Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (469) Data wydania: 03.11.15
Czytaj e-gazetę

Świętowali sukces rzeki Rudy

Dzięki głosom internautów, w tegorocznym plebiscycie na rzekę roku, organizowanym przez Klub Gaja, prestiżowy tytuł zdobyła przepływająca przez Rybnik Ruda. Uroczystość wręczenia statuetki zwycięzcy konkursu uświetnił spływ kajakowy, biwak i koncert zespołu Muzykajaka.

Dobry wybór

Ceremonia wręczenie statuetki, czyli oficjalne uhonorowanie Rudy tytułem Rzeki Roku 2015, odbyło się w rybnickiej dzielnicy Stodoły, nad brzegami laureatki. Uroczystość została poprzedzona spływam kajakowym. – Ja nad ta rzeką już stałem, ale nigdy nią nie płynąłem. A przepłynięcie, w momencie kiedy zapadał już zmrok, było fenomenalne. To pokazało, że Ruda jest naprawdę niezwykła i że w centrum wielkiej aglomeracji znajduje się przepiękna rzeka. Uważam, że warto ją promować. To jednak nie jest nasz wybór. Ruda została wybrana przez ludzi. My tylko proponowaliśmy różne rzeki, a społeczność się zorganizowała i zagłosowała tak, że wygrała Ruda. To jest najważniejsze – powiedział Jacek Bożek, założyciel i prezes organizującego plebiscyt Klubu Gaja. Na miejscu nie zabrakło przedstawicieli firmy „Aktywni”, którzy już od dawna pracowali na sukces przepływającej przez Rybnik rzeki. – Bardzo się cieszymy, że miasto zainteresowało się Rudą i zgłosiło rzekę do plebiscytu. My na rzece Rudzie działamy już od sześciu lat, organizując jej sprzątanie. Ten sukces, który Ruda odniosła, jest wynikiem pewnych kolejnych wydarzeń, które w tym roku miały miejsce. Przede wszystkim tegoroczne sprzątanie rzeki, gdzie gościem specjalnym był podróżnik roku Aleksander Doba, który płynął razem z nami i aktywnie uczestniczył w sprzątaniu, a następnie spędził z nami wieczór. Przed tym wydarzeniem zorganizowaliśmy, zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych, kilka spotkań informacyjnych na temat kajakarstwa i turystyki kajakowej. Później, pływając na rzece Rudzie, informowaliśmy wszystkich przybyłych, że będzie brała udział w plebiscycie. No i myślę, że stąd ten sukces – stwierdził Jacek Kluczniok z „Aktywnych”, który dodał, że głosujący dokonali jak najbardziej trafnego wyboru. – Po pierwsze, Ruda jest bardzo urokliwa. To mała, bezpieczna rzeka, po której można pływać razem z dziećmi. Po drugie, płynąc Rudą, można napotkać na wiele naturalnych przeszkód jak powalone drzewa oraz unikalnych miejsc, gdzie bytują różnego rodzaju zwierzęta, które mieszkają nad wodą, jak na przykład jaskółka brzegówka, czapla siwa czy bocian czarny – wyliczał Kluczniok.

Ruda produktem turystycznym

Zgodnie z regulaminem plebiscytu, statuetkę z tytułem rzeki roku otrzymuje podmiot zgłaszający do konkursu oraz samorząd gminy, na terenie której zwycięska rzeka przepływa. Rudę zgłosił rybnicki magistrat, więc obie statuetki trafiły do tego miasta. – Po wiosennym spływie Rudą wiedziałem, że mamy coś, czym trzeba się pochwalić. Nadarzył się konkurs i ja wiedziałem, że to będzie ta rzeka. Ma ona niesamowite walory przyrodnicze. Tutaj człowiek wychodzi z tego industrialnego, Górnego Śląska. Za plecami elektrownia, a z przodu meandry rzeki Rudy i dzika przyroda. Warto się tym chwalić. To bardzo fajny produkt turystyczny zarówno dla naszych mieszkańców, ale też dla całej aglomeracji. Wyobrażam sobie, że ta turystyka weekendowa będzie się tutaj rozwijała. Rudę jeszcze bardziej trzeba wypromować, a tytuł rzeki roku na pewno będzie temu służył – powiedział prezydent Piotr Kuczera, który w podziękowaniu za zaangażowanie w głosowanie, przekazał jedną ze statuetek burmistrzowi Kuźni Raciborskiej, Pawłowi Masze. – Chcemy współpracować z gminą Kuźnia Raciborska, tworząc szlak kajakowy, który będzie odpowiednio oznakowany i będzie wskazywał miejsca, gdzie kajakarze mogą się zatrzymać. Współpraca międzygminna jest tutaj bardzo pożądana. Poza samą rzeką, w Rudach mamy klasztor, kolejkę wąskotorową, ścieżki rowerowe i mieszkańców, którzy chcą tutaj spędzać wolny czas – podsumował prezydent Rybnika. Wszystko wskazuje na to, że Ruda, która jeszcze klika lat temu była rzeką dość zapomnianą, ma przed sobą świetlaną przyszłość. Ambitnych planów bowiem nie brakuje. – Jesteśmy w miejscu, gdzie mamy nadzieję, powstanie pierwsza rybnicka przystań kajakowo-rowerowa. Myślimy też o smoczych łodziach. Mamy też kilka innych pomysłów – zapowiadał Jacek Kluczniok z firmy „Aktywni”. Dodajmy, że W finale tegorocznego plebiscytu na rzekę roku, Ruda znalazła się razem z jedenastoma innymi rzekami. Głosowanie na najlepszą z nich trwało od 1 do 29 września. Ostatecznie rybnicka rzeka zdobyła 5495 głosów i o ponad trzysta pokonała drugi w rankingu Kanał Bydgoski.

(kp)