Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (421) Data wydania: 02.12.14
Czytaj e-gazetę

Kącik ZUS

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Planuję założyć własną firmę korzystając z pomocy urzędu pracy. Słyszałem, że również ZUS ma jakąś ofertę dla początkujących  przedsiębiorców? Podobno można płacić niższe składki, chciałbym wiedzieć jak to faktycznie wygląda?

Marek L.

Z możliwości opłacania składek na ubezpieczenie społeczne na preferencyjnych zasadach może skorzystać osoba, która po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, w tym wspólnicy spółki cywilnej lub nowootwarta firma musi być jedyną formą pozarolniczej działalności, prowadzoną w okresie ostatnich pięciu lat. Zatem z możliwości płacenia niższych stawek na ubezpieczenia społeczne nie mogą skorzystać wszyscy ci, którzy w czasie ostatnich pięciu lat prowadzili już własny biznes. Ale to nie jedyna grupa, która z takiej okazji skorzystać nie może. Z opłacania składek w preferencyjnej wysokości nie może skorzystać także przedsiębiorca, który wykonuje działalność na rzecz byłego pracodawcy lub u którego w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywał pracę w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres prowadzonej działalności. Na niższe stawki nie mogą liczyć też artyści i twórcy (jeśli nie zarejestrowali działalności) oraz wspólnicy spółek jawnych, partnerskich i komandytowych. Jeśli uda się spełnić wszystkie formalne wymagania składki w obniżonej wysokości można płacić przez okres 24 miesięcy kalendarzowych od założenia działalności. Najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie wynosiła 30 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, to jest 504 złotych od stycznia 2014 roku. Od tak ustalonej podstawy wymiaru składek przedsiębiorca zobowiązany jest naliczyć i opłacić składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe. Ubezpieczenie chorobowe jest dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą dobrowolne, a objęcie nim następuje na wniosek zainteresowanego. Zatem składka na ubezpieczenie chorobowe powinna być opłacana tylko wtedy, gdy przedsiębiorca przystąpił do tego ubezpieczenia. W okresie korzystania z ulgi właściciel firmy nie opłaca składki na Fundusz Pracy, jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest niższa, niż minimalne wynagrodzenie za pracę, tj. 1.680 złotych od stycznia bieżącego roku.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne nie są objęte preferencjami. Wszyscy prowadzący działalność gospodarczą wyliczają od tej samej podstawy wymiaru stanowiącej 75 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (od stycznia tego roku to 3004,48 złotych).


Gdzie należy złożyć wniosek o rentę socjalną? Kiedyś wypłacały to OPS, a teraz jak to wygląda?

Anna z Rybnika

Na podstawie ustawy z 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (DzU nr 135, poz. 1268 z późn. zm.) od 1 października 2003 r. organem przyznającym i wypłacającym renty socjalne jest właściwa jednostka organizacyjna ZUS. Postępowanie w sprawie renty socjalnej wszczyna się na podstawie wniosku zgłoszonego w dowolnej placówce ZUS. Właściwą jednostką do rozpatrzenia wniosku jest jednostka według miejsca zameldowania osoby ubiegającej się o rentę. Odpowiedni formularz wniosku wraz z niezbędną dokumentacją składa bezpośrednio osoba zainteresowana albo jej przedstawiciel ustawowy - osobiście lub za pośrednictwem urzędu pocztowego.

Przypomnijmy, że wysokość takiego świadczenia wynosi 709,34 zł.


Już od kilku lat pobieram emeryturę. Przynosi mi ją listonosz, ale niedawno założyłam sobie konto w banku. Chciałabym, żeby emeryturę ZUS wypłacał mi na konto, w jaki sposób mam to załatwić?

Jadwiga K.


Deklarację przesyłania świadczenia emerytalno-rentowego na rachunek bankowy najlepiej złożyć osobiście w dowolnej placówce ZUS, w sali obsługi klienta, wypełniając odpowiedni wniosek. Obowiązkowo należy podać: nazwę banku oraz właściwy numer konta bankowego, na które ma być przekazywane świadczenie (numer konta składa się z ciągu 26 cyfr). Na stronie www.zus.pl dostępny jest specjalny wniosek ZUS-ER-WZD-01 dla osoby zamieszkałej w Polsce o zmianę danych adresowych/nazwiska/imienia/ wypłatę świadczenia na rachunek bankowy/zmianę rachunku bankowego. Osoba, która chce zgłosić wypłatę pobieranego przez siebie świadczenia na rachunek bankowy, powinna to zrobić niezwłocznie, w okresie umożliwiającym ZUS wprowadzenie zmian.