Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co Racibórz ma wspólnego z Rybnikiem i Wodzisławiem?

Oprócz położenia, łączy nas również... zła jakość powietrza. W 2020 roku zanieczyszczonym powietrzem najdłużej - przez 52 dni - oddychali raciborzanie. Jak było w Rybniku i Wodzisławiu Śląskim?

Co Racibórz ma wspólnego z Rybnikiem i Wodzisławiem?

Na podstawie danych ze stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska można stwierdzić, że jakość powietrza w Raciborzu była w 2020 r. równie zła, jak w Rybniku czy Wodzisławiu Śląskim.

Normy dzienne przekroczone, normy roczna w normie

Liczba dni z przekroczeniami średniodobowego stężenia pyłu PM10 (tj. powyżej 50 µg/m3) może zgodnie z polskim prawem wynieść maksymalnie 35. Tymczasem w 2020 r. wynosiła ona:

  • w Raciborzu 52 dni,
  • w Rybniku 47 dni,
  • w Wodzisławiu Śląskim 43 dni.

We wszystkich miastach przekroczenia miały miejsce w okresie jesienno-zimowym, co wskazuje wprost na źródło zanieczyszczenia – niską emisja, czyli zanieczyszczenie pochodzące ze spalania węgla i drewna w systemach indywidualnego ogrzewania.

Średniorocznie stężenie pyłu PM10 w Raciborzu w 2020 r. wyniosło 32µg/m3, w Rybniku 33 µg/m3, a w Wodzisławiu Śląskim 32 µg/m3. Średnioroczna dopuszczalna wartość wynosi 40 µg/m3.

W Raciborzu drobnych zanieczyszczeń więcej niż w Katowicach

W Raciborzu istotnym problemem jest także zanieczyszczenie powietrza pyłem PM2,5. Niestety nie możemy porównać go z sąsiednimi miastami, ponieważ tamtejsze stacje – w odróżnieniu od raciborskiej – nie mierzą stężenia tej frakcji pyłu. Niemniej warto dokonać analizy również w tym zakresie. Dopuszczalna prawem norma w zakresie pyłu PM2,5 wynosi w Polsce średniorocznie 20 µg/m3.

Średnioroczna wartość w Raciborzu w 2020 r. wynosiła 25 µg/m3. Dla porównania w Katowicach wynosiła ona 20 µg/m3 i 23 µg/m3 (w Katowicach są 2 stacje mierzące stężenia tego pyłu).

I o ile brak jest normy średniodobowej dla tego szczególnie niebezpiecznego dla zdrowia zanieczyszczenia to warto zauważyć, że 20 ug/m3 został przekroczony w Raciborzu 192 razy (192 dni). Przekroczenia notowane były w sezonie grzewczym, tj. od stycznia do kwietnia i od października do grudnia. To również dowodzi, że głównym źródłem tego zanieczyszczenia są emisje pochodzące z indywidualnych systemów grzewczych.

Co to jest PM10 i PM2,5?

PM10 to cząsteczki pyłu o średnicy nie większej niż 10 mikrometrów, a PM2,5 to cząsteczki pyłu o średnicy 2,5 mikrometra (kilkadziesiąt razy mniej niż średnica włosa). Mowa więc

o zanieczyszczeniach pyłowych, które w praktyce są niedostrzegalne dla "gołego oka", a do zmierzenia ich ilości w powietrzu niezbędna jest specjalistyczna aparatura. Im drobniejsze zanieczyszczenie, tym większe są szkody, jakie wyrządza ono w ludzkim organizmie.

Co z tym zrobić?

Sposobem na poprawę jakości powietrza jest likwidacja źródeł emisji zanieczyszczeń - przede wszystkich przestarzałych, opalanych węglem kotłów.

Według Programu Ochrony Powietrza Województwa Śląskiego całkowita powierzchnia mieszkaniowa w Raciborzu, na której wymagana jest zmiana sposobu ogrzewania, wynosi 86 920 m2. Zestawiając te szacunki z danymi GUS dotyczącymi średniego metrażu gospodarstwa domowego, można założyć, że w Raciborzu pozostało co najmniej 1100 - 1200 gospodarstw domowych, które wymagają zmiany sposobu ogrzewania.

Równie zła sytuacja jest w gminach powiatu raciborskiego (bez Raciborza), gdzie szacowana powierzchnia wymagająca modernizacji źródeł ciepła wynosi 161 810 m2. Dla średniej wielkości domu w Polsce (około 130m2 w GUS w 2019 r.) daje to co najmniej 1200-1300 domów wymagających modernizacji termicznej.

źródło: Zielony Racibórz, oprac. ż

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~komme (188.137. * .64) 20.04.2021 17:02
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

@StopPropagandzie niektórzy mieszkańcy regionu myślą, że problem smogu ich nie dotyczy bo to tylko problem Rybnika. Tymczasem odkąd ustawiono czujniki w Godowie, Raciborzu, Wodzisławiu, Żorach, Jastrzębiu, Pawłowicach itd - wszędzie jest w miarę podobnie. Bo niestety granice adminiostracyjne dla dymu nie istnieją, a na Śląsku nie brakuje prehistorycznych pieców produkujących smród i smog.

~stopStopPropagandzie (193.93. * .156) 20.04.2021 10:49
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

A kto napisał, że stał się oazą świeŻego powietrza? Czytaj ze zrozumieniem.

~StopPropagandzie (31.0. * .212) 20.04.2021 10:21
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Widzę, ze rybnicka propaganda działa w najlepsze. Rybnik, nagle, z najbardziej zanieczyszczonego miejsca w Polsce, stał się oazą świerzego powietrza.