Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Krowiarkach powstanie ścieżka dydaktyczna

To już pewne. W Krowiarkach przy tamtejszym zbiorniku wodnym powstanie ścieżka dydaktyczna. Wsparcie na to zadanie udzieli Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

W Krowiarkach powstanie ścieżka dydaktyczna

To pomysł radnego powiatowego Szymona Bolika pochodzącego z Krowiarek w gminie Pietrowice Wielkie. W planach jest utworzenie przy tamtejszym zbiorniku wodnym w Zielonym Centrum, stanowiącym teren rekreacyjny dla mieszkańców, ścieżki edukacyjnej. Początkowo był plan, aby całość polegała na stworzeniu wokół zbiornika szeregu tablic informacyjnych zawierających ciekawostki z dziedziny ochrony środowiska. – Doskonale wiem, że tylko konsekwentne edukowanie społeczeństwa jest w stanie odwrócić zatrważający trend niszczenia naszych dóbr naturalnych – wyjaśniał wówczas radny Bolik. Finalnie ścieżka ma odnosić się szerzej do flory i fauny wodnej, a tylko w części do zmian klimatycznych. Radny Bolik pomysłem postanowił zainteresować radę sołecką, wójta Andrzeja Wawrzynka oraz goszczącego przy otwieraniu w Pietrowicach Wielkich punktu „Czystego powietrza”* wiceprezesa zarządu WFOŚiGW Adama Lewandowskiego. I jak się okazuje, pomysł ten zostanie zrealizowany.

Zadanie ma zostać wykonane w drugim półroczu 2020 roku. – Przymierzamy się do realizacji – informuje wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek. Gmina z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zamierza pozyskać 25 tys. zł. To w całości ma wystarczyć na realizację zadania.

Sołtys Krowiarek Paulina Widok mówi, że sołectwo podejmuje wiele działań proekologicznych. – Nawet nasze zeszłoroczne dożynki to pokazały, bo mieliśmy napoje tylko w szkle czy w puszkach, a talerzyki papierowe. W tym roku chcieliśmy mieć nawet sztućce drewniane (dożynki zostały jednak odwołane z powodu pandemii koronawirusa – przyp. red.) – zauważa pani sołtys. Paulina Widok precyzuje, że w planach utworzenia ścieżki edukacyjnej jest postawienie przy tamtejszym zbiorniku wodnym pięciu dwustronnych tablic, które będą zachęcały do działań proekologicznych. Dodatkowo mają tam znaleźć się dwa termometry: jeden będzie stał w słońcu, drugi w cieniu drzew – to ma pokazać różnicę temperatur, a przy tym wskazać, że w słońcu wszystko szybciej wysycha, a pod drzewami woda utrzymuje się dłużej. – Bo panuje błędne przekonanie, że jak jest drzewo, to wyciąga całą wodę i jest jeszcze gorzej – wskazuje P. Widok. Posadzone mają zostać także drzewa tlenowe Oxytree, pojawią się dzikie łąki oraz ławki z hasłami zachęcającymi właśnie do działań proekologicznych.(mad)


*Pietrowice Wielkie to trzecia gmina powiatu raciborskiego po Kuźni Raciborskiej i Raciborzu, gdzie pojawił się ekodoradca. Mieszkańcy mają więc możliwość bliżej składania wniosków o dotację z programu „Czyste Powietrze”.

Ludzie

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Szymon Bolik

Radny Powiatu Raciborskiego

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].