Poniedziałek, 26 sierpnia 2019

imieniny: Marii, Natalii, Sandry

RSS

W Rybniku rządził teatr

17.05.2016 00:00 red.

Tradycyjnie już w maju, przez kilka dni – najważniejszym kulturalnym wydarzeniem w mieście był Festiwal Sztuki Teatralnej. W tym roku publiczność miała okazję zobaczyć aż 13 spektakli konkursowych. Wrócił również pomysł, aby jeden z przedstawień odbyło się na rybnickim rynku. Wystąpił tam teatr Teatr Novogo Fronta z Pragi.

Jak zwykle dyrektorem artystycznym festiwalu był Marian Bednarek. Gdy zapytaliśmy go, czy nie znudziła mu się ta rola, przypomnijmy, że festiwal odbywał się po raz 18., zdecydowanie zaprzeczył. – Nie. To moja pasja i cieszę się, że mogę się tym zajmować. Cały czas poszukuję, tworze własne spektakle. Jeszcze mam świra, pasję tworzenia – powiedział Bednarek. Dyrektor artystyczny opowiedział również, jak dokonywana była selekcja teatrów, zaproszonych na festiwal. – Najważniejsze były kryteria głębi artystycznej. Dyrektor artystyczny wyrasta z jakiejś własnej kultury, własnego doświadczenia. Można powiedzieć, że kieruje się własnym gustem. Jeżeli chodzi o wybór teatrów, to decydowała o tym komisja, aczkolwiek mój głos był decydujący – oznajmił Marian Bednarek.

(pm)


Po obejrzeniu spektakli konkursowych i wnikliwej dyskusji, jury postanowiło przyznać:

Równorzędne Nagrody Główne (po 2000 zł) – spektaklowi „3 x Tak/Rudnicki” w reżyserii i wykonaniu Wojtka Kowalskiego, – spektaklowi „To Face” Teatru Krzyk z Maszewa, – Dominice Jusze za rolę w spektaklu „Stary Gołębnik” Teatru Nikoli z Krakowa oraz Annie Rakowskiej za rolę w spektaklu „Salome” Teatru Strefa Otwarta z Wrocławia.

Wyróżnienia (po 500 zł) otrzymali: – zespół „Teatru Joanna Grabowiecka” z Warszawy za spektakl „Migotliwa Przestrzeń”, – Monika Adamiec za pracę z zespołem i reżyserię spektaklu „Bal w operze” teatru Młode Dzielne Kuropatwy z Rzeszowa, – Teatr Realistyczny ze Skierniewic za postawę artystycznego nonkonformizmu, – Jakub Kabus za scenografię do spektaklu „Lot nad kukułczym gniazdem”.

  • Numer: 20 (497)
  • Data wydania: 17.05.16
Czytaj e-gazetę