ZDJĘCIA]

Darmowe lody, pokazy walk Drengów, warsztaty garncarstwa - to tylko część atrakcji, które towarzyszyły otwarciu placu zabaw. Chętnych na lody i zabawę nie brakowało. Zobaczcie, jak to wszystko wyglądało.

W Raciborzu powstał nowy plac zabaw. Jest też... wirtualna przebieralnia [ZDJĘCIA]
Marta Maińczyk jako pierwsza zjechała zjeżdżalnią nowootwartego placu zabaw. Na zdjęciu razem z mamą Basią. Nowy plac zabaw jest zlokalizowany na tzw. podzamczu (po drugiej stronie zamkowego dziedzińca).

Nowy plac zabaw powstał przy Zamku Piastowskim w Raciborzu. W punkcie informacji turystycznej uruchomiono z kolei wirtualną przebieralnię. Przy okazji napisano też polsko-czeską legendę. Całość kosztowała 182 tys. zł.

Wspomniana legenda jest o tyle ważna, że całe przedsięwzięcie zrealizowanao w ramach polsko-czeskiego projektu. Partnerem po stronie czeskiej był Zamek Śląskoostrawski (Černá louka s.r.o. z Ostravy).

Symboliczne przecięcie wstęgi. Na zdjęciu dyrektor Punktu Informacji Turystycznej w Ostrawie Jiří Šimon, dyrektor zamku Krystyna Niklewicz, Członek Zarządu Powiatu Raciborskiego Ewa Lewandowska oraz dyrektor sekretariatu Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnego Odry Daria Kardaczyńska.

Otwarcie nowego placu zabaw zorganizowano 20 lipca. Zadbano o dodatkowe atrakcje: pokazy walk Drengów, warsztaty toczenia na kole garncarskim oraz bezpłatne lody.

W otwarciu placu zabaw uczestniczyli: Ewa Lewandowska z Zarządu Powiatu Raciborskiego, dyrektor Zamku Piastowskiego Krystyna Niklewicz, dyrektor sekretariatu Stowarzyszenia Gmina Dorzecza Górnej Odry Daria Kardaczyńska oraz dyrektor Punktu Informacji Turystycznej w Ostrawie Jiří Šimon.

Pokazy walk wojów zainteresowały młodszych i starszych uczestników wydarzenia.

Ewa Lewandowska powiedziała, że projekt "urodził się" w 2020 roku, ale ostatecznie został zrealizowany w czasie, gdy zamkiem kierowała już Krystyna Niklewicz.

- Liczymy, że realizacja tego projektu przyczyni się do zwiększenia ruchu turystycznego po polskiej i czeskiej stronie - powiedziała dyrektor Krystyna Niklewicz.

Jiří Šimon zaprosił mieszkańców powiatu raciborskiego do odwiedzenia zamku w Ostrawie, gdzie zrealizowano drugą część projektu. Tam na dzieci czeka plac zabaw w kształcie dwugłowego smoka.

Daria Kardaczyńska powiedziała kilka słów o źródłach finansowania projektu. Złożyły się nań: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, budżet państwa RP ("Przekraczamy Granice"), a także wkład własny Powiatu Raciborskiego.

Wirtualna przymierzalnia na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Do wyboru jest pięć strojów. Na koniec można otworzyć kod QR i pobrać zdjęcie na smartfona.

Ludzie

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, członek zarządu powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].