Niedziela, 26 maja 2019

imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

RSS

Kultura

"Raciborzanie" przeciągali linę na Cyprze Północnym [ZDJĘCIA]

02.08.2018 09:54 | 0 komentarzy | kozz

Zespół folklorystyczny "Raciborzanie" ze Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej "Źródło" przebywa na Cyprze Północnym, a konkretnie Tureckiej Republice Cypru Północnego. Uczestniczy w piątym międzynarodowym festiwalu folklorystycznym w Beyarmudu (Pergamos).

"Raciborzanie" przeciągali linę na Cyprze Północnym [ZDJĘCIA]
fot. www.facebook.com/SKZRZrodlo
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Raciborzanie" w liczbie 25 osób udali się na Wyspę Afrodyty pod koniec lipca. Od soboty do środy koncertowali czterokrotnie prezentując tańce cieszyńskie, rzeszowskie oraz pieśni ludowe. Zespół pod dowództwem Aldony Krupy-Gawron przebywa w okolicach znanego na Cyprze miasta Famagusta, po stronie tureckiej nazywanym Gazimağusa. W tym mieście ma swoją bazę w nowoczesnym akademiku i podróżuje po okolicznych miejscowościach ze swoimi koncertami. Odwiedzili już Güvercinlik (Acheritu), İncirli (Makrasika), Türkmenköy (Kondea) i Çayönü (Kalopsida). Przed tancerzami z Raciborza jeszcze dwa główne koncerty w Beyarmudu, a później udadzą się na drugi festiwal do Mehmetçik (Galatia).

Gospodarze festiwalu koncerty zaplanowali w godzinach późno wieczornych ze względu na wysoką temperaturę regularnie oscylującą w granicach 35 stopni Celsjusza. Występy zaczynają się po godzinie 21, a kończą przed północą. Poza koncertami miejscowi fundują szereg atrakcji od dyskotek poprzez plażowanie nad Morzem Środziemnym po zakupy na targu. Nielada gratką była także rywalizacja w Mehmetçik w grach sportowych. "Raciborzanie" zmierzyli się w różnych konkurencjach z rodakami z Augustowa oraz Słowakami, Turkami i Argentyńczykami. Wśród gier i zabaw było m.in. przeniesienie jajka na łyżce w ustach, skoki w worku, przelewanie wody z beczki do beczki czy też przeciąganie liny, które wyzwoliło w uczestnikach najwięcej adrenaliny i emocji. Drużyna kobieca z Raciborza pokonała wszystkie rywalki mimo, że miała najwięcej stoczonych walk. W finale była lepsza od Argentynek. Panowie natomiast przegrali w decydującym pojedynku z przybyszami z Ameryki Południowej, co w konsekwencji dało zwycięstwo w całym turnieju "latynosom".

Niebawem kolejne meldunki z festiwali na Cyprze Północnym w którym biorą udział tancerze z Raciborza. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Miejsce wydarzenia: