Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (492) Data wydania: 12.04.16
Czytaj e-gazetę

Kącik ZUS

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

W kwietniu ukończę 60 lat. Mam 32 lata pracy. Kiedy mogę starać się o emeryturę?

Bożena

Jeżeli nie pracowała Pani w warunkach szczególnych, to na emeryturę będzie Pani mogła przejść po osiągnięciu powszechnego, przedłużonego wieku emerytalnego. W związku z tym, że urodziła się Pani w kwietniu 1956 roku, będzie Pani mogła przejść na emeryturę w wieku 61 lat i 2 miesiące.


Urodziłem się w maju 1950 roku. Kiedy mogę złożyć wniosek o emeryturę? Czy mam z tym wnioskiem przedłożyć zaświadczenie o zarobkach z 10 lat?

- Mężczyźni urodzeni w drugim kwartale 1950 roku nabywają prawa do emerytury, mając 65 lat i 10 miesięcy, zatem Pan podstawowy warunek już spełnił. Emerytura może być przyznana nie wcześniej jak od miesiąca, w którym wpłynął wniosek. Co ważne, nie ma potrzeby dołączania do wniosku zaświadczenia z zakładu pracy o wynagrodzeniu. Pana emerytura będzie naliczona z kapitału początkowego i składek zapisanych na koncie od 1999 r. Obie te wartości zostaną zwaloryzowane i podzielone przez dalsze średnie trwanie życia. Jeśli Pan pozostaje w zatrudnieniu, to do czasu rozwiązania umowy o pracę Pana emerytura będzie zawieszona. Wypłata emerytury będzie możliwa dopiero po tym, kiedy umowa o pracę zostanie rozwiązana i kiedy dostarczy Pan do ZUS dokument, który ten fakt potwierdza.


Do 2004 roku pracowałem w szkodliwych warunkach przez 26 lat, mam na to świadectwo pracy. Czy mogę przejść na wcześniejszą emeryturę?

O ile urodził się Pan po 1948 roku i jeśli na 1 stycznia 1999 r udokumentuje Pan w sumie 25 lat pracy (składkowych i nieskładkowych), w tym 15 lat pracy w szczególnych warunkach, to po ukończeniu 60 lat będzie Pan mógł przejść na wcześniejszą emeryturę. Jeśli nie ma Pan 25 lat pracy na koniec 1998 r., to po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego będzie mógł Pan złożyć wniosek o emeryturę wraz z rekompensatę za to, że nie skorzystał Pan z wcześniejszej emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach.


Pobieram emeryturę i dodatkowo pracuję na pół etatu, moje wynagrodzenie wynosi 1000 zł. W kwietniu dodatkowo podejmę zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia, będę otrzymywała miesięcznie 350 zł. Czy z każdej z tych umów trzeba będzie teraz płacić składki na ubezpieczenie społeczne?

Tak, od 1 stycznia 2016 r. uległy zmianie przepisy dotyczące umów zleceń, agencyjnych i o świadczenie usług. Z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę obowiązkowo podlega pani ubezpieczeniom społecznym. Z umowy o pracę comiesięczna podstawa wymiaru składek wynosi 1000 zł (jest to poniżej minimalnego wynagrodzenia, które wynosi 1850 zł), a z umowy zlecenia 350 zł, w sumie 1300 zł. Z dwóch tytułów ubezpieczenia nie osiąga pani kwoty minimalnego wynagrodzenia i z tego powodu zleceniodawca zobowiązany jest zgłosić panią do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Nawet gdyby pani pracowała tylko na umowach zlecenia to z pierwszej ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe i z każdej następnej umowy również, aż łączna podstawa wymiaru osiągnie minimalne wynagrodzenie.