Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wszyscy byli głodni tych zawodów. Rudyszwałd gospodarzem strażackiej rywalizacji

24 drużyny (w tym 4 kobiece) wzięły udział w zawodach sportowo pożarniczych o puchar wójta Gminy Krzyżanowice. Bezkonkurencyjne były drużyny z Roszkowa - wygrały wszystkie kategorie.

Wszyscy byli głodni tych zawodów. Rudyszwałd gospodarzem strażackiej rywalizacji
Ekipa sędziowska gminnych zawodów sportowo-pożarniczych w Rudyszwałdzie
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Materiał wideo:

Sędzią głównym zawodów był brygadier Roland Kotula, wspomagany przez st. kapitana Tomasza Brańskiego. Na rywalizację złożyły się sztafeta pożarnicza 7x50 m z przeszkodami oraz ćwiczenie bojowe.

- Dla gminnych jednostek OSP to ważne w roku zawody. Choć nasze jednostki są zawsze zwarte i gotowe, to zależy nam, aby strażacy sprawdzali się w takich testach jak te zawody i oby tylko tutaj, a akcji było jak najmniej - mówił Nowinom fundator pucharu dla najlepszej OSP - wójt Grzegorz Utracki.

Jego zdaniem zawody są także dobrą okazją, by druhowie z całej gminy mogli się spotkać, porywalizować ze sobą w duchu sportowego fair play. - Tak się przyciąga do OSP młodzież, bo mamy dziś reprezentowane szerokie grono Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Zgłosiło się ich aż 13, jest jedna dziewczęca. Kiedyś ta młodzież zastąpi obecne pokolenie strażaków - mówił włodarz gminy.

Utracki cieszył się, że pogoda była „wyśmienita, a tory znakomicie przygotowane”. - Otwierając zawody, życzyłem wszystkim bezpiecznej rywalizacji, bo zdrowie jest najważniejsze - nadmienił wójt.

Impreza odbyła się w Rudyszwałdzie, który słynie z posiadania najnowocześniejszej remizy w powiecie. - U nas wszystkie jednostki są wzorcowe, a 3 działają w KSRG. Zawsze nasi strażacy są przygotowani na 100 i więcej procent. W Rudyszwałdzie mamy zrealizowaną jedną z nowszych inwestycji dla OSP. Ona służy całej miejscowości, bo jest też sala do spotkań dla mieszkańców i wydarzeń kulturalnych. Jeśli chodzi o straż to mają obiekt dostosowany do obecnych standardów - dwa garaże, pompę samowydajną i dobre warunki funkcjonowania - podkreślił G. Utracki.

Roland Kotula w Rudyszwałdzie.mp3

Gmina stara się na bieżąco inwestować we wszystkie remizy w gminie. Obiekty są po termomodernizacjach. Zamysł tych działań jest taki, aby każda jednostka była dobrze przygotowana do udziału w akcjach ratowniczych.

- Na zwodach gminnych testowana jest ich sprawność bojowa. Nasze OSP szybko reagują w sytuacjach kryzysowych, a my doposażamy jednostki w miarę potrzeb. To kosztuje, bo wydatki na wozy bojowe, na sprzęt ochrony osobistej są niemałe. Jednak to jest podstawa, żeby mieszkańcy mogli spokojnie spać, a strażacy mogli reagować na wypadki komunikacyjne, nagłe zdarzenia, pożary czy nawet usuwania gniazd szerszeni i inne zdarzenia. W ostatnich latach poczyniliśmy dla OSP spore inwestycje i będziemy utrzymywali ten kierunek - nadmienił wójt Utracki.

Na zawodach rozmawialiśmy również z druhem Walterem Bożkiem, który jest prezesem gminnym OSP w Krzyżanowicach.

- Bardzo się cieszę, że w końcu ruszyły zawody gminne. Po pandemii, po dwuletniej przerwie wszyscy byli głodni tych zawodów - powiedział nam prezes Bożek.

Chwalił gospodarzy za bardzo dobrze przygotowane tory i dziękował urzędowi gminy za liczne nagrody. - Wszystko utrzymano tak jak przed pandemią. Naprawdę od dawna pytano się o te zawody. Bo my „jedziemy” z tym cyklicznie i gminna rywalizacja nie jest jedyną okazją do sprawdzianu dla naszych OSP. W lipcu jest rywalizacja zabytkowych sikawek konnych, w sierpniu mierzą się strażacy-oldboje w Owsiszach, a po wakacjach jest turniej CTiF we wrześniu. To jest taka wisienka na torcie, bo młodzież chce się sprawdzić i to cieszy - mówił nam W. Bożek.

Czeka też na wrześniowe, powiatowe zawody sportowo-pożarnicze. - Tam będzie strażacka liga mistrzów - uśmiechał się prezes.

Spytaliśmy o ewentualny powrót do słynnych nocnych zawodów pożarnicznych w Bolesławiu.

- To prestiżowe zwody i każdy chciał się tam sprawdzić. Robione było wszystko na szybkości, jeszcze więcej jednostek rywalizowało niż w gminnych. Mała wioska Bolesław robiła dużą imprezę. Te zawody miały swoją rangę i renomę - przyznał Walter Bożek.

- Rozmawiamy z druhami z Bolesławia. Wiem, że chcą wrócić do tych zawodów. W tym roku jeszcze nie. Zrobią obóz dla młodzieży, ale w następnym roku planują już te nocne. Trzeba to kontynuować, żeby młodzi się fascynowali strażą. Bo oni muszą się ruszać. W gminie mamy nawet dziecięce drużyny, a Roszków zdobył na zawodach w Zakrzowie drugie miejsce w regionie. Chcemy, jedziemy, walczymy. Straż jest postrzegana jako formacja ciesząca się wielkim zaufaniem - zaznaczył druh Bożek.

Czy przez lata rywalizacji OSP w gminie Krzyżanowice wyklarowała się czołówka zawodów?

- Zależy kto na jakiej pompie działał. Choć sama pompa nie wygrywa, to teraz rywalizacja jest oparta na jednej, nowej pompie tohatsu. Jedna dla wszystkich, ale i tak sprawność fizyczna jest najważniejsza. Sprawni i szybcy wygrają. Tacy muszą być strażacy - podkreślił Bożek.

W grupie A wygrało OSP Roszków - sztafeta 67,87/ćwiczenie bojowe 42,198. Wyprzedziło straże z Tworkowa i Bolesławia.

W grupie C najlepsze było także OSP Roszków.

Rywalizację MDP wygrały dwie drużyny z Roszkowa - na pierwszym miejscu był OSP Roszków II, na drugim OSP Roszków I.

Bernard Głowacz z OSP Rudyszwałd

Bernard Głowacz.mp3
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].