Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jest łatwiej o zaświadczenie o emeryturze z ZUS-u

Świadczeniobiorcy, którzy potrzebują zaświadczenia o wysokości emerytury, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne potwierdzenia na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dotyczy to także osób, które pobierają renty i zasiłki z ZUS. W ten sposób wystawiony dokument nie wymaga już podpisu pracownika ZUS.

Jest łatwiej o zaświadczenie o emeryturze z ZUS-u

- Dotychczas ubezpieczeni i płatnicy składek mogli samodzielnie generować elektroniczne potwierdzenia o danych zgromadzonych w ZUS na PUE. Teraz taka usługa dostępna jest również dla świadczeniobiorców, czyli emerytów, rencistów czy osób pobierających zasiłki. Potwierdzenie danych świadczeniobiorcy to dokument elektroniczny podpisany za pomocą kwalifikowanej pieczęci elektronicznej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który nie wymaga już podpisu pracownika ZUS. Taki dokument można przekazać do instytucji, która tego oczekuje - wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Co na dokumencie?

Na takim potwierdzeniu mogą znaleźć się informacje dotyczące przysługujących emerytur, rent i zasiłków, czy też wysokości świadczenia. Każdy w ten sposób utworzony dokument zawiera dane identyfikacyjne świadczeniobiorcy – imię, nazwisko, PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości, jak również informację o dniu, na jaki są prezentowane dane na potwierdzeniu. W tym przypadku jest to poprzedni dzień od daty generowania potwierdzenia przez świadczeniobiorcę.

Potrzebny PUE

Na zmianach zyskają również ubezpieczeni. Od 31 lipca mogą również wygenerować potwierdzenie z informacją, że nie pobierają żadnego świadczenia.

Taką możliwość generowania elektronicznych zaświadczeń z ZUS mają osoby posiadające profil PUE. Obecnie zarejestrowanych jest ponad 8,3 mln profili na PUE ZUS. Korzystają z niego zarówno ubezpieczeni (m.in. pracownicy, zleceniobiorcy), ale też przedsiębiorcy, świadczeniobiorcy, jak i lekarze. PUE to narzędzie, które ułatwia dostęp do szeregu usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- Założenie profilu trwa zaledwie kilka minut. Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można znaleźć szczegółowe informacje, w jaki sposób to zrobić. Aby założyć profil należy się zarejestrować i potwierdzić swoją tożsamość. Potwierdzić tożsamość można m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, bankowości elektronicznej lub osobiście w każdej placówce ZUS - przypomina rzeczniczka.

ZUS pomoże

- Jeżeli ktoś ma problemy z założeniem takiego profilu, zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami, którzy poprowadzą krok po kroku podczas rejestracji. Profil PUE można potwierdzić także podczas e-wizyty - dodaje Kopczyńska.

Ludzie

Beata Kopczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].