Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36 (409) Data wydania: 09.09.14
Czytaj e-gazetę

Dzieci mają już nowe przedszkole

SZCZERBICE. Dla dzieci cztero- i trzyletnich gmina oficjalnie otworzyła nowe przedszkole, przy Szkole Podstawowej w Szczerbicach. Inwestycja kosztowała 1,3 mln zł, a na wyposażenie nowej placówki gmina pozyskała z UE 500 tys. zł.

– Nasza mobilizacja i głęboka wiara dyrektora Goworowskiego w sukces, wydały długo oczekiwany przez społeczeństwo Szczerbic owoc. W nowym przedszkolu najmłodsi mieszkańcy znajdą miejsce, by spokojnie i bezpiecznie spędzić czas. To właśnie tutaj nasi trzy- i czterolatkowie zaczną pisać wyjątkową księgę swego życia – podkreślił wójt Andrzej Kowalczyk. – Otwarcie nowego przedszkola to właśnie jeden z efektów dobrej współpracy z sołtysem Szczerbic panem Szymikiem, oraz dyrektorem Goworowskim. W dużej mierze dzięki determinacji tych ludzi, możemy dzisiaj poświęcić nowy obiekt oświatowy w naszej gminie – dodał wójt. Od września do przedszkoli w gminie Gaszowice uczęszcza ponad 350 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Jak zapewnia wójt, po uruchomieniu nowego przedszkola liczba miejsc zaspokaja gminne potrzeby. W nowym przedszkolu będą znajdować się dwa oddziały, które skupią łącznie 50 dzieci. Do tej pory oddziały przedszkolne funkcjonowały również w szkole i tak pozostanie. W oddziałach przedszkolnych w szkole będą się uczyć dzieci w wieku 5 i 6 lat, dzięki czemu będą łatwiej aklimatyzować się już w pierwszej klasie SP. Kompleks od nowego roku szkolnego nosi nazwę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szczerbicach.

Unia dała pieniądze

Uroczyste otwarcie i poświęcenie przedszkola odbyło się 2 września z udziałem władz gminy, powiatu, parlamentarzystów i rodziców dzieci, które do placówki będą uczęszczać. Uroczystości swoimi występami uświetnili również uczniowie szkoły podstawowej. W nowym budynku znajdują się oddziały dla dzieci trzy- i czteroletnich, sanitariaty, kuchnia, jadalnia. Całość została połączona ze starym budynkiem szkoły, gdzie dzieci przedszkolne mogą m.in. przejść na salę gimnastyczną.  Wnętrze przedszkola zajmują dwie sale dla dzieci, wyposażone w zabawki i sprzęty edukacyjne. Wyposażenie przedszkola w dużej mierze zostało sfinansowane ze środków zewnętrznych. Gmina napisała projekt „Ja też chcę zostać przedszkolakiem”, który uzyskał unijne wsparcie. Dzięki temu na wyposażenie nowego obiektu udało się pozyskać aż 500 tys. zł.

Nowe kierownictwo

Od września zaszła również znacząca zmiana w funkcjonowaniu placówki. W wyniku ogłoszonego konkursu na stanowisko dyrektora szkoły, szefową placówki została Edyta Knapik.– Zawsze miałam poparcie grona pedagogicznego, jeśli chodzi o moją kandydaturę na stanowisko dyrektora. Zawsze czułam wsparcie i czułam, że jeśli będę miała zamiar wystartować w konkursie, grono będzie za mną. Odczuwam to w tej chwili, szczególnie jeśli chodzi o pana dyrektora Goworowskiego. To osoba, która od samego początku wprowadziła mnie w tę funkcję i od razu, po wygraniu konkursu, rozpoczęliśmy pracę związaną z otwarciem nowego obiektu przedszkolnego. Doświadczenie pana dyrektora jest wiodące, ja do tej pory byłam wsparciem, a od 1 września jest już na odwrót – mówi nowa dyrektor ZSP w Szczerbicach Edyta Knapik. Nowa dyrektor od 22 lat uczy w szczerbickiej szkole. W konkursie na dyrektora nie brał udziału dotychczasowy szef placówki Zbigniew Goworowski, który prowadził szkołę przez ostatnie 15 lat. Powodem rezygnacji jest udział w wyborach samorządowych na wójta gminy Gaszowice, które odbędą się w listopadzie. W przypadku wygranej Zbigniew Goworowski nie mógłby pełnić obu funkcji jednocześnie.

Szymon Kamczyk