Poniedziałek, 2 sierpnia 2021

imieniny: Alfonsa, Kariny, Gustawa

RSS

Kultura

Adam Nowak z "Raz, dwa, trzy" zaśpiewa tekst raciborzanina Jerzego Dębiny

30.01.2016 09:00 | 1 komentarz | ż

Raciborzanin jest uczestnikiem prestiżowego projektu pilotowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Lider grupy "Raz, dwa, trzy" zaśpiewa piosenkę nawiązującą do twórczości ks. Jana Twardowskiego, do której słowa napisał Jerzy Dębina.

Adam Nowak z "Raz, dwa, trzy" zaśpiewa tekst raciborzanina Jerzego Dębiny
Raciborski poeta Jerzy Dębina jest nie tylko autorem tekstu piosenki nawiązującej do twórczości ks. Jana Twardowskiego, ale także producentem, autorem scenariusza i reżyserem teledysku do utworu. Produkcję klipu współfinansowało Miasto Racibórz.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Raciborzanin Jerzy Dębina jest uczestnikiem prestiżowego projektu pilotowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Projekt ten ma przybliżyć szerszej publiczności twórczość ks. Jana Twardowskiego (w setną rocznicę urodzin poety i 10 rocznicę jego śmierci). Dzięki jego realizacji Polacy mają dowiedzieć się więcej o ogólnoludzkim przesłaniu poety w sutannie, którego wiersze stanowią swoisty drogowskaz moralny w świecie zdominowanym przez konsumpcjonizm i kult sukcesu. Twórczość księdza Jana znaczona jest bowiem głębokim humanizmem i umiłowaniem bliźniego, a także braci mniejszych – zwierząt.

Trybut dla ks. Jana

Projekt realizowany przez Narodowe Centrum Kultury zakłada wydanie płyty będącej trybutem złożonym poecie. Na krążku znajdą się utwory wykonywane przez tak popularnych artystów jak: Marek Piekarczyk (TSA), Grubson, Kuba Sienkiewicz (Elektryczne Gitary), Adam Wolski (Golden Life) i Adam Nowak (Raz Dwa Trzy). Ten ostatni wokalista będzie wykonywał piosenkę z tekstem autorstwa Jerzego Dębiny zatytułowaną „Chłopcy od pustki”. Oprócz wydania płyty projekt uwzględnia również promocję tego wydawnictwa. W tym przypadku jednak środki pozwoliły na sfinansowanie teledysków jedynie 3 artystów (Piekarczyka, Grubsona i Sienkiewicza). Pozostali artyści, jeśli chcieli promować swoje utwory również na bazie materiału video, musieli robić to niejako „na własną rękę”.

Teledysk w Raciborzu

Wyprodukowanie klipu, o którym mowa, kosztuje łącznie ponad 25 tysięcy zł. Jednak Jerzy Dębina realizuje swój teledysk nieco taniej, bo korzysta on z pomocy zaprzyjaźnionych filmowców i aktorów. Tym niemniej jednak pewne fundusze były niezbędne. Część z nich przekazało Miasto Racibórz. Jerzy Dębina zaznacza, że współpraca z Miastem była w tym zakresie wzorcowa. Zauważa: - Przez wszystkie formalności przebrnęliśmy bardzo szybko. Referat Kultury, Sportu i Promocji naprawdę działał ekspresowo. O tym, że teledysk mogę zrealizować własnym sumptem, dowiedziałem się w połowie stycznia. Już po tygodniu miałem załatwione wszystkie możliwe decyzje o współpracy w produkcji teledysku. Chciałbym dlatego podziękować pracownikom referatu i prezydentowi Lenkowi.

Teledysk kręcony przez Jerzego Dębinę (który jest producentem, autorem scenariusza i reżyserem) powstaje w kilku miejscach. To historia młodych artystów, którzy wędrują z miasta do miasta zdobiąc swoimi graffiti mury rozmaitych budynków. Jerzy Dębina powiedział nam: - to alegoria młodości i wyrazu jej buntu. Wyzwania rzuconego światu, zwłaszcza światu dorosłych, dla którego ta młodość zawsze pozostaje niepoważna, a przez to zawsze trochę naznaczona piętnem braku odpowiedzialności. Ale ten płomień buntu, jakże przecież piękny, musi jednak przygasnąć, wypłowieć. Pojawia się dziecko, rodzina, zobowiązania. Tu właśnie jest ksiądz Twardowski. Sięgałem jednak przy pracy nad tym tekstem nie tylko do księdza Jana. Pobrzmiewa w nim także twórczość Hermana Hesse i Goethego.

90 procent zdjęć będzie kręcona w Raciborzu. Niektóre ujęcia powstały w pobliskich Wojnowicach. Część będzie robiona w leżącej nie aż tak daleko przecież Ostrawie i w Katowicach. W role „chłopców od pustki” wcielą się młodzi raciborscy artyści z kręgu street artu.

Ludzie:

Jerzy Dębina

Jerzy Dębina

Aktor, poeta, animator kultury, artysta