Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (406) Data wydania: 19.08.14
Czytaj e-gazetę

Przyjaciel żołnierzy, który spoczął na obczyźnie

Święto Wojska Polskiego to idealna okazja do wspomnienia zasłużonych dla Rybnika i Polski postaci historycznych. Jedną z nich jest na pewno ppłk ks. Konstanty Pogłódek, kapelan wojska polskiego w Rybniku.

Konstanty Pogłódek urodził się w Wolbromiu na Kielecczyźnie, jako jedno z dziewięciorga dzieci Anny i Juliana Pogłódków. Ojciec był szewcem, matka gospodynią. Choć czasy były ciężkie, strudzonym rodzicom udało się wychować tak liczne potomstwo. Konstanty po ukończeniu szkoły i zdobyciu średniego wykształcenia rozpoczął studia teologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim i seminarium w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu 1916 roku z rąk kardynała Adama Sapiechy. Początek jego służby duszpasterskiej przypadł na lata I Wojny Światowej i wtedy właśnie życie ks. Pogłódka związało się z wojskiem. Oddał się służbie, co wymagało dobrych predyspozycji intelektualnych i fizycznych. W 1919 roku został powołany na kapelana, a w 1920 wstąpił do wojska i w randze oficera został kapelanem Garnizonu Strzelców Podhalańskich w Nowym Targu. W tym samym roku uczestniczył w wojnie polsko-rosyjskiej. Po zwycięstwie polskiego wojska trafił do garnizonu w Grodnie, później do szkoły kadetów we Lwowie, a następnie do Tarnowa.

W Rybniku pod opieką

W 1923 roku ks. Konstanty Pogłódek trafił do Cieszyna i objął swoją posługą również żołnierzy z 4. Pułku Piechoty Strzelców Podhalańskich oraz I Batalionu 75. Pułku Piechoty w Rybniku. Żołnierze stacjonowali w budynkach obecnego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Od 1930 roku kapelan był honorowym mieszkańcem Cieszyna, gdzie w 1936 roku objął obowiązki proboszcza wojskowej parafii św. Andrzeja Boboli. Parafia obejmowała powiaty cieszyński, świętochłowicki, pszczyński i rybnicki. Według obowiązującego w diecezji katowickiej schematu, nosił ubiór kapłański i wojskową czapkę.

Wojna odcisnęła piętno

Zanim wybuchła druga wojna, biskup polowy przeniósł ks. Pogłódka do Kurii Wojskowej w Warszawie. Po klęsce wrześniowej tułał się w Rumunii, Włoszech i Portugalii, Stanach Zjednoczonych, aż trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie pełnił funkcję kapelana Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w Szkocji. Ówczesne wydarzenia i śmierć wielu kolegów wywarły na nim wielki wpływ i załamały go psychicznie. Miały również duży wpływ na jego zdrowie. W końcu ks. Konstanty Pogłódek zmarł 23 lipca 1944 roku w Dupplin Castle Perth w Szkocji. Miał 51 lat. Jego grób znajduje się na cmentarzu wojskowym w Perth w Szkocji, gdzie spoczywa ponad 300 polskich żołnierzy.

Wspierał jałmużną

– Przez cały okres swego kapłaństwa w kraju, a następnie zagranicą, był przykładem poświęcenia dla żołnierzy wojska polskiego, Bogu i Ojczyźnie. Ksiądz Pogłódek był kaznodzieją, nauczycielem, wychowawcą, oratorem. Był przyjacielem wszystkich żołnierzy - bez względu na wiarę. Po prostu kochał ich, a oni jego – mówi Kazimierz Pogłódek, członek Związku Piłsudczyków w Rybniku i daleki krewny kapelana. Według zebranych przez Kazimierza Pogłódka informacji, ks. Konstanty Pogłódek na każdym kroku wspierał rodzinę i nieznanych studentów, którzy zwracali się do niego o pomoc. Prywatnie był pasjonatem muzyki klasycznej i fotografii. Posiadał fisharmonię, pianino, skrzypce oraz cytrę i od czasu do czasu grywał na tych instrumentach. Był też autorem wielu fotografii w latach 1920-1930. W 2011 roku rybnicki Klub Inteligencji Katolickiej i Związek Piłsudczyków w Rybniku ufundowali pamiątkową tablicę ks. Konstantego Pogłódka na rybnickim cmentarzu przy ul. Rudzkiej.

Szymon Kamczyk