Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (469) Data wydania: 03.11.15
Czytaj e-gazetę

Stop, dla piratów na przejazdach

Kierowca, który dwukrotnie złamie przepisy na przejeździe kolejowym ma tracić prawo jazdy. Taki projekt zmian trafił właśnie do ministerstwa infrastruktury. Autorami są kolejarze, którzy nie potrafią sobie dać rady z piratami.

Jeśli przepisy wejdą w życie, prawo jazdy będzie można stracić łatwiej niż się wydaje. Powód? Większość kierowców wjeżdża na przejazd w momencie, kiedy rogatki znajdują się na tyle wysoko, że swobodnie zmieści się pod nimi ich pojazd. To błąd. – Przepisy pozwalają wjazd na przejazd dopiero kiedy zgaśnie czerwone światło – mówi nadkomisarz Sebastian Dworak, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu. Kierowcy nie patrzą jednak na światła tylko na rogatki. Obecnie taki kierowca, łamiący prawo na przejeździe, otrzymuje tylko 2 punkty karne, a ryzykuje życie swoje i pasażerów. Również niskie mandaty nie skłaniają do większej troski o życie pasażerów auta, maszynisty i podróżujących pociągiem.

Stracisz prawko

To może się jednak wkrótce zmienić. PKP rozpoczęły właśnie procedurę, która ma doprowadzić do tego, by kierowca, który dwukrotnie zostanie zatrzymany na ignorowaniu znaku STOP lub czerwonego światła był traktowany podobnie jak kierowca, który przekracza prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym.  – W takim przypadku za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na trzy miesiące. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do sześciu miesięcy. Kolejna „wpadka” bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu  – wyjaśnia Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy  PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Kolejarze mówią: stop

Skąd taka determinacja kolejarzy? Ignorowanie znaku STOP i wjeżdżanie na tory bez zatrzymania to wciąż podstawowe przyczyny kolizji na przejazdach kolejowo-drogowych. Ponad 70 proc. wypadków na kolei wynika z nieostrożności kierowców i pieszych. Jak podkreśla PKP PLK, w roku 2014 na torach zarządzanych przez PKP PLK nie doszło do poważnego wypadku z winy zarządcy infrastruktury. Nikt nie zginął w wyniku kolizji pociągu bądź wykolejenia. Żniwo zbiera za to brawura kierowców. –  98 proc. wszystkich wypadków i kolizji na przejazdach spowodowanych jest brakiem poszanowania przepisów przez uczestników ruchu drogowego: brawurą, pośpiechem, rutyną, skłonnością do ryzyka – wylicza rzecznik PKP.

Nawet nie wie, że zaczepił

Rodzaj zabezpieczeń przejazdów zgodnie z przepisami – dla bezpieczeństwa na torach i na drodze – ustalają wspólnie komisje złożone z przedstawicieli: zarządcy drogi, policji i kolei. Specjaliści z oddziałów automatyki PKP bez problemu wskazują przejazdy w regionie, gdzie kierowcy mimo zabezpieczeń łamią przepisy. – W Rybniku takim przejazdem o dość intensywnym ruchu są przejazdy w okolicach dzielnicy Paruszowiec  – przyznaje Janusz Krymer z działu zajmującego się przejazdami w Rybniku i Wodzisławiu. Chodzi o przejazdy przy rybnickich Błoniach i byłej huty Silesia.  – Problemy występują zarówno na przejazdach z dróżnikiem jak i tych zamykanych samoczynnie – dodaje szef kolejowej automatyki. Część przejazdów jest już wyposażona w kamery. Nagrania regularnie trafiają na policję.

Światło ważniejsze od rogatki

Przy przejazdach pojawią się również patrole policji. – Szczególną uwagę zwracamy na to, czy kierowcy zachowują się prawidłowo przed wyświetlanym czerwonym światłem na przejazdach – przyznaje nadkomisarz Sebastian Dworak, szef raciborskiej drogówki. Chodzi zarówno o nakaz zatrzymania się, kiedy zapali się czerwone światło jak ruszanie podczas podnoszenia zapór. – Wielu kierowców myśli, że w momencie podnoszenia rogatek mogą ruszyć z miejsca. Trzeba czekać, aż zgaśnie czerwone światło. Inne przewinienia kierowców to nieostrożne wjeżdżanie na przejazd i łamanie rogatek. Takie przypadki mieliśmy na przejazdach w Markowicach i Szymocicach – dodaje policjant.

Stosy ulotek

Z roku na rok tych zdarzeń jest mniej. W 2014 r. wypadków było o 33 mniej w porównaniu z 2013 r., kiedy to odnotowano 233 wypadków na przejazdach. – Poprawiamy stan infrastruktury, wprowadzamy nowoczesne urządzenia, szkolimy pracowników i doskonalimy organizację. W 2014 r. przeszkolono prawie 15 tysięcy dyżurnych ruchu oraz nastawniczych. Aby przypominać o obowiązujących zasadach i przepisach, Polskie Linie Kolejowe w lipcu rozdały na przejazdach prawie 80 tysięcy ulotek. Akcja była kontynuowana w wakacyjne piątki. Ma zmieniać nawyki kierowców w ramach prowadzonej od 11 lat kampanii „Bezpieczny przejazd”. Chodzi o to by było bezpieczniej – kwituje Siemieniec.

Adrian Czarnota