Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ministerstwo o wyborach w PWSZ: monitorujemy sytuację

Zapytaliśmy w resorcie edukacji o bieżące rozeznanie sytuacji na raciborskiej uczelni co do powtórki wyboru jej władz. Odpowiedzi udzieliła Anna Ostrowska rzeczniczka prasowa ministerstwa.

Ministerstwo o wyborach w PWSZ: monitorujemy sytuację
Buława rektorska (arch. Nowiny.pl).

Oto pełna treść odpowiedzi na pytanie Nowin Raciborskich:

Określenie zasad organizowania wyborów pozostaje w zakresie odpowiedzialności uczelni. Zgodnie z regulacjami statutu PWSZ w Raciborzu uczelniana komisja wyborcza (UKW) jest uprawniona do organizowania i przeprowadzania wyborów w uczelni w sposób przewidziany w aktach wewnętrznych. Zgodnie z przepisami rektor dba o przestrzeganie przepisów na uczelni; UKW decyduje o unieważnieniu wyborów i ich ponownym przeprowadzeniu. Rektor powinien podjąć możliwe działania, aby zagwarantowanie przeprowadzania wyborów przebiegło należycie, z zachowaniem ciągłości działania uczelni, zgodnie z przepisami ustawy i prawa wewnętrznego Uczelni oraz zachowaniem wszelkich reguł obowiązujących w środowisku akademickim.

 Rektor poinformował MEiN, że w październiku 2020 r. doszło do rezygnacji wszystkich członków Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego (RUSS). W związku z tym najpierw musiały zostać przeprowadzone wybory do RUSS, gdyż bez reprezentacji studentów nie można przeprowadzić pozostałych wyborów. Udział Samorządu w procesie wyborczym do władz Uczelni jest bowiem bezsprzeczny.

 Rektor na przełomie 2020/2021 roku  poinformował MEiN o wyborze RUSS i wystosowaniu pisma do Przewodniczącego UKW w sprawie rozpoczęcia procedury wyborczej wyborów Rektora na kadencję 2020–2024, do Senatu na kadencję 2020–2024 oraz do Kolegium Elektorów.

 Sytuacja w PWSZ w Raciborzu jest monitorowana przez ministerstwo w tym zakresie. Dalsze czynności nadzorcze MEiN będą zależały od oceny działań podjętych przez PWSZ w Raciborzu w przedmiotowej sprawie.

(oprac. m)

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kiziamizia (91.192. * .123) 16.02.2021 08:53

Adalbercie ... są ludzie mocniejsi od Ciebie i mnie, którzy zajmują się tą sprawą. I dlatego nie jest potrzebna nasza "ofiara" na ołtarzu przyzwoitości. Cóż z tego, że staniemy w prawdzie jeśli nasze kości będą bieleć na polu bitwy. To nie oportunizm to zwykła ostrożność wobec ludzi, którzy mają za nic prawo i etykę na którą się wiecznie powołują. Dziękuję za propozycję artykułu i za zaufanie. Szkoda, że nas, ludzi zatroskanych jest tak mało ale wierzę, że prawda kiedyś zwycięży.

Adalbert 15.02.2021 17:24

Przesadziłaś znacznie Forum Akademickie (gazeta i portal) to znacznie bardziej popularne media ogólnopolskie niźli lokalny raciborski "portalik", ale rozumiem Twoją postawę -pracy nie chcesz zmieniać i po prostu lękasz się ostracyzmu Strózików, Wawocznych, Wacławczyków, Chojeckich, Olendrów i im podobnych. Lubisz atakować z partyzanta, a ja czynię to otwarcie. Propozycja jest nieaktualna

~Kiziamizia (91.192. * .123) 15.02.2021 15:37

A co, Forum Akademickie może odwołać Rektora Strózika?? To tego nie wiedziałem .... A tak na poważnie, to wszystkie narzędzia są w rękach Ministerstwa i innych instytucji kontrolnych a nagłaśnianie trzeba kontynuować poprzez media otwarte, co zresztą czynimy, a nie przez hermetyczne dla ogółu Forum tylko dla uczelni wyższych.

Adalbert 15.02.2021 12:12

Jestem wciąż zdania że występujące patologie w raciborskim PWSZ wymagają upublicznienia, a przede wszystkim nagłośnienia. Rozmawiałem już z Markiem Wrońskim z Forum Akademickiego wyraził wstępnie zgodę, pod warunkiem, że będę dysponował pokryciem w dokumentach lub świadkach opisywanych wydarzeń. Artykuł należy również podpisać imieniem i nazwiskiem. Dla mnie to żaden problem nie mam się czego wstydzić ani nazwiska ani stopnia naukowego ani też dorobku. A Ty Kiziumiziu?

~Kiziamizia (91.192. * .123) 15.02.2021 08:44
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Adalbercie .... Ł. Karaś to ten sam facet z Tarnowa, wierzaj mi i nie dyskutujmy o faktach... a co do remontów to wszystkie one to realizacja lub kontynuacja projektów byłej Pani Rektor więc żadna to zasługa obecnej władzy i Pana Strózika. Co do Pana Wacławczyka pełna zgoda - plagiat to plagiat i władze uczelni wyższej powinny być szczególnie uczulone na takie praktyki. Nie reagują? Takie mamy standardy nowej władzy, dużo rozporządzeń, wzniosłe słowa, usta pełne frazesów a jak przychodzi do zajęć praktycznych z np.etyki to ... pała na szynach.

Adalbert 14.02.2021 12:12

Kilka uzupełnień do Twoich wywodów Kiziumizu. Dr Łukasz Karaś z Zakopanego i Opola to tylko zbieżność imion i nazwisk -faktycznie to dwie różne osoby. Twoje zainteresowanie podobnie jak Czytelników powinna wzbudzić natomiast "zarządzenie" nr 11/2021, Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu z 11 lutego 2021 roku w sprawie systemu kontroli zarządczej PWSZ w Raciborzu. Paragraf 10 zarządzenia stanowi o przestrzeganiu wartości etycznych. Z tego powodu rektor pomimo upływu miesiąca wiedząc o plagiacie w przestrzeni publicznej, popełnionej przez magistra, wiceprezydenta R. nie podejmuje żadnych działań prawnych. Co samo w sobie jest kuriozalne ze względu na art. 304 KK.
Równie interesujący jest par. 11, przywołanego rozporządzenia. Mowa w nim o procedurach m.in. konkursowych. Problem w tym, że owe konkursy wygrywają tylko swoi pracownicy, awansujący na kolejne stopnie zawodowe. Młodzi adepci nauki i dydaktyki z zewnątrz, choćby mieli po 100 cytowań i punktów Hirscha szans na zatrudnienie nie mają. Ciekawostek innych jest więcej, przeczytaj proszę uważnie "zarządzenie". Powstaje zatem problem etyczny dokąd prowadzi ta droga obrona przez JM Strózika. Docenić natomiast trzeba prowadzone remonty w PWSZ - zaraz będziecie mieli raciborskie Collegium Maius
PS Proponowałem wspólny artykuł w Forum Akademickim .

~Kiziamizia (91.192. * .123) 12.02.2021 15:39

Chwała Redaktorowi Naczelnemu, który raz okłamany publicznie przez Rektora i Panią Rzecznik / o piśmie z Ministerstwa we wrześniu, że to fejknews i takie tam /, nie wierzy tym osobom i monitoruje sytuację. Wielki szacunek i ukłony.

Pokaż więcej