Wtorek, 7 kwietnia 2020

imieniny: Hermana, Rufina, Donata

RSS

Raciborzanie na najwyższych szczytach Beneluksu

06.03.2020 12:00 | 1 komentarz | red, ż

Projektu „Korona Europy  dla miasta Racibórz – Szlakiem w nieznane” wszedł w kolejny etap. Tym razem raciborzanie Szymon Warsz, Marek Warsz i Dawid Łomnicki wybrali się w podróż do krajów Beneluksu, aby zdobyć najwyższe wzniesienia i szczyty Belgii, Holandii oraz Luksemburga. W wyprawie towarzyszyli im Artur Piwko oraz dziewięciokrotny zdobywca Korony Gór Polski Andrzej Kuśnierz. Oto relacja z ich podróży.

Raciborzanie na najwyższych szczytach Beneluksu
Do najwyższego wzniesienia Luksemburga nie kierują żadne znaki. Miejsce oznaczone jest zwykłym kamieniem na polnej drodze. Na zdjęciu Dawid Łomnicki, Szymon Warsz, Artur Piwko, Andrzej Kuśnierz i Marek Warsz.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spacerkiem na szczyt

Za cel obraliśmy sobie trzy wzgórza. Najwyższe wzniesienie Holandii – Vaalserberg 322 m n.p.m., Belgii – Signal de Botrange 694 m n.p.m. oraz Luksemburga – Kneiff 560 m n.p.m. Pierwszego dnia zameldowaliśmy się na najwyższym punkcie Holandii. Na szczyt można wjechać samochodem, lecz my wybraliśmy kilkunastominutowy spacer z granicy belgijsko-holenderskiej. Wzgórze znajduje się na styku Belgii, Holandii i Niemiec. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, na którą niestety nie było nam dane wejść, gdyż w okresie zimowym jest ona nieczynna. Najwyższy szczyt holenderski oznaczony jest trzema słupami. Po wykonaniu dokumentacji zdjęciowej zeszliśmy ze szczytu i przejechaliśmy na nocleg do niemieckiego Aachen.

Wieża i... kamień

Następny dzień przeznaczyliśmy na najwyższy szczyt Belgii i Luksemburga. Wzniesienia te położone są obok drogi, więc dotarcie do nich nie sprawia żadnych trudności. Na belgijskim szczycie przywitała nas gęsta mgła oraz śnieg z deszczem, natomiast w Luksemburgu zaczęły przebijać się promienie słońca.

Belgijski szczyt wieńczy sześciometrowa budowla – schodkowa wieża schodów zakończona małą platformą widokową z betonowym słupkiem. Natomiast najwyższy szczyt Luksemburga oznaczony jest kamieniem na drodze polnej, a do tego miejsca nie prowadzą żadne znaki.

Najlepsza czekolada

Tego samego dnia zawitaliśmy do stolicy Belgii – Brukseli. Mieliśmy przyjemność zobaczyć Atomium, czyli ogromny kryształ żelaza powiększony 165 miliardów razy. Budowla została wzniesiona w 1958 roku dla upamiętnienia ówczesnych osiągnięć medycznych oraz technicznych. Centralnym punktem stolicy Belgii jest Grand Place czyli rynek brukselski – najładniejszy jaki do tej pory widzieliśmy. Imponujące wrażenie robi wieczorową porą podświetlenie wszystkich budynków, składające się w harmonijną całość. Zobaczyliśmy również najciekawsze atrakcje, m.in. Pałac Królewski, gotycką Katedrę św. Michała i św. Guduli, Kolumnę Kongresową, Wzgórze Artystów z pięknym grodem czy ekskluzywny pasaż św. Huberta. Skosztowaliśmy też najlepszej na świecie belgijskiej gorącej czekolady.

Wypad do Paryża

Następnego dnia przyjechaliśmy do stolicy Francji. W Paryżu zobaczyliśmy cztery najważniejsze atrakcje: Notre Dame, Luwr, Wieżę Eiffla oraz Łuk Triumfalny.

Tym samym w jednym miesiącu byliśmy w aż pięciu stolicach Europy. Jesteśmy ciekawi, czy w przyszłości zdołamy pobić ten rekord. Zdecydowanie należy poświęcić więcej czasu na zwiedzanie tych stolic, ponieważ każda z nich ma w sobie coś do zaproponowania dla turystów.

Na ostatni nocleg w drodze powrotnej do Raciborza zatrzymaliśmy się we francuskim miasteczku Thionville. Czwarty etap projektu Korona Europy dla miasta Racibórz zakończył się zaznaczeniem na naszej mapie podróży jedenastu państw z czterdziestu sześciu.

Marek Warsz


Zaproszenie do udziału w kolejnej wyprawie

Piąty etap projektu „Korony Europy dla miasta Racibórz” odbędzie się w terminie 6 – 11 kwietnia. Tym razem celem wyprawy raciborzan będą najwyższe wzniesienia i szczyty Węgier, Serbii, Bułgarii oraz Turcji. – Jeżeli chciałbyś wybrać się z nami na południe Europy i stanąć razem z nami na najwyższych szczytach wymienionych państw to zapraszamy do kontaktu poprzez facebook @szlakiemwnieznane lub e-mail szlakiemwnieznane@wp.pl – informuje Marek Warsz.


Korona Europy dla miasta Racibórz

Czternastoletni Szymon Warsz zamierza przed osiągnięciem pełnoletności zdobyć najwyższe szczyty każdego z europejskich krajów. W podróżach towarzyszy mu jego tata Marek oraz Dawid Łomnicki. Do tej pory raciborzanie zdobyli już najwyższe szczyty Austrii, Belgii, Białorusi, Estonii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Francji oraz Włoch.