Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (494) Data wydania: 26.04.16
Czytaj e-gazetę

Jak mieć piękne usta na wiosnę?

Z nadejściem wiosny skóra zaczyna regenerować się po zimowych temperaturach i skutkach ograniczonej diety. To dobry moment na to, żeby otoczyć szczególną ochroną wargi, których delikatny naskórek jest szczególnie podatny na wahania temperatur i promienie UV. Żeby usta były odpowiednio odżywione i zachowały kuszący wygląd, wystarczy poświęcić im zaledwie kilka chwil dziennie.

Gładkie i piękne usta są marzeniem wielu kobiet. Jednak nie zawsze wiedzą, jak przygotować je na wiosenne dni. Naskórek warg jest na tyle wrażliwy, że wymaga odpowiednich, choć prostych zabiegów, które zapobiegają pierzchnięciu i nawarstwianiu brzydko wyglądających skórek. Wiosna to zazwyczaj moment, kiedy po kilku zimowych miesiącach można przetestować lżejsze stylizacje i świeże makijaże, które mają podkreślić zdrowy wygląd cery i ust. Dlatego warto pamiętać o kilku prostych zasadach, które ułatwią pielęgnację warg.

Ochrona przed słońcem

W wiosennych miesiącach słońce zaczyna świecić coraz mocniej, narażając odsłonięte partie ciała na działanie promieni UV. Usta są szczególnie narażone na ze względu na cienki naskórek. Słońce powoduje nie tylko przesuszenie, ale i szybsze starzenie się ust i skóry wokół nich, może doprowadzić również do powstania nowotworu. Dlatego warto pamiętać o odpowiednim nawilżeniu w postaci balsamów na co dzień, a także nakładaniu pomadek ochronnych z filtrami UV przed wyjściem z domu (o SPF minimum 15).

Wygładzenie i stałe nawilżenie

Zmienne temperatury, słońce, wiatr i klimatyzowane pomieszczenia mogą powodować nadmierną suchość ust. W następstwie pojawia się nieprzyjemne uczucie pieczenia, a nałożenie jakiegokolwiek kolorowego kosmetyku na wargi podkreśla tylko ich zły stan. Podstawą pielęgnacji wysuszonych ust jest ich nawilżenie. Dlatego w ciągu dnia dobrze mieć pod ręką balsam lub pomadkę ochronną – najlepiej, aby zawierały naturalne olejki, witaminę E lub masło shea. Sprawdzi się również zwykła wazelina. Z kolei rano lub wieczorem można dodatkowo wklepać w wargi krem nawilżający lub posmarować je odżywczym miodem, a dla wygładzenia masować je przez chwilę szczoteczką do zębów lub kostką lodu. Jeśli na ustach pojawiły się suche skórki, najlepiej pozbyć się ich przy pomocy peelingu z kawy lub cukru zmieszanego z miodem.

Odżywianie od wewnątrz

Wargom nie wystarczy skupienie się na działaniu jedynie od zewnątrz. Aby usta były jędrne i gładkie, muszą być nawilżone również od środka. Dlatego codzienna porcja wypijanej wody nie powinna być mniejsza niż 2,5-3 litra. Zdarza się, że przyczyną pierzchnięcia jest niedobór składników w pożywieniu, m.in. żelaza, witaminy A lub witamin z grupy B. Dlatego warto pamiętać o tym, aby w codziennej diecie nie zabrakło roślin strączkowych, wątróbki, soku z marchwi, szpinaku, kasz i nabiału. Różnorodne posiłki i picie wody są równie ważne, co pielęgnacja ust przy pomocy kremu czy balsamu.

Gdy pojawią się problemy

Poza wysuszeniem ust, niedobór witamin z grupy B może prowadzić do powstania zajadów. Podobnie jak spadek odporności, stres, stosowanie antybiotyków czy picie dużych ilości kawy. Wiosną nietrudno o przeziębienie czy osłabienie układu immunologicznego, w wyniku czego w kącikach ust mogą pojawić się piekące strupy. Co zrobić, gdy zaatakują pierwsze objawy? Przede wszystkim unikać ostrych potraw, cukrów i alkoholu. Warto mieć pod ręką preparaty, takie jak np. maść zajadex zawierająca cynk i witaminę B2, która zminimalizuje swędzenie i przyspieszy proces gojenia. Można ją stosować również na pierzchnące usta. Doraźnie można nałożyć na zmiany skórne rozkruszoną tabletkę z witaminą B2, miód lub czosnek.

(r)