Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (465) Data wydania: 06.10.15
Czytaj e-gazetę

Ślązak się nie chwali, tylko pracuje

Na rybnickim rynku Marek Krząkała i Franciszek Kurpanik rozpoczęli kampanię wyborczą.

Pierwszy z nich kolejny raz powalczy o miejsce w Sejmie, dla Kurpanika, który startuje do Senatu, będzie to pierwsze podejście do dużej polityki. Obaj kandydaci reprezentują Platformę Obywatelską, która nie zdecydowała się na wspólną prezentację wszystkich kandydatów do parlamentu z naszego okręgu, tak jak chociażby zrobił to ich główny konkurent – PiS. –  Nie było u nas takiej koncepcji, aby przedstawiać całą drużynę. Zazwyczaj taka inicjatywa wychodzi od lidera listy. Do mnie nie dotarły informacje, żeby takie spotkanie było organizowane – powiedział Krząkała, który z Franciszkiem Kurpanikiem przyjechał na rynek specjalnie przygotowanym busem. – Kampanię rozpoczynamy pod hasłem „Spotkajmy się”. Stąd pomysł z naszym busem. Do dnia wyborów chcemy być w każdej dzielnicy i w każdej miejscowości z naszego okręgu wyborczym. Chcemy się spotykać z wyborcami. Będziemy do nich jeździć tym właśnie busem – zadeklarował Marek Krząkała.

Pięć mandatów

– Uważam, że ostatnie osiem lat to był dobry czas dla Polski i dla naszego regionu. Chciałbym kontynuować swoją pracę na rzecz polityki zagranicznej, bo to jest obszar, w którym się specjalizuję. Drugi obszar to sprawy związane z naszym regionem, dobra współpraca z samorządami i z województwem to klucz do rozwoju. Bo tak naprawdę pieniądze rozdaje marszałek województwa. I trzecia rzecz, najważniejsza, to zajmowanie się sprawami zwykłego obywatela. Za każdym razem kiedy jestem w biurze, kolejka jest spora. Widać, jak duże są potrzeby mieszkańców. Praca na ich rzecz, chociażby w formie porad prawnych, to wyzwanie, które musimy podjąć – stwierdził Krząkała, który zadeklarował również, że utrzymanie 5 mandatów byłoby dla PO sukcesem. A dlaczego nie jest jedynką w Rybniku? – O kształcie list decyduje zarząd regionu i to pytanie należy kierować do tego organu – uciął krótko poseł, który zdaje sobie sprawę, że wyborcy oczekują od swoich przedstawicieli głównie pracy na rzecz swoich okręgów wyborczych, co nie zawsze jest możliwe. – Zajmuję się polityką zagraniczną, więc więcej czasu spędzam w Warszawie niż w Rybniku. Na tym polega moja praca. Staram się jednak również dbać o sprawy naszego regionu. Być może za mało o tym mówię. Ale taka jest już cecha Ślązaka, że nie lubi się chwalić, woli pracować – kończy Marek Krząkała. 

Nie boję się Piechy

Franciszek Kurpanik przedstawił się jako doświadczony samorządowiec, przedsiębiorca oraz szczęśliwy małżonek i ojciec. Jego głównym przesłaniem jest otwarcie na ludzi. – Nie jestem zawodowym politykiem. Jestem samorządowcem i przedsiębiorcą. Mam wspaniałą rodzinę, która jest najważniejsza w życiu chyba każdego dorosłego człowieka. Dla mnie Senat to instytucja ogromnej wagi. Żeby w nim zasiadać, trzeba być odważnym, rozsądnym i kompetentnym. Jeżeli wygram wybory, chcę być senatorem otwartym na ludzi. Współpraca z mieszkańcami jest dla mnie bardzo ważna, co udowodniłem, będąc w samorządzie od 16 lat – powiedział kandydat PO  na senatora w okręgu 73. Odniósł się również do swojego najważniejszego konkurenta, Wojciecha Piechy z PiS, którego głównym atutem ma być nazwisko. – Dzisiaj startuję z troszkę niższej pozycji. Muszę zmierzyć się z panem Piechą. Jego nazwisko to już instytucja, która mocno zakorzeniła się w umysłach wielu ludzi. Drugi temat, z którym muszę sobie poradzić to słupki poparcia. Nie są one dzisiaj dla nas zadawalające. Uważam, że zwycięstwo w takiej sytuacji będzie miało lepszy smak i większy wymiar. Nie boję się nazwiska Piechy, mimo tego, że wielu wyborców nie zdaje sobie sprawy, że o mandat senatora walczy Wojciech, brat Bolesława Piechy, a nie on sam – dodaje Kurpanik, kandydat na senatora.

Marek Pietras