Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (469) Data wydania: 03.11.15
Czytaj e-gazetę

OSP w Rybniku i powiecie. Wybieramy JEDNOSTKĘ ROKU

Od marca do grudnia trwać będzie nasz konkurs na Jednostkę OSP 2015 roku. Co tydzień prezentować będziemy strażaków, którzy bezinteresownie niosą pomoc w potrzebie, poświęcając swój wolny czas, a często także pieniądze.

Prezentujemy na naszych łamach wszystkie ochotnicze jednostki z powiatu rybnickiego i Rybnika. Chcemy pokazać, że praca strażaków to trud i poświęcenie, tym bardziej jeśli są to ochotnicy. Najlepszą jednostkę na pewno cechuje największe poparcie społeczne. Dlatego nasz konkurs oparliśmy na specjalnych kuponach, które co tydzień będziemy drukować w naszej gazecie. Na każdym kuponie będzie można wpisać swoją jednostkę, a OSP, która zbierze najwięcej kuponów zostanie zwycięzcą. Kupony można wrzucać do urn ustawionych w urzędach gmin w Lyskach (w kancelarii przy wejściu), Gaszowicach (w Gminnym Centrum Informacji), Świerklanach (przy sekretariacie wójta), Czerwionce-Leszczynach (przy kancelarii). Urny będą opisane informacją o konkursie oraz logiem Tygodnika Rybnickiego. Pod uwagę brane będą tylko oryginalne kupony wycięte z gazet. Te można również przysyłać na adres redakcji: Tygodnik Rybnicki. 47-400 Racibórz, ul. Zborowa 4.

Dla zwycięskiej jednostki przygotowaliśmy cenne nagrody oraz statuetkę Tygodnika Rybnickiego – Najlepszą Jednostkę OSP 2015 roku.

Konkurs honorowym patronatem objął Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku,  st. bryg. Krzysztof Ziaja. Zachęcamy do udziału. Zagłosuj na swoich strażaków!

Zapału i chęci im nie brakuje

Historia OSP Dębieńsko Stare sięga 1910 roku, ale już z końcem XIX wieku miejscowość wchodziła w skład związku sikawkowego. Dzisiaj strażacy są przeszkoleni do pełnego zakresu działań, który oprócz gaszenia pożarów obejmuje także pierwszą pomoc i usuwanie miejscowych zagrożeń.

Największy i najgroźniejszy pożar w dziejach Dębieńska wybuchł w 1901 roku. Ogień w przeciągu kilku godzin strawił 6 domostw wraz z zabudowaniami gospodarczymi. W grudniu 1910 roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, pamiętając jeszcze tragiczne wydarzenia sprzed 9 lat, mieszkańcy Dębieńska postanowili zorganizować zebranie założycielskie dla jednostki ochrony przeciwpożarowej. Nadano jej nazwę Freiwillige Feuerwehr Alt Dubensko. Na kolejnym zebraniu, które odbyło się w styczniu 1911 roku, powołano zarząd. Straż została wyposażona w podstawowy sprzęt gaśniczy oraz dwuosiową ręczną sikawkę konną. Liczyła wtedy 34 członków. Dzisiaj straż liczy łącznie 28 członków i do akcji wyjeżdża starem 244, skarosowanym w 1998 roku. To samochód nie do zdarcia, niezawodny w każdej sytuacji.

OSP Dębieńsko Stare najczęściej wyjeżdża do podtopień, zdarzeń związanych z wichurami oraz pożarów, które jednak są bardzo rzadkie. – Nie mamy specjalistycznego sprzętu, więc nasza działalność to przede wszystkim gaszenie małych pożarów traw – mówią strażacy, zapewniając, że prewencja działa u nich bardzo dobrze. Jednostka bierze udział w różnego rodzaju zawodach, np. Memoriale Kapitana Byczka oraz zawodach gminnych. Obecnie jednostka nie ma drużyny młodzieżowej, ale ochotnicy zapowiadają, że taka formacja wkrótce również zostanie stworzona.

