Województwo śląskie liderem rankingu programu „Czyste Powietrze”

Opublikowany m.in. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ranking aktywności gmin w programie Czyste Powietrze za rok 2022, wskazuje, że liderami pod względem liczby złożonych wniosków w programie Czyste Powietrze są gminy województwa śląskiego. W pierwszej setce najaktywniejszych gmin aż 25 pochodzi z województwa śląskiego. Na pierwszym miejscu rankingu znajduje się śląska gmina Goczałkowice-Zdrój.

Województwo śląskie liderem rankingu programu „Czyste Powietrze”

To kolejny już ranking pokazujący aktywność gmin w programie Czyste Powietrze. Wśród najaktywniejszych samorządów znajdują się przede wszystkim gminy województwa śląskiego (25 gmin w pierwszej setce). Na pierwszym miejscu w rankingu znalazła się gmina uzdrowiskowa Goczałkowice-Zdrój, w której do programu w 2022 r. złożono 143 wnioski, co w przeliczeniu na liczbę budynków jednorodzinnych daje jej pierwsze miejsce w Polsce. Wśród setki najlepszych w tej kategorii gmin nie ma za to ani jednej z Podkarpacia, Lubelszczyzny i Lubuskiego, tylko po jednej gminie z Podlasia, Warmińsko-Mazurskiego i Zachodniopomorskiego i jedynie dwie z największego i najludniejszego polskiego województwa, czyli z Mazowsza.

– Program Czyste Powietrze jest impulsem dla rozwiązania problemu smogu, dając jednocześnie gospodarstwom domowym możliwość znaczącego obniżenia rachunków za ogrzewanie. Efektywne wdrożenie Programu wpłynie również korzystnie na bezpieczeństwo energetyczne Polski, gdyż zmniejszenie zużycia energii ograniczy konieczność importu paliw kopalnych – powiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. – Aktywny udział samorządów w Programie ma kluczowe znaczenie. Tam, gdzie władze lokalne działają sprawnie, tam widać efekty w postaci liczby wymienionych kopciuchów i ocieplonych domów – wskazał Guła.

(eco)


Miejsce, Gmina, Powiat

1. Goczałkowice-Zdrój pszczyński

8. Opatów kłobucki

11. Toszek gliwicki

13. Radlin wodzisławski

19. Kornowac raciborski

24. Krzepice kłobucki

28. Blachownia częstochowski

35. Knurów gliwicki

38. Piekary Śląskie Piekary Śląskie

40. Orzesze mikołowski

41. Gierałtowice gliwicki

42. Krzanowice raciborski

46. Radzionków tarnogórski

48. Bojszowy bieruńsko-lędziński

51. Wodzisław Śląski wodzisławski

59. Kłobuck kłobucki

63. Wręczyca Wielka kłobucki

70. Nędza raciborski

72. Wielowieś gliwicki

75. Ruda Śląska Ruda Śląska

83. Pszów wodzisławski

84. Gorzyce wodzisławski

90. Pawłowice pszczyński

92. Jastrzębie-Zdrój Jastrzębie-Zdrój

98. Mszana wodzisławski


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].