Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (483) Data wydania: 09.02.16
Czytaj e-gazetę

Strażnicy wyłączyli kamery na skrzyżowaniach

Z początkiem roku straże miejskie straciły prawo do obsługi fotoradarów. Wszystko przez nowelizację prawa o ruchu drogowym i ustawy o strażach gminnych, które sprawiło, że mobilne urządzenia zostały przekazane policji. Nadzór nad fotoradarami stacjonarnymi być może przejmie Inspekcja Transportu Drogowego.

W nowej rzeczywistości musieli odnaleźć się także strażnicy miejscy z Rybnika. Choć fotoradar stacjonarny przy ulicy Gliwickiej i tak był od dłuższego czasu niesprawny, to strażnicy nakładali mandaty za łamanie przepisów na skrzyżowaniu. Wszystko dzięki systemowi kamer na skrzyżowaniach, które wyłapywały przejazd na czerwonym świetle. Działały jak fotoradary, nie przepuszczając żadnemu z kierowców. Kamery pracowały na czterech skrzyżowaniach: Wyzwolenia – Różańskiego, Kotucza – Rudzka, Gliwicka – Wielopolska – Lipowa oraz Reymonta - Kotucza. Tylko w 2015 roku Straż Miejska w Rybniku dzięki tym urządzeniom nałożyła 1265 mandatów, zastosowała 65 pouczeń oraz skierowała do sądu 727 wniosków o ukaranie kierowców. – Obawiamy się, że nowe prawo wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo na tych skrzyżowaniach – przyznaje w rozmowie z naszym tygodnikiem Dawid Błatoń, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Rybniku. – Kamery nie bez powodu zainstalowane były na skrzyżowaniach, na których dochodziło wcześniej do niebezpiecznych sytuacji. Przez te lata kierowcy nauczyli się, że są obserwowani przez kamery i za wykroczenie spotka ich kara. Te urządzenia zaczęły działać prewencyjnie. Teraz, gdy zmieniło się prawo, zaczynają do nas docierać sygnały, że znów zachodzi do niebezpiecznych sytuacji – mówi Błatoń. Głównym zadaniem kamer było pilnowanie, aby kierowcy nie przejeżdżali na czerwonym świetle. Kamera robiła zdjęcie, ale rejestrowała również film. – W spornej sytuacji można było odtworzyć film i sprawdzić czy kierowca znalazł się na środku skrzyżowania ze swojej winy. To pomagało również policji w ustaleniu przyczyn kolizji i wypadków oraz pozwalało prześledzić drogę ucieczki sprawców przestępstw – wylicza strażnik. Dziś kamery zostały wyłączone. Na razie nie zostaną zdemontowane. Strażnicy analizują obecnie sytuację prawną i ewentualną możliwość dalszego używania kamer.

(acz)