Współpraca w dzielnicy

Wcześniej strażacy dzielili teren z kółkiem rolniczym. W ostatnich latach własnym sumptem postanowili zadbać o to miejsce, więc wyczyścili teren kółka, wyrównali nawierzchnię, a ostatnio również wyremontowali budynek remizy wraz z salą. W ubiegłym roku gmina przeprowadziła wymianę ogrzewania budynku z elektrycznego na gazowe, co kosztowało ok. 60 tys. zł. Remont objął także ocieplenie dachu. – Uważam, że mamy najlepszą salę na terenie całej gminy. W ubiegłym roku po remoncie ogrzewania, również sala została wyremontowana i pomalowana – mówi prezes Longin Szczepanek. Z budynku remizy, a przede wszystkim sali, korzystają lokalne organizacje i instytucje, jak np. KGW, przedszkole, gimnazjum oraz wszyscy mieszkańcy, jeśli w sali organizowane jest np. zebranie. Jak podkreślają strażacy ścisła jest szczególnie współpraca z przedszkolem, które sąsiaduje z remizą. Przedszkolaki co roku odwiedzają druhów z okazji Dnia Strażaka, prezentując program artystyczny.

Potrzeby się nie kończą

Według strażaków z Dębieńska Starego, potrzeby w jednostce się nie kończą. Stale wymieniane są zużyte węże, sprzęt i mundury. W tym roku OSP Dębieńsko Stare zakupiła dużą piłę spalinową, która w zamierzeniu ma się przydać do usuwania powalonych drzew i konarów. – Potrzebą, którą uważamy za najważniejszą, jest wymiana aparatów oddechowych, bo nasze pamiętają jeszcze lata 90. To stary i ciężki sprzęt. Chcielibyśmy wymienić je na nowoczesne aparaty, które będą chronić strażaków w czasie akcji w zadymieniu – podkreśla naczelnik Piotr Miozga. Marzeniem strażaków jest również sprzęt hydrauliczny, potrzebny do wyciągania poszkodowanych z wraków samochodów. Miejscowość Dębieńsko jest podzielona przez autostradę na dwie części i w obu działają jednostki OSP. Jedna jest w KSRG (Dębieńsko Wielkie), a druga nie. To m.in. powód dużych rozbieżności w zapleczu sprzętowym obu jednostek. Jak twierdzą strażacy, najważniejsze jednak są chęci i pasja pożarnicza, a tych w Dębieńsku Starym nie brakuje.

Szymon Kamczyk

Ochotnicza Straż Pożarna w Dębieńsku starym

Liczba wyjazdów: 2014 - 20, 2013 - 16, 2012 - 24, 2011 - 29, 2010 - 17

Liczba członków biorących udział w akcjach: 13

Liczba wszystkich członków: 28

Sprzęt podstawowy:

• samochód - GBAM 2/16/8 STAR prod. 1998
• pompa szlamowa - 1000 dm3/min HONDA
• pompa pływająca – brak
• agregat prądotwórczy - 2 kW 230V TECUMSEHET
• pilarka - Piła łańcuchowa Husqvarna
• aparaty oddechowe – 2 szt. - FASER

Sprzęt dodatkowy: brak

Prezes: Longin Szczepanek

Naczelnik: Piotr Miozga

Jednostki OSP z Rybnika i powiatu:

Gmina Lyski
1. OSP Pstrążna
2. OSP Dzimierz
3. OSP Żytna
4. OSP Raszczyce
5. OSP Adamowice
6. OSP Bogunice
7. OSP Zwonowice
8. OSP Sumina
9. OSP Lyski

Gmina Gaszowice
10. OSP Czernica
11. OSP Łuków
12. OSP Gaszowice
13. OSP Szczerbice

Gmina Jejkowice
14. OSP Jejkowice

Gmina Świerklany
15. OSP Jankowice
16. OSP Świerklany

Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny
17. OSP Przegędza
18. OSP Stanowice
19. OSP Leszczyny
20. OSP Książenice
21. OSP Bełk
22. OSP Palowice
23. OSP Czerwionka
24. OSP Dębieńsko Wielkie
25. OSP Dębiensko Stare
26. OSP Szczejkowice

Miasto Rybnik
27. OSP Popielów
28. OSP Boguszowice
29. OSP Gotartowice
30. OSP Kamień
31. OSP Stodoły
32. OSP Chwałowice
33. OSP Chwałęcice
34. OSP Wielopole
35. OSP Golejów
36. OSP Grabownia
37. OSP Orzepowice
38. OSP Kłokocin
39. OSP Ochojec

Prezentacje jednostek będą się odbywać w kolejności losowej