Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (438) Data wydania: 31.03.15
Czytaj e-gazetę

Czy elektrownia nie powinna mieć wyższych kominów?

LUDZIE LISTY PISZĄ

Jakiś czas temu na łamach Tygodnika Rybnickiego opisywaliśmy budowę nowej Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin, która powstaje przy rybnickiej elektrowni. Nowy IMOS, bo tak jest w skrócie nazywany, będzie miał swój własny 120-metrowy komin. Właśnie ten komin zainteresował jednego z naszych czytelników. – Mam obawy o jakoś powietrza w całym regionie i o zdrowie naszych bliskich. Wszyscy wiemy jakie mamy problemy ze smogiem w Rybniku – pisze do nas nasz pan Jan. – Dlaczego kominy z instalacjami do mokrego odsiarczania spalin w zasadzie wszystkich elektrowniach mają przynajmniej po 200, a czasem i więcej metrów (pobliskie Detmarowice w Czechach 250 m. Bełchatów 300 m. Warszawa Siekierki 300 m.). U nas znowu budują tak niski komin 120 m, do tego położona jest w dolinie Rudy. Kto wydał zezwolenie na tak niski komin? Dlaczego w innych elektrowniach są one znacznie wyższe, a tak niskie powstają tylko w Rybniku? Rozumiem 200 metrów, ale 120 tak niskie powstają w ciepłowniach, a nie elektrowniach, które produkują najwięcej zanieczyszczeń. Dlaczego kominy mokrych instalacje odsiarczania spalin w innych elektrowniach i elektrociepłowniach mają przynajmniej 200 m? Cały dym i pył nie będzie się rozpylał ale spadał wprost na Rybnik i okolicę, a smog u nas największy.  Problem dotyczy całego regionu bo zamiast dym i pył rozprzestrzeniać się po większej okolicy będzie spadał u nas. Francuzi mają w Paryżu czyste powietrze, więc po co płacić za wyższy o 100 metrów komin?! – pyta czytelnik.

Zapytaliśmy pracowników  EDF o wątpliwości naszego czytelnika. – Nowy komin rybnickiej elektrowni jest elementem instalacji mokrego odsiarczania spalin. Jego wysokość została dostosowana do wymogów środowiskowych oraz technologii procesu odsiarczania. W rybnickiej elektrowni proces odsiarczania prowadzony jest jedną z najnowocześniejszych metod – metodą mokrą wapienną – uspokaja Beata Kisiel, główny specjalista ds. komunikacji  EDF Polska S.A.

Nowo powstały komin rybnickiej elektrowni będzie emitował spaliny o zawartości dwutlenku siarki i pyłu ponad 90 proc. niższej niż na wejściu do instalacji. – Widzialny „obłok” unoszący się nad kominem to para wodna.  Dzięki tej inwestycji znacząco poprawi się stan powietrza w regionie, na którego złą jakość wpływa głównie tzw. niska emisja pochodząca z lokalnych kotłowni węglowych oraz domowych pieców grzewczych. W przeciwieństwie do domowych kotłowni, zakłady, takie jak elektrownia, są zobowiązane do przestrzegania rygorystycznych norm emisji gazów i pyłów do powietrza, zgodnie z krajowymi i unijnymi przepisami środowiskowymi – zapewnia pracownica EDF.

(acz)