Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (398) Data wydania: 24.06.14
Czytaj e-gazetę

Piknik pod znakiem lokalnych bohaterów

CZERNICA. Kolejna impreza i kolejny sukces na koncie Stowarzyszenia Działań Lokalnych „Spichlerz”. Takiej frekwencji, jak w czwartek 19 czerwca, nie było na żadnym poprzednim Pikniku Historycznym.

W tym roku nowością był I Czernicki Bieg Uliczny, którego trasa liczyła 8 kilometrów. W biegu wystartowało 102 zawodników w różnym wieku. Najstarszy był Kazimierz Łopatka z Piekar Śląskich, który bieganie uprawia od kilkunastu lat. – Zachęcam wszystkich do biegania dla zdrowia. Ja po sześćdziesiątce chorowałem, miałem nadwagę, a teraz lekarze mówią, że mam książkowe wyniki – powiedział 79-letni Kazimierz Łopatka. Za bieg uhonorowano także najmłodszego uczestnika, najszybszą rodzinę, najszybszego mieszkańca Czernicy, a także zdobywców trzech najlepszych czasów wśród kobiet i mężczyzn. Nagrody laureatom wręczył starosta rybnicki Damian Mrowiec. Bieg uliczny został zorganizowany w ramach inicjatywy Razem’89 promującej różnego rodzaju formy obywatelskich obchodów rocznicy wolnych wyborów roku 1989.

Spotkali bohaterów

Po ukończeniu biegu uczestnicy oraz mieszkańcy gminy Gaszowice i goście, wzięli udział w III Pikniku Historycznym. Z historią miejscowości tym razem pomagali zapoznać się lokalni bohaterowie. Każdy z gości imprezy mógł wziąć udział w grze terenowej, podczas której trzeba było przejść przez 13 stanowisk. Na nich czekali wolontariusze, którzy wcielali się w lokalnych bohaterów. Byli to sportowiec Karol Łukoszek, kompozytor Henryk Mikołaj Górecki, sołtys i strażak Juliusz Fojcik, nauczyciel i dyrektor szkoły Wit Doleżych, społecznik Henryk Francuz, powstaniec Franciszek Biskup, założycielka KGW Anna Błaszczok, pierwsza przewodnicząca KGW Gertruda Jeszka, proboszcz ks. Jan Kapołka, budowniczy kościoła ks. Paweł Miś, właściciel dworu w Łukowie Johannes Felbier, właściciel karczmy Brunon Słanina i baron Hugo von Roth. Podczas pikniku odbyło się również uczczenie 25. rocznicy Okrągłego Stołu. Najmłodsi uczestnicy wypuścili z tej okazji w niebo kilkadziesiąt balonów.

Pokazali talenty

Ważnym punktem programu pikniku był URWI’S SHOW, czyli konkurs młodych talentów, zorganizowany przez Stowarzyszenie URWI’S. Podczas konkursu uczestnicy zaprezentowali się w kategoriach: śpiew, taniec, gra na instrumencie, recytacja oraz kabaret. Jury miało trudny orzech do zgryzienia, bo młodzi artyści trzymali wysoki poziom. Ostatecznie udało się wyłonić zwycięzców w każdej kategorii, którzy otrzymali nagrody pieniężne, a wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki. III Piknik Historyczny zakończyły koncerty grup Zgraja, mOnly, Kablem Owinięci i Piter Pan.

Szymon Kamczyk