Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (417) Data wydania: 04.11.14
Czytaj e-gazetę

Kto sprawdza podwyżki ciepłowni?

Wracamy do tematu wzrostu kosztów ciepła w blokach, mimo prowadzonych przez spółdzielnie termomodernizacji.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o kłopotach spółdzielni mieszkaniowych, które borykają się z ciągłymi wzrostami cen ciepła. Podwyżki ze strony ciepłowni idą krok w krok za kolejnymi ocieplonymi blokami. Dostawcy tłumaczą, że spółdzielnie zamawiają coraz mniej ciepła do ocieplonych budynków, a koszty jej produkcji nie zmieniają się. Jedną z instytucji, która ma za zadanie kontrolować zasadność podwyżek jest Urząd Regulacji Energetyki. Zapytaliśmy przedstawiciela URE  jak weryfikowane są wnioski dostawców ciepła i ile z nich dotyczyło podwyżek.

Jak tłumaczą w liście do redakcji pracownicy URE największy wpływ na poziom cen i stawek opłat ustalanych w taryfie mają amortyzacja, wynagrodzenia, remonty, podatki, opłaty z tytułu ubezpieczenia majątku. Jednym z argumentów, które przedstawiają spółdzielnie są koszty paliwa. Ale na koszt paliwa wpływa nie tylko sama cena węgla. Istotne jest, czy ciepłownia ma umowę bezpośrednio z producentem bądź pośrednikiem. Liczą się koszt transportu i sprawność wytwarzania ciepła. Ostatni argument ciepłowni to straty ciepła i nośnika ciepła podczas jego przesyłania, wynikające z faktycznego wykorzystania zdolności przesyłowych sieci ciepłowniczych w stosunku do technicznych zdolności. – W każdym postępowaniu w sprawie zatwierdzenia taryfy, koszty planowane przez przedsiębiorstwo energetyczne są szczegółowo analizowane przez prezesa URE, a w przypadkach szczególnie uzasadnionych prezes URE weryfikuje koszty, korzystając z przysługujących mu prawem instrumentów – tłumaczy Agnieszka Głośniewska z Departamentu Strategii i Komunikacji Społecznej Urzędu Regulacji Energetyki

Niemal wszystkie zmiany ze strony dostawców ciepła dotyczą wzrostu stawek. W roku 2012 w katowickim oddziale terenowym URE zostało zatwierdzonych 49 taryf: 48 ze wzrostem, 1 ze spadkiem oraz zostały wydane 2 decyzje odmawiające zatwierdzenia taryfy.  W roku 2013 w tymże oddziale URE zostały zatwierdzone 44 taryfy: 42 ze wzrostem i 2 ze spadkiem a 1 postępowanie zostało umorzone. Do końca września obecnego roku w katowickim oddziale zostały zatwierdzone 33 taryfy: 28 ze wzrostem i 5 ze spadkiem a 1 postępowanie zostało umorzone. – Chciałabym jednocześnie zwrócić uwagę, że koszt zakupu ciepła wynikający z cen i stawek opłat zawartych w taryfie zatwierdzonej przez Prezesa URE nie zawsze pokrywa się ze wzrostem zaliczek za dostarczone ciepło, jakimi spółdzielnia obciąża osoby zamieszkujące lub użytkujące lokale mieszkalne i użytkowe w budynkach wielolokalowych – mówi rzeczniczka URE. Jak tłumaczy, prezes URE nie raz wskazywał mieszkańcom, a nawet samym spółdzielniom, że podnoszenie zaliczek za CO ponad wzrost kosztów ciepła jest bezzasadne.

(acz)