Wtorek, 2 czerwca 2020

imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

RSS

Kultura

Prezydent Andrzej Duda zaprasza raciborzan do Narodowego Czytania "Wesela"

08.07.2017 06:00 | 0 komentarzy | ż

Prezydent Andrzej Duda przekazał raciborskiej biblioteve zaproszenie do udziału w kolejnej edycji Narodowego Czytania, które odbędzie się 2 września. Tym razem cała Polska, w tym oczywiście Racibórz, będzie czytać Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Prezydent Andrzej Duda zaprasza raciborzan do Narodowego Czytania "Wesela"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Sto siedemnaście lat temu w podkrakowskich Bronowicach odbyło się wesele, które odmieniło obraz polskiej literatury. Na kanwie tamtego wydarzenia wybitny dramaturg, poeta i malarz Stanisław Wyspiański stworzył swój arcydramat – barwną, niezwykle żywą opowieść o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach – czytamy w liście Prezydenta Dudy, który otrzymała biblioteka.

Tegoroczna lektura została wybrana w drodze głosowania przez internautów. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z Przedwiośniem Stefana Żeromskiego, Pamiątkami Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskim Juliusza Słowackiego.

Raciborska biblioteka bierze udział w Narodowym Czytaniu już od 2013 roku, organizując m.in. głośne czytanie z podziałem na role, spektakle teatralne, konkursy wiedzy itp. Co tym razem przygotowała dla raciborzan?

- Już teraz zachęcamy wszystkich do przeczytania Wesela. 2 września spotkamy się by wspólnie odkryć na nowo niepowtarzalny nastrój tej lektury. Szczegóły wkrótce na stronie internetowej biblioteki www.biblrac.pl – zaprasza Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP.

źródło: MiPBP w Raciborzu, oprac. żet

Ludzie:

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej